Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » WSPÓLNA SPRAWA Jerzy Szteliga, Witold Potwora, P ...
2019-02-14, 16:09 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Jerzy Szteliga, Witold Potwora, Piotr Pancześnik i Grzegorz Kuliś o szkolnictwie zawodowym

WSPÓLNA SPRAWA Jerzy Szteliga, Witold Potwora, Piotr Pancześnik i Grzegorz Kuliś o szkolnictwie zawodowym
Pośpieszne reformy nie służą szkołom a pośpiech ten i tak nie daje gwarancji, że zmiany nadążą za potrzebami rynku pracy, bo tu wielu rzeczy naprawdę nie da się przewidzieć. Do takich wniosków doszli uczestnicy kolejnej debaty „Wspólna sprawa”, w której tradycyjnie wzięli udział pracownicy, pracodawcy i eksperci.
Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji, przekonywał, że nie jest źle, bo rynek – także ten edukacyjny – sam się reguluje. Przestrzegał przed mnożeniem przepisów, które i tak nie są w stanie przewidzieć, co na rynku wydarzy się już za kilka lat. Wspomniał, że kilkanaście lat temu pracownicy PUP-ów wyśmiali go, gdy ostrzegał, że będzie nam brakowało pielęgniarek.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że jest dokładnie odwrotnie – pracownicy, którzy trafiają do jego firmy (a w grę wchodzą ludzie o bardzo różnym poziomie wykształcenia i specjalności), są bardzo źle przygotowani do pracy, brak im podstawowego doświadczenia i to pracodawcy biorą dziś na siebie ciężar przygotowania ich do pracy. Brak praktycznego przygotowania – w jego ocenie – jest dramatyczny.

Dr Jerzy Szteliga z OPZZ Politechniki Opolskiej stwierdził, że to na państwie spoczywa obowiązek zatroszczenia się o kwalifikacje przyszłych pracowników, bo od tego zależy nie tylko ich osobisty dobrobyt, ale też kondycja polskiej gospodarki. I dopóki nakłady na oświatę, w tym płace kadry, będą tak fatalne, sytuacja się nie poprawi.

Na braki systemu zwracał także uwagę Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej, który zauważył, że naturalny ciąg – uczeń – czeladnik – mistrz – został zerwany, gdy zaczęło brakować mistrzów, prawdziwych nauczycieli fachu. A tej grupy nie uda się odbudować przy tych warunkach płacowych, jakie oferuje polska oświata.

Zobacz także

2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej 2019-04-16, godz. 14:09 Piotr Wach, radny sejmiku o sytuacji na rynku pracy w regionie oraz kondycji opolskiej branży turystycznej - Coraz większa grupa przedsiębiorców w województwie opolskim może borykać się z brakiem rąk do pracy - powiedział w Loży Radiowej Piotr Wach, przewodniczący ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:37 Tomasz Kostuś o grze o tron szefa PO w regionie, strajku nauczycieli i sondażach poparcia przed wyborami - Prawdziwa gra o tron jest w PiS - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o to, czy w opolskich strukturach partii b ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:34 Katarzyna Czochara, Joanna Czochara i Mieczysław Partyczny o programie tegorocznego Święta Flagi w Moszczance - Tegoroczne Święto Flagi w Moszczance będzie miało charakter wyjątkowy. Otrzymaliśmy narodowy patronat prezydenta RP Andrzeja Dudy i honorowy patronat premie ... » więcej 2019-04-12, godz. 14:00 EUROWYBORY Krzysztof Śmiszek o tym, że Wiosna ma się dobrze i chce więcej Europy w Polsce - Pogłoski o śmierci Wiosny są stanowczo przedwczesne. Ostatni sondaż daje nam 12 procent poparcia w wyborach do polskiego parlamentu - mówił w Loży Radiowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »