Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jerzy Czerwiński o zmianach w opolskim PiS, Wioś ...
2019-02-11, 14:20 Autor: Marek Świercz

Jerzy Czerwiński o zmianach w opolskim PiS, Wiośnie Roberta Biedronia i upamiętnieniu Marszów Śmierci

Jerzy Czerwiński o zmianach w opolskim PiS, Wiośnie Roberta Biedronia i upamiętnieniu Marszów Śmierci
- Polityczne zmiany w kierownictwie partii to rzecz normalna. Skończyła się kadencja władz wybranych w 2016 roku a organizowanie wewnętrznych wyborów w partii w podwójnym roku wyborczym wydawało się nieracjonalne. Dlatego prezes PiS powołał pełnomocników i w 8 okręgach w Polsce są to nowe osoby a nie dotychczasowi liderzy - tak w Loży Radiowej senator PiS Jerzy Czerwiński skomentował decyzję o tym, że na stanowisku liderki lokalnych struktur partii posłankę Katarzynę Czocharę zastąpiła wicewojewoda Violetta Porowska.
Naszego gościa zapytaliśmy także o Wiosnę, nową inicjatywę polityczną Roberta Biedronia.

- W gruncie rzeczy powinienem jej kibicować, bo nam nie odbierze wyborców, za to jest poważnym problemem dla naszych politycznych przeciwników. To kolejny etap rozdrabniania opozycji, łączenia przez podział - ironizował Czerwiński. - Przyznam jednak, że są w programie Biedronia rzeczy bardzo niepokojące. Przede wszystkim niezwykle mocne akcenty antykościelne, antykatolickie, co w Polsce nie powinno mieć miejsca. Do tego promocja zachowań, które - powiem delikatnie, żeby nie używać mowy nienawiści - nie należą do normalnych. No i pomysły socjalne, których budżet nie uniesie.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o zaplanowanych na 22 lutego, w ramach akcji "Ocalić od zapomnienia", obchodów upamiętniających ofiary Marszów Śmierci, czyli tragicznej w skutkach pseudoewakuacji więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.

- Takie obchody organizujemy od trzech lat, odbyły się już w Kałkowie i Baborowie, teraz organizujemy je w Racławicach Śląskich - stwierdził Czerwiński. - To ważna inicjatywa, bo ludzie niewiele o tych zdarzeniach wiedzą. Miejscowi nie chcieli za bardzo o tym mówić a przyjezdni, głównie z Kresów, po prostu o nich nie wiedzieli. Trzeba przypominać o tym, co zdarzyło się w styczniu 1945 roku, żeby regionalnej pamięci nie zdominowała Tragedia Górnośląska.

Zobacz także

2019-03-19, godz. 14:17 Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic - O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:39 Katrin Koschny o tym, czym zajmuje się - nie tylko na Opolszczyźnie, ale nawet w Szczecinie - młodzieżówka Mniejszości ... - Działamy w całym kraju, mamy około 500 aktywnych członków - mówiła w Młodzieżowej Loży Radiowej Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:22 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o nowelizacji kodeksu pracy Zapisy w kodeksie pracy powinny zawierać minimalne gwarancje dla pracownika, inne - bardziej szczegółowe zapisy - powinny trafić raczej do układów zbiorowych ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:20 Ks. W Klinger o renowacji opolskiej katedry i odkryciach dokonywanych w czasie remontu - Po skuciu tynków na ścianie południowej pokazały się różnorakie wątki ceglane jak na przykład dawne nadproża a także cegły wskazujące na to, że znajdowała s ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Barbara Kamińska o projekcie "Młodzież gotowa do działania" - Program będzie odpowiedzią na to, że we współczesnym świecie ludzie coraz częściej nie dają sobie rady z wyzwaniami które świat im stawia i widzimy deficyty ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Halina Nabrdalik prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska oddział w Opolu odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzen ... - Takiego odznaczenia nie mogłam się spodziewać. Wszyscy, którzy udzielają się społecznie robią to z potrzeby serca - powiedziała w Loży Radiowej Halina Nabrd ... » więcej 2019-03-12, godz. 15:42 Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury, Japończykach odwiedzających muzeum i opolskich kroszonkach - Chyba żadna z instytucji nigdy nie odpowie na to pytanie twierdząco; że pieniądze są wystarczające – powiedział w Loży Radiowej Jarosław Gałęza pytany o rap ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »