Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Piotr Szlapa o tym, co zrobić, by pomniejszona g ...
2019-02-06, 15:41 Autor: Marek Świercz

Piotr Szlapa o tym, co zrobić, by pomniejszona gmina Dobrzeń Wielki mogła sobie dawać radę

Piotr Szlapa o tym, co zrobić, by pomniejszona gmina Dobrzeń Wielki mogła sobie dawać radę
- Nasza gmina została postawiona w sytuacji człowieka, któremu obcięto prawą rękę i kazano się utrzymać za to, co potrafi zarobić, pracując tylko lewą ręką, znacznie mniej sprawna - mówił w Loży Radiowej Piotr Szlapa, nowy wójt Dobrzenia Wielkiego.
Nasz gość był jednym z najbardziej zdeterminowanych przywódców protestów przeciwko zmianie granic Opola. Potem znalazł się gronie tych "wiejskich" radnych, którzy do końca kadencji mieli pracować w Radzie Miasta Opola. Odmówił jednak złożenia ślubowania, bo - jak podkreślał - ślubował Dobrzeniowi. Jesienią został wójtem Dobrzenia Wielkiego, wprowadził też do rady największą grupę radnych.

Jak mówi, jego dzisiejsze relacje z prezydentem Opola to chłodna kurtuazja i chłodna współpraca w ramach Aglomeracji Opolskiej.

- Nie polubię kogoś, kto skrzywdził mnie i moich mieszkańców - deklaruje Szlapa.

Jak wielka to krzywda? Nasz gość mówi, że gmina utraciła 40 z 70 mln zł, jakie miała przed zmianą granic. 15 mln to wpływy podatkowe z zabranych terenów, kolejne 25 mln to podatek płacony przez Elektrownię Opole. Jeśli dziś gmina jakoś spina budżet (po wprowadzeniu drastycznych oszczędności), to tylko dlatego, że poprzedni wójt Henryk Wróbel zostawił kilkanaście milionów zapasów a Opole wspiera gminę finansowo.

- Ale za dwa lata to się skończy i zostanę z pięciomilionową dziurą - mówi Szlapa.

Jaki ma na to pomysł? Skoro nie można - jak dodaje: na razie - wrócić do dawnych granic, to potrzebna jest pewna korekta. Gdyby Opole oddało część przejętych gruntów, to Dobrzeń byłby w stanie się zbilansować i zyskałby tereny pod inwestycje (w tej chwili praktycznie ich nie ma).

- Jeszcze o tym z prezydentem Opola nie rozmawialiśmy, ale przygotowujemy takie spotkanie. Liczymy, że nasza naprawdę trudna sytuacja zostanie zrozumiana - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2019-02-22, godz. 12:14 Bogdan Jasiński o tym, czy wodzony niedźwiedź to kozioł ofiarny oraz o staraniach, aby ten zwyczaj został wpisany na l ... - Niedźwiedź to nie jest klasyczny model kozła ofiarnego, mamy do czynienia z bardzo bogatą symboliką agrarną - powiedział w Loży Radiowej Bogdan Jasiński. - ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:30 WSPÓLNA SPRAWA Sebastian Koćwin, Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Sebastian Szczurek o pracownikach delegowanych Temat delegowanych pracowników podzielił uczestników debaty "Wspólna sprawa" w czwartek 21 lutego 2019 roku. Przedstawiciele organizacji pracowniczych twierdz ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:29 Dr Piotr Stanek o Marszach Śmierci upamiętnianych w ramach kampanii "Ocalić od zapomnienia" - To olbrzymia tragedia dla tych ludzi, bo już byli w przededniu wolności a około 3 tys. z nich poniosło śmierć w wyniku marszów śmierci na terenie Górnego Śl ... » więcej 2019-02-20, godz. 15:04 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej - Nie wiem, czy o sytuacji na Politechnice Opolskiej można mówić jako o konflikcie, jak przedstawia to rektor. Z konfliktem mamy do czynienia, gdy strony spor ... » więcej 2019-02-20, godz. 14:43 Agnieszka Okupniak z UMWO o polityce zagranicznej województwa opolskiego - Dom Polski Południowej w Brukseli, to biuro prowadzone przez 3 województwa: opolskie, śląskie i małopolskie. Regiony zrzeszają się i wspólnie prowadzą takie ... » więcej 2019-02-19, godz. 11:12 Piotr Woźniak o tym czy wejście w Koalicję Europejską, to dla SLD szansa, czy zagrożenie - Ożywiona dyskusja trwała 2 godziny, my jako zarząd krajowy negocjowaliśmy koalicję, zanim przedstawiliśmy ją radzie krajowej bardzo długo - powiedział w Loż ... » więcej 2019-02-19, godz. 13:28 ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej 14 lutego br. biskup opolski Andrzej Czaja powołał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. O zadaniach zespołu i sposob ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:59 Paweł Grabowski o włoskim sojuszniku Kukiz’15 i o swoich spotkaniach terenowych z samorządowcami na Opolszczyźnie - Weszliśmy we współpracę z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd. Jest to współpraca o charakterze programowym. Dziś np. przedstawiliśmy projekt bardzo restrykcyjnej ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:06 Marcin Ociepa o kryzysie w stosunkach Polska-Izrael, możliwym odgórnym połączeniu UO i PMWSZ oraz o 4 mln zł dla regio ... - Decyzja pana premiera Morawieckiego jest słuszna, choć oczywiście bolesna, bo dialog międzynarodowy jest czymś, co należy pochwalić i czego trzeba być częśc ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:33 Marko Markowski o tym, jak upamiętnić Jana Olszewskiego i Romana Dmowskiego - Jan Olszewski jest wzorem nie tylko dla polityków prawicy, ale wszystkich polityków. To człowiek niezłomny o pięknym politycznym życiorysie – mówił w Młodzi ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »