Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii ...
2019-01-14, 14:40 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030

Andżelika Możdzanowska na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030
- Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizowanych na opolskim Ostrówku konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. - Wbrew przeciwnie, ta strategia będzie dla województwa opolskiego bardzo korzystna - ripostowała Andżelika Możdżanowska, wiceminister inwestycji i rozwoju, która przyjechała do Opola prosto z Kępna, gdzie odbywały się podobne konsultacje z samorządowcami z Wielkopolski.
Marszałek Andrzej Buła, współgospodarz spotkania zwołanego na wniosek ministerstwa, mówił Radiu Opole o tym, że bardzo nagłośnił konsultacje, bo zależało mu na dużej frekwencji.

- Chcemy, żeby rząd usłyszał nasz głos. Niestety, wcześniejsze wnioski marszałków do strategii nie zostały uwzględnione - mówił.

Potwierdził to Waldemar Zadka, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej, który zauważył, że w strategii różne części kraju są traktowane w odmienny sposób.

- Mamy na przykład specjalne programy dedykowane dla ściany wschodniej - stwierdził.

Prof. Krystian Heffner, regionalista, powiedział w Loży Radiowej, że tego rodzaju strategia nie tyle opisuje strategię dla poszczególnych regionów, co przede wszystkim - stosunek rządu do polityki regionalnej.

- Dla nas najważniejsze jest zatrzymanie depopulacji. I tu nie chodzi tylko o to, by rodziło się więcej dzieci, bardziej o to, by te dzieci chciały u nas zostać. A jeszcze lepiej by było, gdybyśmy potrafili nakłonić mieszkańców innych regionów, by się u nas osiedlali - stwierdził.

Wiceminister Andżelika Możdżanowska starała się rozwiać obawy Opolan.

- Dla mnie najważniejsze jest wysłuchanie głosu samorządowców, dlatego też tu przyjechałam. Do tej pory polityka regionalna była realizowana przede wszystkim na poziomie samorządu województwa, my chcemy, żeby zeszła niżej. Bo na Opolszczyźnie jest osiem miast zagrożonych degradacją i trzeba im pomóc - stwierdziła. - Strategia musi być uszyta pod potrzeby Opolszczyzny. Bo można kupić gotowy garnitur i nieźle wyglądać, ale jeśli uszyje nam go krawiec, będzie pasował idealnie. I my to chcemy zrobić.
Andrzej Buła na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030
Prof. Krystian Heffner na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030
Waldemar Zadka na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030
Grzegorz Zawiślak na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030

Zobacz także

2019-02-13, godz. 16:00 Prof. Marek Tukiendorf o konflikcie na Politechnice Opolskiej - Politechnika Opolska potrzebuje spokoju, żeby przygotować się do konsekwencji wejścia w życie Konstytucji dla Nauki. Dlatego apeluję do mojego poprzednika, ... » więcej 2019-02-13, godz. 15:58 Tomasz Kostuś o tym, że Koalicja Europejska zastąpi Koalicję Obywatelską i zadba o miejsce Polski w unii - Koalicja Obywatelska to był projekt obliczony na wybory samorządowe, teraz czas na Koalicję Europejską, czyli inicjatywą związaną z wyborami do Parlamentu E ... » więcej 2019-02-12, godz. 15:11 Agnieszka Jóźwin-Dalecka o kampanii dla młodzieży ostrzegającej przed hazardem - Do tej pory nasi pracownicy odwiedzi 30 klas w różnych szkołach Opolszczyzny. Akcja "Hazard? Nie, dziękuje" potrwa do czerwca tego roku. Każda szkoła, które ... » więcej 2019-02-12, godz. 14:14 Edward Kinder o tym, że egzaminatorom wcale nie zależy na oblewaniu przyszłych kierowców - Stanowczo dementuję plotki o tym, że nasi egzaminatorzy celowo oblewają zdających egzamin na prawo jazdy, bo dzięki temu dostają dodatkowe pieniądze. To pra ... » więcej 2019-02-11, godz. 14:52 Prof. Piotr Wach o swoich politycznych planach, inicjatywie Roberta Biedronia i sytuacji na Politechnice Opolskiej - Na pewno nie będę już kandydował, cztery kadencje wystarczą, zresztą obiecałem to żonie cztery lata temu - mówił w Loży Radiowej prof. Piotr Wach, senator P ... » więcej 2019-02-11, godz. 14:20 Jerzy Czerwiński o zmianach w opolskim PiS, Wiośnie Roberta Biedronia i upamiętnieniu Marszów Śmierci - Polityczne zmiany w kierownictwie partii to rzecz normalna. Skończyła się kadencja władz wybranych w 2016 roku a organizowanie wewnętrznych wyborów w partii ... » więcej 2019-02-08, godz. 14:47 Szymon Godyla o początkach Forum Młodych Nowoczesnych i działalności tej młodzieżówki - Pomysł był taki, żeby dać się wykazać młodszym, żeby te osoby w wieku trzydziestuparu lat nie blokowały dostępu młodszym, ale widzimy, że to był pomysł utop ... » więcej 2019-02-08, godz. 14:38 Andrzej Mazur o tym, czego potrzebują opolscy Kresowianie - Kresowianie potrzebują logistycznego i finansowego wsparcia. Organizują szereg naprawdę ambitnych imprez o charakterze kulturalnym, połączonych z naukowymi ... » więcej 2019-02-07, godz. 15:07 Debata: Sebastian Koćwin, Grzegorz Kuliś, Witold Potwora i Piotr Pancześnik o ograniczeniu handlu w niedzielę Przymiarki do zmiany ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę były tematem debaty pracodawców i pracowników w czwartek 7 lutego 2019 roku. Przypomnijmy: premi ... » więcej 2019-02-07, godz. 13:05 Grzegorz Balawajder o Wiośnie Roberta Biedronia, gołębich politykach i przyszłości Patryka Jakiego - Jarosław Kaczyński nie musi się obawiać nowej formacji Roberta Biedronia. Nie tylko dlatego, że raczej nie odbierze mu wyborców - mówił w Loży Radiowej dr G ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »