Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marko Markowski o tym, jak upamiętnić Jana Olsze ...
2019-02-15, 14:33 Autor: Paula Hołubowicz

Marko Markowski o tym, jak upamiętnić Jana Olszewskiego i Romana Dmowskiego

Marko Markowski o tym, jak upamiętnić Jana Olszewskiego i Romana Dmowskiego
- Jan Olszewski jest wzorem nie tylko dla polityków prawicy, ale wszystkich polityków. To człowiek niezłomny o pięknym politycznym życiorysie – mówił w Młodzieżowej Loży Radiowej Marko Markowski, lider opolskich struktur Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, którzy po śmierci byłego premiera złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi żołnierzy podziemia.
Nasz gość przypomniał, że Olszewski został premierem w szczególnych okolicznościach – z jednej strony Polska przeżywała tak zwaną „wojnę na górze, z drugiej upadał Związek Radziecki. Jak mówi Markowski, dla Olszewskiego nie było żadnych wątpliwości, że Polska powinna jak najszybciej związać się ze strukturami europejskimi, pozbyć się stacjonujących u nas żołnierzy sowieckich (blokując niebezpieczny pomysł stworzenia dziwnych spółek na bazie dawnych baz Armii Czerwonej), wreszcie rozliczyć się z agenturalną przeszłością osób publicznych. Kolejnym tematem była prowadzona wtedy prywatyzacja.

- Nie boję się nazwać ją złodziejską – mówi dziś Markowski.

Jego zdaniem, były premier zasługuje nie tylko ma pomnik w stolicy, ale także na upamiętnienia w wielu polskich miastach. Jako powiatowy radny z Krapkowic zamierza poddać ten temat debacie w rodzinnym mieście.

Naszego gości zapraliśmy także o plany przypomnienia postaci Romana Dmowskiego, twórcy narodowej demokracji, uważanego za jednego z ojców odzyskania niepodległości. Jak mówi Markowski, pomysł zorganizowania konferencji na jego temat nieco się opóźnił, ale nie został porzucony. Dla młodej prawicy lider endecji pozostaje wciąż jednym z najważniejszych politycznych autorytetów.

Zobacz także

2019-03-19, godz. 14:17 Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic - O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:39 Katrin Koschny o tym, czym zajmuje się - nie tylko na Opolszczyźnie, ale nawet w Szczecinie - młodzieżówka Mniejszości ... - Działamy w całym kraju, mamy około 500 aktywnych członków - mówiła w Młodzieżowej Loży Radiowej Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:22 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o nowelizacji kodeksu pracy Zapisy w kodeksie pracy powinny zawierać minimalne gwarancje dla pracownika, inne - bardziej szczegółowe zapisy - powinny trafić raczej do układów zbiorowych ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:20 Ks. W Klinger o renowacji opolskiej katedry i odkryciach dokonywanych w czasie remontu - Po skuciu tynków na ścianie południowej pokazały się różnorakie wątki ceglane jak na przykład dawne nadproża a także cegły wskazujące na to, że znajdowała s ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Barbara Kamińska o projekcie "Młodzież gotowa do działania" - Program będzie odpowiedzią na to, że we współczesnym świecie ludzie coraz częściej nie dają sobie rady z wyzwaniami które świat im stawia i widzimy deficyty ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Halina Nabrdalik prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska oddział w Opolu odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzen ... - Takiego odznaczenia nie mogłam się spodziewać. Wszyscy, którzy udzielają się społecznie robią to z potrzeby serca - powiedziała w Loży Radiowej Halina Nabrd ... » więcej 2019-03-12, godz. 15:42 Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury, Japończykach odwiedzających muzeum i opolskich kroszonkach - Chyba żadna z instytucji nigdy nie odpowie na to pytanie twierdząco; że pieniądze są wystarczające – powiedział w Loży Radiowej Jarosław Gałęza pytany o rap ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »