Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii ...
2019-01-14, 14:40 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030

Andżelika Możdzanowska na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030
- Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizowanych na opolskim Ostrówku konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. - Wbrew przeciwnie, ta strategia będzie dla województwa opolskiego bardzo korzystna - ripostowała Andżelika Możdżanowska, wiceminister inwestycji i rozwoju, która przyjechała do Opola prosto z Kępna, gdzie odbywały się podobne konsultacje z samorządowcami z Wielkopolski.
Marszałek Andrzej Buła, współgospodarz spotkania zwołanego na wniosek ministerstwa, mówił Radiu Opole o tym, że bardzo nagłośnił konsultacje, bo zależało mu na dużej frekwencji.

- Chcemy, żeby rząd usłyszał nasz głos. Niestety, wcześniejsze wnioski marszałków do strategii nie zostały uwzględnione - mówił.

Potwierdził to Waldemar Zadka, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej, który zauważył, że w strategii różne części kraju są traktowane w odmienny sposób.

- Mamy na przykład specjalne programy dedykowane dla ściany wschodniej - stwierdził.

Prof. Krystian Heffner, regionalista, powiedział w Loży Radiowej, że tego rodzaju strategia nie tyle opisuje strategię dla poszczególnych regionów, co przede wszystkim - stosunek rządu do polityki regionalnej.

- Dla nas najważniejsze jest zatrzymanie depopulacji. I tu nie chodzi tylko o to, by rodziło się więcej dzieci, bardziej o to, by te dzieci chciały u nas zostać. A jeszcze lepiej by było, gdybyśmy potrafili nakłonić mieszkańców innych regionów, by się u nas osiedlali - stwierdził.

Wiceminister Andżelika Możdżanowska starała się rozwiać obawy Opolan.

- Dla mnie najważniejsze jest wysłuchanie głosu samorządowców, dlatego też tu przyjechałam. Do tej pory polityka regionalna była realizowana przede wszystkim na poziomie samorządu województwa, my chcemy, żeby zeszła niżej. Bo na Opolszczyźnie jest osiem miast zagrożonych degradacją i trzeba im pomóc - stwierdziła. - Strategia musi być uszyta pod potrzeby Opolszczyzny. Bo można kupić gotowy garnitur i nieźle wyglądać, ale jeśli uszyje nam go krawiec, będzie pasował idealnie. I my to chcemy zrobić.
Andrzej Buła na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030
Prof. Krystian Heffner na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030
Waldemar Zadka na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030
Grzegorz Zawiślak na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030

Zobacz także

2019-02-20, godz. 15:04 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej - Nie wiem, czy o sytuacji na Politechnice Opolskiej można mówić jako o konflikcie, jak przedstawia to rektor. Z konfliktem mamy do czynienia, gdy strony spor ... » więcej 2019-02-20, godz. 14:43 Agnieszka Okupniak z UMWO o polityce zagranicznej województwa opolskiego - Dom Polski Południowej w Brukseli, to biuro prowadzone przez 3 województwa: opolskie, śląskie i małopolskie. Regiony zrzeszają się i wspólnie prowadzą takie ... » więcej 2019-02-19, godz. 11:12 Piotr Woźniak o tym czy wejście w Koalicję Europejską, to dla SLD szansa, czy zagrożenie - Ożywiona dyskusja trwała 2 godziny, my jako zarząd krajowy negocjowaliśmy koalicję, zanim przedstawiliśmy ją radzie krajowej bardzo długo - powiedział w Loż ... » więcej 2019-02-19, godz. 13:28 ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej 14 lutego br. biskup opolski Andrzej Czaja powołał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. O zadaniach zespołu i sposob ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:59 Paweł Grabowski o włoskim sojuszniku Kukiz’15 i o swoich spotkaniach terenowych z samorządowcami na Opolszczyźnie - Weszliśmy we współpracę z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd. Jest to współpraca o charakterze programowym. Dziś np. przedstawiliśmy projekt bardzo restrykcyjnej ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:06 Marcin Ociepa o kryzysie w stosunkach Polska-Izrael, możliwym odgórnym połączeniu UO i PMWSZ oraz o 4 mln zł dla regio ... - Decyzja pana premiera Morawieckiego jest słuszna, choć oczywiście bolesna, bo dialog międzynarodowy jest czymś, co należy pochwalić i czego trzeba być częśc ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:33 Marko Markowski o tym, jak upamiętnić Jana Olszewskiego i Romana Dmowskiego - Jan Olszewski jest wzorem nie tylko dla polityków prawicy, ale wszystkich polityków. To człowiek niezłomny o pięknym politycznym życiorysie – mówił w Młodzi ... » więcej 2019-02-15, godz. 12:01 Roland Wrzeciono o tym, dlaczego biznesowe innowacje są tak ważne i czemu w regionie mamy z nimi problem - To jest jeden z kluczowych dokumentów, konieczny, by mogła powstać nowa strategia dla regonu, która z kolei będzie podstawą dla Regionalnego Programu Operac ... » więcej 2019-02-14, godz. 16:09 WSPÓLNA SPRAWA Jerzy Szteliga, Witold Potwora, Piotr Pancześnik i Grzegorz Kuliś o szkolnictwie zawodowym Pośpieszne reformy nie służą szkołom a pośpiech ten i tak nie daje gwarancji, że zmiany nadążą za potrzebami rynku pracy, bo tu wielu rzeczy naprawdę nie da s ... » więcej 2019-02-14, godz. 16:08 Mł. bryg. Dariusz Gieroń o tym, że ferie w regionie były bezpieczne i zmianie przepisów po pożarze escape roomu w Kosz ... - Robiliśmy wszystko, co mogliśmy, by ferie były bezpieczne. Naszą uwagę zwracały zagrożenia związane z wychodzeniem na lód. Organizowaliśmy szkolenia i ćwicz ... » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »