Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Krzysztof Ważny o tym, że nadal mamy ogromne pro ...
2019-01-10, 18:14 Autor: Marek Świercz

Krzysztof Ważny o tym, że nadal mamy ogromne problemy z segregacją i recyklingiem odpadów

Krzysztof Ważny o problemach, jakie mamy z realizacją tzw. ustawy śmieciowej
- W samorządowych instalacjach posegregowane przez ludzi odpady są "doczyszczane". I potem powinny zostać przekazane odpowiednim firmom zajmującym się recyklingiem - mówił w Loży Radiowej Krzysztof Ważny, opolski koordynator Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. - Problem w tym, że tych firm jest za mało. Mamy tu wielką lukę i dlatego mała jest szansa, żebyśmy osiągnęli poziom recyklingu, do którego się zobowiązaliśmy wobec Unii Europejskiej. A przypominam, że do 2020 roku powinno to być aż 50 procent - dodał.
Nasz gość tłumaczy, że KIGO zrzesza podmioty samorządowe i jest przeciwwagą dla Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, która zrzesza firmy zajmujące się odpadami.

- Nam zależy na jak najlepszej organizacji gospodarki odpadami, im, co zresztą zrozumiałe, na zysku - tłumaczy Ważny.

Zdaniem naszego gościa, samorządy mają coraz większe problemy z odpadami. Poprzednie kontrakty na odbiór śmieci dobiegły końca, a nowe przetargi mają już dotyczyć systemy pięciopojemnikowego. I tu może być problem nie tylko z rosnącymi kosztami, ale choćby z tzw. altanami śmieciowymi. Bo do już stojących może się tyle pojemników nie zmieścić a na dużych osiedlach może być problem z wygospodarowaniem miejsc na stawianie nowych śmietników.

Zdaniem Ważnego, dowodem na polskie problemy z recyklingiem była ubiegłoroczna epidemia pożarów na wysypiskach - spalenie odpadów zaczęło być traktowane jako alternatywa dla zbyt kosztownego recyklingu.

- Ale tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnej świadomości ludzi, którzy muszą zrozumieć, jak ważna jest staranna segregacja - tłumaczy. - Problem też w tym, że żyjemy w świecie reklamówek i plastikowych butelek, a bardziej rozwinięte kraju, na przykład Stany Zjednoczone, wracają do bardziej ekologicznego szkła.

Zobacz także

2019-02-26, godz. 13:56 Marcin Ociepa o Lechu Wałęsie, przywróceniu połączeń PKS i stworzeniu połączenia kolei szybkiej prędkości Nysa-Warszaw ... - Wałęsa robił wariata z ludzi, którzy mówili, że nie jest on postacią krystaliczną - powiedział w Loży Radiowej Marcin Ociepa wiceminister przedsiębiorczości ... » więcej 2019-02-25, godz. 14:20 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o skrobaczkach do lusterek samochodowych, piątce Kaczyńskiego i wyborach do PE - Skrobaczki w biurze poselskim są od kilku miesięcy, każdy może je wziąć w dowolnych ilościach - powiedziała w Loży Radiowej posłanka Katarzyna Czochara. Odn ... » więcej 2019-02-22, godz. 14:24 Jacek Jaszczyszyn o tym, że od zawsze kocha eksperymenty, także w polityce - Wiem, że część działaczy uważa, że powinniśmy iść do eurowyborów sami, pod szyldem PSL, ale ja od czasów studiów lubię eksperymenty, lubię pewne ryzyko, dla ... » więcej 2019-02-22, godz. 12:14 Bogdan Jasiński o tym, czy wodzony niedźwiedź to kozioł ofiarny oraz o staraniach, aby ten zwyczaj został wpisany na l ... - Niedźwiedź to nie jest klasyczny model kozła ofiarnego, mamy do czynienia z bardzo bogatą symboliką agrarną - powiedział w Loży Radiowej Bogdan Jasiński. - ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:30 WSPÓLNA SPRAWA Sebastian Koćwin, Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Sebastian Szczurek o pracownikach delegowanych Temat delegowanych pracowników podzielił uczestników debaty "Wspólna sprawa" w czwartek 21 lutego 2019 roku. Przedstawiciele organizacji pracowniczych twierdz ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:29 Dr Piotr Stanek o Marszach Śmierci upamiętnianych w ramach kampanii "Ocalić od zapomnienia" - To olbrzymia tragedia dla tych ludzi, bo już byli w przededniu wolności a około 3 tys. z nich poniosło śmierć w wyniku marszów śmierci na terenie Górnego Śl ... » więcej 2019-02-20, godz. 15:04 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej - Nie wiem, czy o sytuacji na Politechnice Opolskiej można mówić jako o konflikcie, jak przedstawia to rektor. Z konfliktem mamy do czynienia, gdy strony spor ... » więcej 2019-02-20, godz. 14:43 Agnieszka Okupniak z UMWO o polityce zagranicznej województwa opolskiego - Dom Polski Południowej w Brukseli, to biuro prowadzone przez 3 województwa: opolskie, śląskie i małopolskie. Regiony zrzeszają się i wspólnie prowadzą takie ... » więcej 2019-02-19, godz. 11:12 Piotr Woźniak o tym czy wejście w Koalicję Europejską, to dla SLD szansa, czy zagrożenie - Ożywiona dyskusja trwała 2 godziny, my jako zarząd krajowy negocjowaliśmy koalicję, zanim przedstawiliśmy ją radzie krajowej bardzo długo - powiedział w Loż ... » więcej 2019-02-19, godz. 13:28 ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej 14 lutego br. biskup opolski Andrzej Czaja powołał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. O zadaniach zespołu i sposob ... » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »