Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ...
2019-01-15, 14:14 Autor: Marek Świercz

Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca

Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca
- Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczyn, bo to pytanie do psychiatrów i prokuratorów. Nie chciałbym także oceniać całej tej publicznej debaty, która trwa w mediach od chwili zamachu na życie prezydenta Pawła Adamowicza - stwierdził w Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, specjalizujący się w kwestiach bezpieczeństwa.
Naszego gościa zapytaliśmy o to, czy finał WOŚP w Gdańsku był dobrze zabezpieczony. Po ataku na prezydenta miasta pojawiły się komentarze ekspertów, że błędem było zgłoszenie finału nie jako imprezy masowej, ale jako zajęcie pasa drogowego.

- W przypadku imprezy masowej jest więcej obostrzeń, jest zespół ratownictwa medycznego, zwykle straż pożarna. Nie przeceniałbym jednak kwestii liczby ochroniarzy, bo w przypadku takiej imprezy chronią oni raczej uczestników, widzów czy kibiców w przypadku imprez sportowych - mówi nam Maziarz. - Inną, poważniejszą kwestią jest sprawa profesjonalizmu firm ochroniarskich. Niestety, zwykle zatrudniają one emerytów czy osoby bardzo młode i to za niewielkie pieniądze. A bezpieczeństwo kosztuje.

Zdaniem eksperta, trudno się zabezpieczyć przed atakiem szaleńca. Być może pomogłaby ochrona osobista, ale trudno sobie wyobrazić samorządowców, którzy chodziliby w obstawie ochroniarzy.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o namierzeniu przez ABW chińskich szpiegów. Jeden z nich to były oficer ABW, który zajmował się tajną łącznością rządową.

- Taki współpracownik to dla wywiadu prawdziwy skarb. Chińskie służby są nastawione na wywiad gospodarczy. Są bardzo dobrze finansowane i naprawdę niebezpieczne - stwierdził Maziarz.

Zobacz także

2019-02-13, godz. 16:00 Prof. Marek Tukiendorf o konflikcie na Politechnice Opolskiej - Politechnika Opolska potrzebuje spokoju, żeby przygotować się do konsekwencji wejścia w życie Konstytucji dla Nauki. Dlatego apeluję do mojego poprzednika, ... » więcej 2019-02-13, godz. 15:58 Tomasz Kostuś o tym, że Koalicja Europejska zastąpi Koalicję Obywatelską i zadba o miejsce Polski w unii - Koalicja Obywatelska to był projekt obliczony na wybory samorządowe, teraz czas na Koalicję Europejską, czyli inicjatywą związaną z wyborami do Parlamentu E ... » więcej 2019-02-12, godz. 15:11 Agnieszka Jóźwin-Dalecka o kampanii dla młodzieży ostrzegającej przed hazardem - Do tej pory nasi pracownicy odwiedzi 30 klas w różnych szkołach Opolszczyzny. Akcja "Hazard? Nie, dziękuje" potrwa do czerwca tego roku. Każda szkoła, które ... » więcej 2019-02-12, godz. 14:14 Edward Kinder o tym, że egzaminatorom wcale nie zależy na oblewaniu przyszłych kierowców - Stanowczo dementuję plotki o tym, że nasi egzaminatorzy celowo oblewają zdających egzamin na prawo jazdy, bo dzięki temu dostają dodatkowe pieniądze. To pra ... » więcej 2019-02-11, godz. 14:52 Prof. Piotr Wach o swoich politycznych planach, inicjatywie Roberta Biedronia i sytuacji na Politechnice Opolskiej - Na pewno nie będę już kandydował, cztery kadencje wystarczą, zresztą obiecałem to żonie cztery lata temu - mówił w Loży Radiowej prof. Piotr Wach, senator P ... » więcej 2019-02-11, godz. 14:20 Jerzy Czerwiński o zmianach w opolskim PiS, Wiośnie Roberta Biedronia i upamiętnieniu Marszów Śmierci - Polityczne zmiany w kierownictwie partii to rzecz normalna. Skończyła się kadencja władz wybranych w 2016 roku a organizowanie wewnętrznych wyborów w partii ... » więcej 2019-02-08, godz. 14:47 Szymon Godyla o początkach Forum Młodych Nowoczesnych i działalności tej młodzieżówki - Pomysł był taki, żeby dać się wykazać młodszym, żeby te osoby w wieku trzydziestuparu lat nie blokowały dostępu młodszym, ale widzimy, że to był pomysł utop ... » więcej 2019-02-08, godz. 14:38 Andrzej Mazur o tym, czego potrzebują opolscy Kresowianie - Kresowianie potrzebują logistycznego i finansowego wsparcia. Organizują szereg naprawdę ambitnych imprez o charakterze kulturalnym, połączonych z naukowymi ... » więcej 2019-02-07, godz. 15:07 Debata: Sebastian Koćwin, Grzegorz Kuliś, Witold Potwora i Piotr Pancześnik o ograniczeniu handlu w niedzielę Przymiarki do zmiany ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę były tematem debaty pracodawców i pracowników w czwartek 7 lutego 2019 roku. Przypomnijmy: premi ... » więcej 2019-02-07, godz. 13:05 Grzegorz Balawajder o Wiośnie Roberta Biedronia, gołębich politykach i przyszłości Patryka Jakiego - Jarosław Kaczyński nie musi się obawiać nowej formacji Roberta Biedronia. Nie tylko dlatego, że raczej nie odbierze mu wyborców - mówił w Loży Radiowej dr G ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »