Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o p ...
2019-02-04, 14:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o pełnomocniku ds. wielokulturowości, nauczaniu języka niemieckiego i postrzeganiu przez społeczeństwo polityków

Ryszard Galla o pełnomocniku ds. wielokulturowości
- Pan Marek Witek rozpoczął pracę w tym roku,, już ze mną, jako wiceprzewodniczącym komisji mniejszości narodowych i etnicznych parę rzeczy ustaliliśmy. Spotyka się też z przedstawicielem środowiska romskiego, chce spotkać się z przedstawicielem Ukraińców na Opolszczyźnie - powiedział w Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. - Powinniśmy mu dać jeszcze chwilę i wtedy możemy podjąć próbę oceny jego działalności - dodał. - Nie można porównywać pełnomocnika marszałka ds wielokulturowości z pełnomocnikiem wojewody ds. mniejszości narodowych, choć ich zadania się w pewnym stopniu pokrywają.
W Loży Radiowej rozmawialiśmy także o nauczaniu języka niemieckiego w klasach 7 i 8 szkoły podstawowej jako języka mniejszości i jako języka obcego. - Na poziomie gimnazjalnym była dopuszczona możliwość nauczania tego języka jako ojczystego i obcego z egzaminem końcowym - zaznaczył poseł Galla. - Nie wiemy, co możne nas w tej kwestii spotkać w nowym roku szkolnym. Spór w tej sprawie został zawieszony. Myślę jednak, że szkoły pójdą jednak nadal obecnym tokiem nauczania. Biuro Analiz Sejmowych stwierdziło, że dziecko może kontynuować naukę w dwóch trybach tak jak obecnie.

Poseł Galla pytany o ostatnie wydarzenia polityczno-społeczne w Polsce stwierdził, że nie wpływają one pozytywnie na ocenę przez społeczeństwo polityków. - Inne podejście było chociażby w 2005 roku. Staram się być jednym z tych polityków, którzy mówią o tym, aby społeczeństwo czuło się odpowiedzialne za to, kogo wybierają do parlamentu, bo potem całą kadencję ten wybrany przedstawiciel społeczeństwo reprezentuje - stwierdził.

Odniósł się także do konwencji nowego ugrupowania Roberta Biedronia Wiosna.
- Nie za bardzo widzę, żeby uderzyło to w elektorat PO lub PiS, na pewno zagospodaruje elektorat lewicowy - uważa poseł MN Ryszard Galla. - Ukierunkował się na ekologów, antyklerykałów i tematy światopoglądowe, więc na środowisko, które od jakiegoś czasu było niezagospodarowane - dodał. - Może być tak, że po Ruchu Palikota, Kukiz'15 będzie kolejnym ugrupowaniem w Sejmie pytanie, czy to będzie sezonowa partia, czy zainstaluje się na stałe - ocenił.

Zobacz także

2019-02-22, godz. 12:14 Bogdan Jasiński o tym, czy wodzony niedźwiedź to kozioł ofiarny oraz o staraniach, aby ten zwyczaj został wpisany na l ... - Niedźwiedź to nie jest klasyczny model kozła ofiarnego, mamy do czynienia z bardzo bogatą symboliką agrarną - powiedział w Loży Radiowej Bogdan Jasiński. - ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:30 WSPÓLNA SPRAWA Sebastian Koćwin, Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Sebastian Szczurek o pracownikach delegowanych Temat delegowanych pracowników podzielił uczestników debaty "Wspólna sprawa" w czwartek 21 lutego 2019 roku. Przedstawiciele organizacji pracowniczych twierdz ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:29 Dr Piotr Stanek o Marszach Śmierci upamiętnianych w ramach kampanii "Ocalić od zapomnienia" - To olbrzymia tragedia dla tych ludzi, bo już byli w przededniu wolności a około 3 tys. z nich poniosło śmierć w wyniku marszów śmierci na terenie Górnego Śl ... » więcej 2019-02-20, godz. 15:04 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej - Nie wiem, czy o sytuacji na Politechnice Opolskiej można mówić jako o konflikcie, jak przedstawia to rektor. Z konfliktem mamy do czynienia, gdy strony spor ... » więcej 2019-02-20, godz. 14:43 Agnieszka Okupniak z UMWO o polityce zagranicznej województwa opolskiego - Dom Polski Południowej w Brukseli, to biuro prowadzone przez 3 województwa: opolskie, śląskie i małopolskie. Regiony zrzeszają się i wspólnie prowadzą takie ... » więcej 2019-02-19, godz. 11:12 Piotr Woźniak o tym czy wejście w Koalicję Europejską, to dla SLD szansa, czy zagrożenie - Ożywiona dyskusja trwała 2 godziny, my jako zarząd krajowy negocjowaliśmy koalicję, zanim przedstawiliśmy ją radzie krajowej bardzo długo - powiedział w Loż ... » więcej 2019-02-19, godz. 13:28 ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej 14 lutego br. biskup opolski Andrzej Czaja powołał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. O zadaniach zespołu i sposob ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:59 Paweł Grabowski o włoskim sojuszniku Kukiz’15 i o swoich spotkaniach terenowych z samorządowcami na Opolszczyźnie - Weszliśmy we współpracę z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd. Jest to współpraca o charakterze programowym. Dziś np. przedstawiliśmy projekt bardzo restrykcyjnej ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:06 Marcin Ociepa o kryzysie w stosunkach Polska-Izrael, możliwym odgórnym połączeniu UO i PMWSZ oraz o 4 mln zł dla regio ... - Decyzja pana premiera Morawieckiego jest słuszna, choć oczywiście bolesna, bo dialog międzynarodowy jest czymś, co należy pochwalić i czego trzeba być częśc ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:33 Marko Markowski o tym, jak upamiętnić Jana Olszewskiego i Romana Dmowskiego - Jan Olszewski jest wzorem nie tylko dla polityków prawicy, ale wszystkich polityków. To człowiek niezłomny o pięknym politycznym życiorysie – mówił w Młodzi ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »