Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ...
2019-01-15, 14:14 Autor: Marek Świercz

Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca

Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca
- Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczyn, bo to pytanie do psychiatrów i prokuratorów. Nie chciałbym także oceniać całej tej publicznej debaty, która trwa w mediach od chwili zamachu na życie prezydenta Pawła Adamowicza - stwierdził w Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, specjalizujący się w kwestiach bezpieczeństwa.
Naszego gościa zapytaliśmy o to, czy finał WOŚP w Gdańsku był dobrze zabezpieczony. Po ataku na prezydenta miasta pojawiły się komentarze ekspertów, że błędem było zgłoszenie finału nie jako imprezy masowej, ale jako zajęcie pasa drogowego.

- W przypadku imprezy masowej jest więcej obostrzeń, jest zespół ratownictwa medycznego, zwykle straż pożarna. Nie przeceniałbym jednak kwestii liczby ochroniarzy, bo w przypadku takiej imprezy chronią oni raczej uczestników, widzów czy kibiców w przypadku imprez sportowych - mówi nam Maziarz. - Inną, poważniejszą kwestią jest sprawa profesjonalizmu firm ochroniarskich. Niestety, zwykle zatrudniają one emerytów czy osoby bardzo młode i to za niewielkie pieniądze. A bezpieczeństwo kosztuje.

Zdaniem eksperta, trudno się zabezpieczyć przed atakiem szaleńca. Być może pomogłaby ochrona osobista, ale trudno sobie wyobrazić samorządowców, którzy chodziliby w obstawie ochroniarzy.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o namierzeniu przez ABW chińskich szpiegów. Jeden z nich to były oficer ABW, który zajmował się tajną łącznością rządową.

- Taki współpracownik to dla wywiadu prawdziwy skarb. Chińskie służby są nastawione na wywiad gospodarczy. Są bardzo dobrze finansowane i naprawdę niebezpieczne - stwierdził Maziarz.

Zobacz także

2019-02-22, godz. 12:14 Bogdan Jasiński o tym, czy wodzony niedźwiedź to kozioł ofiarny oraz o staraniach, aby ten zwyczaj został wpisany na l ... - Niedźwiedź to nie jest klasyczny model kozła ofiarnego, mamy do czynienia z bardzo bogatą symboliką agrarną - powiedział w Loży Radiowej Bogdan Jasiński. - ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:30 WSPÓLNA SPRAWA Sebastian Koćwin, Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Sebastian Szczurek o pracownikach delegowanych Temat delegowanych pracowników podzielił uczestników debaty "Wspólna sprawa" w czwartek 21 lutego 2019 roku. Przedstawiciele organizacji pracowniczych twierdz ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:29 Dr Piotr Stanek o Marszach Śmierci upamiętnianych w ramach kampanii "Ocalić od zapomnienia" - To olbrzymia tragedia dla tych ludzi, bo już byli w przededniu wolności a około 3 tys. z nich poniosło śmierć w wyniku marszów śmierci na terenie Górnego Śl ... » więcej 2019-02-20, godz. 15:04 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej - Nie wiem, czy o sytuacji na Politechnice Opolskiej można mówić jako o konflikcie, jak przedstawia to rektor. Z konfliktem mamy do czynienia, gdy strony spor ... » więcej 2019-02-20, godz. 14:43 Agnieszka Okupniak z UMWO o polityce zagranicznej województwa opolskiego - Dom Polski Południowej w Brukseli, to biuro prowadzone przez 3 województwa: opolskie, śląskie i małopolskie. Regiony zrzeszają się i wspólnie prowadzą takie ... » więcej 2019-02-19, godz. 11:12 Piotr Woźniak o tym czy wejście w Koalicję Europejską, to dla SLD szansa, czy zagrożenie - Ożywiona dyskusja trwała 2 godziny, my jako zarząd krajowy negocjowaliśmy koalicję, zanim przedstawiliśmy ją radzie krajowej bardzo długo - powiedział w Loż ... » więcej 2019-02-19, godz. 13:28 ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej 14 lutego br. biskup opolski Andrzej Czaja powołał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. O zadaniach zespołu i sposob ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:59 Paweł Grabowski o włoskim sojuszniku Kukiz’15 i o swoich spotkaniach terenowych z samorządowcami na Opolszczyźnie - Weszliśmy we współpracę z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd. Jest to współpraca o charakterze programowym. Dziś np. przedstawiliśmy projekt bardzo restrykcyjnej ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:06 Marcin Ociepa o kryzysie w stosunkach Polska-Izrael, możliwym odgórnym połączeniu UO i PMWSZ oraz o 4 mln zł dla regio ... - Decyzja pana premiera Morawieckiego jest słuszna, choć oczywiście bolesna, bo dialog międzynarodowy jest czymś, co należy pochwalić i czego trzeba być częśc ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:33 Marko Markowski o tym, jak upamiętnić Jana Olszewskiego i Romana Dmowskiego - Jan Olszewski jest wzorem nie tylko dla polityków prawicy, ale wszystkich polityków. To człowiek niezłomny o pięknym politycznym życiorysie – mówił w Młodzi ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »