Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Prof. Marek Tukiendorf o konflikcie na Politechn ...
2019-02-13, 16:00 Autor: Marek Świercz

Prof. Marek Tukiendorf o konflikcie na Politechnice Opolskiej

Prof. Marek Tukiendorf o ...
- Politechnika Opolska potrzebuje spokoju, żeby przygotować się do konsekwencji wejścia w życie Konstytucji dla Nauki. Dlatego apeluję do mojego poprzednika, żeby wpłynął na grupę swoich wychowanków, swoich doktorantów, których działania to utrudniają - mówił w Loży Radiowej prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej.
Przypomnijmy: na Politechnice Opolskiej od miesięcy trwa ostry konflikt personalny między rektorem i jego otoczeniem a grupą naukowców z jednego z wydziałów, uważanych rzeczywiście za wychowanków prof. Jerzego Skubisa, byłego rektora PO. Zaczęło się w marcu zeszłego roku od wymierzonego w rektora i jego najbliższych współpracowników anonimowego listu rozesłanego do mediów i innych instytucji z ministerstwem szkolnictwa wyższego na czele. Potem nastąpiła eskalacja: ruszyły kontrole, zaczęto sobie stawiać przeróżne zarzuty, rektor dyscyplinarnie zwolnił jednego z profesorów, kilku innych naukowców zdegradował, odbierając im kierownicze funkcje. Ci się odwołali, większość postępowań jest w toku. Sprawa jest o tyle trudna, że w kilku wątkach sąd wydał decyzję o tzw. zabezpieczeniu powództwa, czyli zakazał poruszania tych wątków mediom, które zrobiły to wcześniej. Jak ustaliło Radio Opole, prokuratura bada w tej chwili aż dziewięć różnych wątków (niektóre zostały połączone), w żadnym z nich nikomu nie postawiono zarzutów.

Rektor miał zastrzeżenia do wyjazdów zagranicznych swoich podwładnych (prokuratura sprawę umorzyła, ale do sądu trafiło odwołanie), zawiadomił też prokuraturę o możliwości popełnienia przez nich plagiatu. Sam też został zaatakowany - za to, że przyznany mu dodatek jest wypłacany z pieniędzy uczelni, a miał był wypłacany ze środków zewnętrznych. Kolejny stawiany mu zarzut dotyczy licznych wyjazdów zagranicznych, w których brał udział szef jego gabinetu. Rektor przekonuje, że dodatek jest wypłacany zgodnie z prawem, dodał też, że sam wystąpi do senatu uczelni o jego cofnięcie. Broni też swoich wyjazdów zagranicznych jako koniecznych.

Prof. Tukiendorf przekonuje także, że w związku z wejściem w życie Konstytucji dla Nauki podobne konflikty pojawiły się na wielu uczelniach w kraju, ale opinia publiczna - inaczej niż w Opolu - nie jest o nich informowana.

Chcieliśmy poprosić o skomentowanie sprawy prof. Jerzego Skubisa, ale nie udało nam się z nim skontaktować. Nie odebrał telefonu, nie zareagował na esemesa z prośbą o kontakt.

Zobacz także

2019-04-25, godz. 15:22 Ewa Florek i Anna Malczewska o 38 Międzynarodowej Wystawie Psów w Opolu. Pierwsze wystawy już w piątek - Wystawa startuje w sobotę od godziny 10.00 i potrwa do niedzieli do późnych godzin popołudniowych. Mamy 2929 zgłoszonych psów, prawie 2 tys. wystawców i są ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:51 WSPÓLNA SPRAWA: Czy Polska jest gotowa do przyjęcia euro? Polska zobowiązała się do przyjęcia euro, ale termin nie został określony. Temat wrócił jednak w debacie przed eurowyborami, prezes PiS Jarosław Kaczyński stw ... » więcej 2019-04-24, godz. 14:13 Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski - To zjawisko jest rzadkie, ale nie jest nietypowe, dlatego, że powietrze zwrotnikowe z północnej Afryki od czasu do czasu jest zaciągane nad naszą część Euro ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:35 EUROWYBORY Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy Porozumienia będą przypominali w Europie, kto zakładał obozy zagłady - Nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego przyjęli deklarację, że zrobią wszystko, by na arenie międzynarodowej bronić dobrego imienia Polski i zwalczać hi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie - Staramy się analizować i rozpropagowywać informacje związane z dyplomacją i sprawami międzynarodowymi – powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:41 Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców - Gdy zastanawiałem się nad objęciem tej funkcji, myślałem, że moje główne zadania skupią się na wspieraniu tych grup, które żyją na Opolszczyźnie od dawna: M ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »