Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i ...
2019-01-21, 14:35 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii o łańcuchu wartości, kosmicznej technologii i hub'ie lobbingowym

Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii o łańcuchu wartości, kosmicznej technologii i hub'ie lobbingowym
- Naszą rolą, jako ministerstwa przedsiębiorczości, jest wspierać polskich przedsiębiorców w różnych procesach, w tym dotyczących transformacji własnej działalności gospodarczej, a brexit tym skutkuje dla przedsiębiorców prowadzących działalność za granicą lub z za granicą, muszą ją przedefiniować - powiedział w Loży Radiowej wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
Poruszyliśmy także temat polskiej polityki kosmicznej. - Rozumiemy, że to nie jest element science-fiction , ale jest to całkiem dobrze rozwijający się sektor gospodarki. Części, pojedyncze komponenty statków kosmicznych czy satelit są produkcji polskiej - podkreślał Marcin Ociepa. - Jeśli chcemy posługiwać się GPS-em w komórce, mieć możliwość obserwowania ziemi do celów wojskowych to potrzebujemy wysyłać satelity w przestrzeń kosmiczną. Rzecz w tym, żeby nie zarabiały na tym firmy tylko z jednego kontynentu, ale także firmy z Europy w tym z Polski - wyjaśnił.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii powoła w Brukseli polskie centrum lobbingowe. Powstanie skupiający przedsiębiorców hub lobbingowy. - W zależności od rankingów Polska zajmuje w najlepszym wypadku 13., a w najgorszym 20. miejsce, jeśli chodzi o aktywność lobbingową w Brukseli. W Brukseli lobbingiem zajmuje się 68 Polaków, z Niemiec jest tam 1400 osób.

- Najwyższy czas, żebyśmy dojrzeli do obecności w UE nie tylko w wymiarze politycznym. Unia to skomplikowany proces decyzyjny, chodzi o to, żeby skończyć z sytuacją, że poszczególne podmioty zgłaszają się do europarlamentu lub europosów w momencie głosowania aktów prawnych, czyli średnio o dwa lata za późno.

- Dużą rolę do odegrania ma teraz biznes. Dlatego tworzymy miejsce na mapie Brukseli, instytucję tworzoną przez podmioty prywatne. Taką organizację zawiąże grupa spółek, które będą w ramach płaconej składki to utrzymywać. Najważniejszy, moim zdaniem, komponent to eksperci, którzy będą przedsiębiorcy mówić w którym kierunku można lobbować, jakie są dzisiaj uwarunkowania, jaki jest terminarz, jakie są posiedzenia, komitety, konferencje uzgodnieniowe.

Zobacz także

2019-06-24, godz. 14:36 Antoni Duda, poseł PiS podsumowuje kadencję i mówi o chamstwie na sali sejmowej oraz o układaniu list wyborczych - Rozpatruję, jeśli nic się nie wydarzy, to prawdopodobnie będę chciał znaleźć się na liście - powiedział w Loży Radiowej poseł PiS Antoni Duda, pytany o to, ... » więcej 2019-06-21, godz. 14:49 Łukasz Łabuda o trudnych początkach młodzieżówki formacji Lewica Razem - Młodzi ludzie imprezują, nie interesują się życiem publicznym, choć powinni. Dlatego jest nas garstka – przyznał w Młodzieżowej Loży Radiowej Łukasz Łabuda, ... » więcej 2019-06-21, godz. 11:24 Rafał Tkacz, dyrektor delegatury KBW w Opolu o nielegalnej kampanii wyborczej, sprzątaniu po wyborach do PE i kalendar ... - To niezgodne z prawem - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, komentując pomysł zwolennika Platf ... » więcej 2019-06-19, godz. 12:24 Prof. Franciszek Marek o tym, że możemy mówić o gwarach, ale nie o jednej gwarze śląskiej - Już samo określenie gwara śląska nie jest trafne. Bo mamy poza językiem ogólnonarodowym, który nazywamy literackim, mamy tak zwane narzecza: małopolskie czy ... » więcej 2019-06-19, godz. 12:23 Marcin Palade o tym, że przygotowanie trafnej prognozy wyborczej to wyższa szkoła jazdy - Najważniejszą zmianą jakościową jest to, że są już dwie czy trzy instytucje, które postanowiły pochylić się nad trafnością sondaży w Polsce. Przypomnę, że t ... » więcej 2019-06-18, godz. 13:59 Kpt Piotr Płuciennik o historii i święcie 10 Opolskiej Brygady Logistycznej - Logistycy przyjeżdżają pierwsi i wyjeżdżają ostatni - mówił w Loży Radiowej kpt Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, która w ... » więcej 2019-06-18, godz. 09:19 Dr Mariusz Patelski o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy cenzorów, którzy uważnie czytać musieli każdy praktycznie świst ... - Był czas, gdy cenzurowano wszystko, praktycznie każdy kawałek papieru, z fakturami włącznie. Nawet szkolne akademie mogły być realizowane tylko według wcześ ... » więcej 2019-06-17, godz. 14:24 Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie w rolnictwie - 31 gospodarstw z terenu województwa opolskiego wzięło udział w wojewódzkim finale Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. W skali kraju do konkursu zgłosiło się pona ... » więcej 2019-06-17, godz. 14:18 Jerzy Naszkiewicz o swoich parlamentarnych - i nie tylko - planach na przyszłość - Mam świadomość, że cztery miesiące to mało czasu, ale zrobię wszystko, żeby ten czas dobrze wykorzystać - powiedział w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz, nowy ... » więcej 2019-06-14, godz. 14:25 Marko Markowski z PiS o aktywności młodzieżówki podczas wyborów do PE i planach na jesień - Zaktywizowali się ci, którzy byli naszymi członkami, ale z różnych przyczyn często osobistych, wykazywali mniejszą aktywność. Jednak w wyborach do PE była m ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »