Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Józef Stelmachowski o problemach polskich przewoźników…
2019-01-23, 15:39 Autor: Marek Świercz

Józef Stelmachowski o problemach polskich przewoźników, które pojawią się, jeśli UE wprowadzi zapowiadane zmiany w przepisach

Józef Stelmachowski o
- Udział polskiej branży transportowej w przemyśle europejskim składnia tylko do pochwalenia się. W 2004 roku było w Polsce 9 tys. firm realizujących przewozy międzynarodowe i 27 tysięcy samochodów, a na koniec 2018 roku takich firm było 35 tysięcy a samochodów ponad 230 tysięcy - powiedział w Loży Radiowej Józef Stelmachowski Prezes Opolskiego Zrzeszenia Przewoźników Drogowych. - Polscy przewoźnicy nie boją się wschodu, bywają na dalekim wschodzie. To czego inni przewoźnicy nie chcą robić, my to robimy - wyjaśnił przyczyny dynamicznego rozwoju polskiej branży transportowej. Dodał, że pojazdy są najwyższego sortu, ciężarówki są wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne. - Polski transport dzisiaj przewozi 31% ładunków w Europie.
Polska sprzeciwia się proponowanym przez Parlament Europejski zmianom przepisów dotyczących transportu międzynarodowego. - Wprowadzony ma być pakiet socjalny i przepisy związane z pracownikami delegowanymi. Nasze firmy tego nie wytrzymają - uważa Józef Stelmachowski. Nie tylko Polska sprzeciwia się tym zmianom. Wspierają nas kraje Europy Środkowo Wschodniej i trzy kraje Europy Zachodniej (Belgia, Irlandia, Holandia).

- Jesteśmy przed eurowyborami, wszystko wskazuje na to, że ten temat z tytułu jego złożoności zostanie przesunięty na nowy parlament - uważa Stelmachowski. - Wyeliminowanie przewoźnika, który obsługuje 31% transportu spowoduje wprowadzenie w to miejsce nowego, który będzie droższy, więc i towary będą droższe.

- Na 4 mln operacji transportowych w Wielkiej Brytanii milion operacji wykonują polscy przewoźnicy. Jeżeli będzie "twardy" brexit, czyli wrócą odprawy celne będzie duży problem. Dwie minuty postoju na granicy powoduje 12 kilometrowy korek. Nie wyobrażam sobie, żeby twardy brexit doszedł do skutku.

- Nie możliwe jest, żeby wprost przewoźnicy kursujący do Wielkiej Brytanii przenieśli się do innych krajów. Tam wozi się głównie żywność, przy użyciu chłodni i nie zawsze dałoby się te chłodnie wykorzystać gdzie indziej.

Zobacz także

2020-02-20, godz. 16:46 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Kamilem Bortniczukiem oraz Dariuszem Standerskim W tym tygodniu gośćmi redaktor Magdaleny Ogórek byli Dariusz Standerski, dyrektor programowy Nowej Lewicy, a także Kamil Bortniczuk, wiceminister funduszy i polityki… » więcej 2020-02-20, godz. 15:59 Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” w Loży Radiowej Po godzinie 13.00 przejrzeliśmy podsumowanie działalności w 2019 roku oraz priorytety na 2020 rok jakie wyznaczył sobie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców… » więcej 2020-02-18, godz. 14:38 Michał Ostapiuk, autor wydanej przez IPN książki "Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa „Burego”" Gościem Loży Radiowej był Michał Ostapiuk, autor najpopularniejszej książki IPN w roku 2019 pt." Komendant "Bury" - Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego"… » więcej 2020-02-17, godz. 15:03 Paweł Kampa o świdnickiej konwencji wyborczej Roberta Biedronia - Ogłoszenie naszego kandydata mieliśmy już w styczniu, a w tej chwili koncepcja jest taka, żeby przedstawić konkretne zakresy tematyczne, żeby nie zagłuszać przekazu… » więcej 2020-02-17, godz. 14:45 Katarzyna Czochara o inauguracji kampanii prezydenckiej w Warszawie, podatku cukrowym i obwodnicach - Wspaniała, wyjątkowa atmosfera. Myślę, że również ci który nie byli bezpośrednio na tej konwencji, a śledzili ją za pomocą mediów, czuli ogromną moc i energię… » więcej 2020-02-14, godz. 15:23 Młodzieżowa Loża Radiowa o regułach kampanii wyborczej Nad tym czy polska polityka, szczególnie w okresie kampanii wyborczych brutalizuje się zastanawiali się goście Młodzieżowej Loży Radiowej. Podawali też przykłady… » więcej 2020-02-14, godz. 15:04 Zbigniew Bommersbach o śladach historii, które ujawniane są w czasie remontów i prac ziemnych Wszelkiego rodzaju odkrycia historyczne w Opolu zdarzają się przy okazji różnych prac i remontów na bieżąco. W momencie pojawienia się informacji o odkryciu do… » więcej 2020-02-13, godz. 15:57 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o budowaniu zaufania i lojalności wobec firmy, dodatkowych świadczeniach od firm oraz o tych, które… Podczas czwartkowej debaty z udziałem pracodawców i związkowców zastanawialiśmy się jakimi środkami skutecznie buduje się lojalność pracownika, by przywiązać go… » więcej 2020-02-13, godz. 15:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą, minister i szefowa KPRM, poseł Parlamentu E… W tym tygodniu zamiast prosto z Sejmu, red. Magdalena Ogórek prowadziła swój cotygodniowy wywiad ze studia Radia Opole. Jej rozmówczynią była Beata Kempa, europarlamentarzystka… » więcej 2020-02-12, godz. 15:48 Maciej Kalski o wzroście bezrobocia w woj. opolskim Bezrobocie u nas w województwie również wzrosło w styczniu, tak samo jak i w kraju, czyli 0,3% - mówił w Loży Radiowej Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »