Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin…
2019-01-24, 14:35 Autor: Paula Hołubowicz

WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o pracowniczych planach kapitałowych

Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o pracowniczych planach kapitałowych
Pracownicze plany kapitałowe to krok w dobrym kierunku, choć szczegóły budzą pewne wątpliwości, trudno też pozbyć się obawy, że kiedyś kolejna ekipa polityczna potraktuje je tak, jak potraktowano OFE i okaże się, że nasze prywatne pieniądze zostaną nagle uznane za publiczne i przejęte. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty w czwartek 24 stycznia.
Zwolennikiem PPK jest Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność, który przekonuje, że to dobry sposób na to, by z jednej strony przyuczyć ludzi do oszczędzania, a z drugiej - zapewnić im dodatkowe pieniądze, które pozwolą uzupełnić skromną emeryturę. Jak wylicza, w zależności od odkładanej składki (można będzie odkładać od 3 do 8 procent), może to być dodatkowo od 400 do 800 złotych miesięcznie.

Większym sceptykiem jest Sebastian Koćwin z OPZZ, który zwraca uwagę na to, że dobrowolny udział w programie jest w pewnej mierze pozorny - pracownik wchodzi do niego z automatu i musi oświadczyć, że nie chce w nim uczestniczyć (i powtarzać to co dwa lata). Koćwin mówi też o tym, że pieniądze będą wypłacane od 60. roku życia przez 10 lat, tymczasem bardziej by się przydały po 70. roku życia, gdy są potrzebne na leczenie. Zastanawiał się też, skąd państwo weźmie kilka miliardów rocznie na wsparcie PPK.

Lesław Adamczyk z BCC zwraca uwagę i na brak dobrowolności, i na to, że ciężar operacji w dużej mierze poniosą pracodawcy, którzy na PPK muszą odkładać co najmniej 1,5 procent. A chcąc pozyskać pracowników, w ramach rywalizacji na rynku, być może zmuszeni będą tę składkę podnieść. Zdaniem Adamczyka, także pracownicy nie będą zachwyceni, bo w przypadku młodych ludzi na dorobku to dodatkowe obciążenie oznacza na przykład kupno mniejszego mieszkania. Przedstawiciel BCC dodaje, że pieniądze z PPK będą inwestowane w spółki skarbu państwa, czyli pozwolą na sfinansowanie wielkich rządowych inwestycji w rodzaju elektrowni atomowej. I to - jego zdaniem - jest dodatkowym ukrytym celem programu.

Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA w Opolu, ważył racje. Przypomniał koniec OFE, które miały nam zapewnić "jesień życia pod palmami", ale zastrzegł, że w przypadku PPK zabezpieczenie interesów pracownika jest większe. Uznał, że skoro w pierwszym etapie program obejmie duże firmy (docelowo ma objąć 11 mln osób), to można to uznać za swego rodzaju pilotaż. Zauważył także, że program jest sprytnie wprowadzany w okresie prosperity i jest programem politycznie bezpiecznym. Przyznał także, że to oferta dla młodych ludzi, osobom po 45. roku życia PPK się raczej nie opłaca.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »