Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Krzysztof Ważny o tym, że nadal mamy ogromne pro ...
2019-01-10, 18:14 Autor: Marek Świercz

Krzysztof Ważny o tym, że nadal mamy ogromne problemy z segregacją i recyklingiem odpadów

Krzysztof Ważny o problemach, jakie mamy z realizacją tzw. ustawy śmieciowej
- W samorządowych instalacjach posegregowane przez ludzi odpady są "doczyszczane". I potem powinny zostać przekazane odpowiednim firmom zajmującym się recyklingiem - mówił w Loży Radiowej Krzysztof Ważny, opolski koordynator Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. - Problem w tym, że tych firm jest za mało. Mamy tu wielką lukę i dlatego mała jest szansa, żebyśmy osiągnęli poziom recyklingu, do którego się zobowiązaliśmy wobec Unii Europejskiej. A przypominam, że do 2020 roku powinno to być aż 50 procent - dodał.
Nasz gość tłumaczy, że KIGO zrzesza podmioty samorządowe i jest przeciwwagą dla Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, która zrzesza firmy zajmujące się odpadami.

- Nam zależy na jak najlepszej organizacji gospodarki odpadami, im, co zresztą zrozumiałe, na zysku - tłumaczy Ważny.

Zdaniem naszego gościa, samorządy mają coraz większe problemy z odpadami. Poprzednie kontrakty na odbiór śmieci dobiegły końca, a nowe przetargi mają już dotyczyć systemy pięciopojemnikowego. I tu może być problem nie tylko z rosnącymi kosztami, ale choćby z tzw. altanami śmieciowymi. Bo do już stojących może się tyle pojemników nie zmieścić a na dużych osiedlach może być problem z wygospodarowaniem miejsc na stawianie nowych śmietników.

Zdaniem Ważnego, dowodem na polskie problemy z recyklingiem była ubiegłoroczna epidemia pożarów na wysypiskach - spalenie odpadów zaczęło być traktowane jako alternatywa dla zbyt kosztownego recyklingu.

- Ale tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnej świadomości ludzi, którzy muszą zrozumieć, jak ważna jest staranna segregacja - tłumaczy. - Problem też w tym, że żyjemy w świecie reklamówek i plastikowych butelek, a bardziej rozwinięte kraju, na przykład Stany Zjednoczone, wracają do bardziej ekologicznego szkła.

Zobacz także

2019-01-21, godz. 14:35 Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii o łańcuchu wartości, kosmicznej technologii i hub'ie lobb ... - Naszą rolą, jako ministerstwa przedsiębiorczości, jest wspierać polskich przedsiębiorców w różnych procesach, w tym dotyczących transformacji własnej działa ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »