Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Grzegorz Balawajder o Wiośnie Roberta Biedronia, ...
2019-02-07, 13:05 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Balawajder o Wiośnie Roberta Biedronia, gołębich politykach i przyszłości Patryka Jakiego

Grzegorz Balawajder o Wiośnie Roberta Biedronia, gołębich politykach i przyszłości Patryka Jakiego
- Jarosław Kaczyński nie musi się obawiać nowej formacji Roberta Biedronia. Nie tylko dlatego, że raczej nie odbierze mu wyborców - mówił w Loży Radiowej dr Grzegorz Balawajder, politolog z Uniwersytetu Opolskiego. - Rzecz w tym, że wybory proporcjonalne z wynikiem liczonym metodą d'Hondta premiują duże ugrupowania. Prawica pójdzie do wyborów jako jedna wielka formacja, opozycja pójdzie rozproszona. Głosy się rozłożą i mandatów będzie mniej - tłumaczy.
Zdaniem naszego gościa Wiosna Biedronia miała bardzo dobry start, zaczęła od udanej konwencji. I od razu zaowocowało to wysokim kilkunastoprocentowym wynikiem w sondażu dla TVN. Trudno powiedzieć, czy zadziałał efekt świeżości, czy program nowej formacji.

- Są w nie tylko hasła socjalne, ale także światopoglądowe, po które inne opozycyjne formacje nie sięgają. Być może trafią do tych wyborców, których poglądów nie reprezentowało dotąd żadne ugrupowanie funkcjonujące na politycznym rynku - dodaje Balawajder.

Naszego gościa zapytaliśmy także o zmiany we władzach Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie. Przypomnijmy: Katarzyną Czocharę zastąpiła Violetta Porowska.

- PiS ma twardy elektorat, ale żeby wygrać i mieć większość, musi trafić do wyborców niezdecydowanych. W każdej partii są jastrzębie i gołębie. Do wahających się trafiają lepiej politycy w typie gołębia, otwarci, uśmiechnięci. A taka jest właśnie wicewojewoda Violetta Porowska - tłumaczy Balawajder.

Zapytany o przyszłość Patryka Jakiego, opolski politolog stwierdził, że tu możliwych jest kilka scenariuszy. Na przykład start w wyborach do Europarlamentu i przeczekanie w Brukseli wewnętrznych tarć, które prędzej czy później pojawią się w szeregach Zjednoczonej Prawicy.

- Pytanie, czy postawi na PiS, czy na Solidarną Polskę. Zawsze miał polityczny instynkt - ocenia nasz gość.

Zobacz także

2019-02-22, godz. 12:14 Bogdan Jasiński o tym, czy wodzony niedźwiedź to kozioł ofiarny oraz o staraniach, aby ten zwyczaj został wpisany na l ... - Niedźwiedź to nie jest klasyczny model kozła ofiarnego, mamy do czynienia z bardzo bogatą symboliką agrarną - powiedział w Loży Radiowej Bogdan Jasiński. - ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:30 WSPÓLNA SPRAWA Sebastian Koćwin, Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Sebastian Szczurek o pracownikach delegowanych Temat delegowanych pracowników podzielił uczestników debaty "Wspólna sprawa" w czwartek 21 lutego 2019 roku. Przedstawiciele organizacji pracowniczych twierdz ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:29 Dr Piotr Stanek o Marszach Śmierci upamiętnianych w ramach kampanii "Ocalić od zapomnienia" - To olbrzymia tragedia dla tych ludzi, bo już byli w przededniu wolności a około 3 tys. z nich poniosło śmierć w wyniku marszów śmierci na terenie Górnego Śl ... » więcej 2019-02-20, godz. 15:04 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej - Nie wiem, czy o sytuacji na Politechnice Opolskiej można mówić jako o konflikcie, jak przedstawia to rektor. Z konfliktem mamy do czynienia, gdy strony spor ... » więcej 2019-02-20, godz. 14:43 Agnieszka Okupniak z UMWO o polityce zagranicznej województwa opolskiego - Dom Polski Południowej w Brukseli, to biuro prowadzone przez 3 województwa: opolskie, śląskie i małopolskie. Regiony zrzeszają się i wspólnie prowadzą takie ... » więcej 2019-02-19, godz. 11:12 Piotr Woźniak o tym czy wejście w Koalicję Europejską, to dla SLD szansa, czy zagrożenie - Ożywiona dyskusja trwała 2 godziny, my jako zarząd krajowy negocjowaliśmy koalicję, zanim przedstawiliśmy ją radzie krajowej bardzo długo - powiedział w Loż ... » więcej 2019-02-19, godz. 13:28 ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej 14 lutego br. biskup opolski Andrzej Czaja powołał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. O zadaniach zespołu i sposob ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:59 Paweł Grabowski o włoskim sojuszniku Kukiz’15 i o swoich spotkaniach terenowych z samorządowcami na Opolszczyźnie - Weszliśmy we współpracę z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd. Jest to współpraca o charakterze programowym. Dziś np. przedstawiliśmy projekt bardzo restrykcyjnej ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:06 Marcin Ociepa o kryzysie w stosunkach Polska-Izrael, możliwym odgórnym połączeniu UO i PMWSZ oraz o 4 mln zł dla regio ... - Decyzja pana premiera Morawieckiego jest słuszna, choć oczywiście bolesna, bo dialog międzynarodowy jest czymś, co należy pochwalić i czego trzeba być częśc ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:33 Marko Markowski o tym, jak upamiętnić Jana Olszewskiego i Romana Dmowskiego - Jan Olszewski jest wzorem nie tylko dla polityków prawicy, ale wszystkich polityków. To człowiek niezłomny o pięknym politycznym życiorysie – mówił w Młodzi ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »