Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Prof. Marek Tukiendorf o konflikcie na Politechn ...
2019-02-13, 16:00 Autor: Marek Świercz

Prof. Marek Tukiendorf o konflikcie na Politechnice Opolskiej

Prof. Marek Tukiendorf o ...
- Politechnika Opolska potrzebuje spokoju, żeby przygotować się do konsekwencji wejścia w życie Konstytucji dla Nauki. Dlatego apeluję do mojego poprzednika, żeby wpłynął na grupę swoich wychowanków, swoich doktorantów, których działania to utrudniają - mówił w Loży Radiowej prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej.
Przypomnijmy: na Politechnice Opolskiej od miesięcy trwa ostry konflikt personalny między rektorem i jego otoczeniem a grupą naukowców z jednego z wydziałów, uważanych rzeczywiście za wychowanków prof. Jerzego Skubisa, byłego rektora PO. Zaczęło się w marcu zeszłego roku od wymierzonego w rektora i jego najbliższych współpracowników anonimowego listu rozesłanego do mediów i innych instytucji z ministerstwem szkolnictwa wyższego na czele. Potem nastąpiła eskalacja: ruszyły kontrole, zaczęto sobie stawiać przeróżne zarzuty, rektor dyscyplinarnie zwolnił jednego z profesorów, kilku innych naukowców zdegradował, odbierając im kierownicze funkcje. Ci się odwołali, większość postępowań jest w toku. Sprawa jest o tyle trudna, że w kilku wątkach sąd wydał decyzję o tzw. zabezpieczeniu powództwa, czyli zakazał poruszania tych wątków mediom, które zrobiły to wcześniej. Jak ustaliło Radio Opole, prokuratura bada w tej chwili aż dziewięć różnych wątków (niektóre zostały połączone), w żadnym z nich nikomu nie postawiono zarzutów.

Rektor miał zastrzeżenia do wyjazdów zagranicznych swoich podwładnych (prokuratura sprawę umorzyła, ale do sądu trafiło odwołanie), zawiadomił też prokuraturę o możliwości popełnienia przez nich plagiatu. Sam też został zaatakowany - za to, że przyznany mu dodatek jest wypłacany z pieniędzy uczelni, a miał był wypłacany ze środków zewnętrznych. Kolejny stawiany mu zarzut dotyczy licznych wyjazdów zagranicznych, w których brał udział szef jego gabinetu. Rektor przekonuje, że dodatek jest wypłacany zgodnie z prawem, dodał też, że sam wystąpi do senatu uczelni o jego cofnięcie. Broni też swoich wyjazdów zagranicznych jako koniecznych.

Prof. Tukiendorf przekonuje także, że w związku z wejściem w życie Konstytucji dla Nauki podobne konflikty pojawiły się na wielu uczelniach w kraju, ale opinia publiczna - inaczej niż w Opolu - nie jest o nich informowana.

Chcieliśmy poprosić o skomentowanie sprawy prof. Jerzego Skubisa, ale nie udało nam się z nim skontaktować. Nie odebrał telefonu, nie zareagował na esemesa z prośbą o kontakt.

Zobacz także

2019-03-19, godz. 14:17 Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic - O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:39 Katrin Koschny o tym, czym zajmuje się - nie tylko na Opolszczyźnie, ale nawet w Szczecinie - młodzieżówka Mniejszości ... - Działamy w całym kraju, mamy około 500 aktywnych członków - mówiła w Młodzieżowej Loży Radiowej Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:22 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o nowelizacji kodeksu pracy Zapisy w kodeksie pracy powinny zawierać minimalne gwarancje dla pracownika, inne - bardziej szczegółowe zapisy - powinny trafić raczej do układów zbiorowych ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:20 Ks. W Klinger o renowacji opolskiej katedry i odkryciach dokonywanych w czasie remontu - Po skuciu tynków na ścianie południowej pokazały się różnorakie wątki ceglane jak na przykład dawne nadproża a także cegły wskazujące na to, że znajdowała s ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Barbara Kamińska o projekcie "Młodzież gotowa do działania" - Program będzie odpowiedzią na to, że we współczesnym świecie ludzie coraz częściej nie dają sobie rady z wyzwaniami które świat im stawia i widzimy deficyty ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Halina Nabrdalik prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska oddział w Opolu odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzen ... - Takiego odznaczenia nie mogłam się spodziewać. Wszyscy, którzy udzielają się społecznie robią to z potrzeby serca - powiedziała w Loży Radiowej Halina Nabrd ... » więcej 2019-03-12, godz. 15:42 Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury, Japończykach odwiedzających muzeum i opolskich kroszonkach - Chyba żadna z instytucji nigdy nie odpowie na to pytanie twierdząco; że pieniądze są wystarczające – powiedział w Loży Radiowej Jarosław Gałęza pytany o rap ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »