Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Krzysztof Ważny o tym, że nadal mamy ogromne problemy…
2019-01-10, 18:14 Autor: Marek Świercz

Krzysztof Ważny o tym, że nadal mamy ogromne problemy z segregacją i recyklingiem odpadów

Krzysztof Ważny o problemach, jakie mamy z realizacją tzw. ustawy śmieciowej
- W samorządowych instalacjach posegregowane przez ludzi odpady są "doczyszczane". I potem powinny zostać przekazane odpowiednim firmom zajmującym się recyklingiem - mówił w Loży Radiowej Krzysztof Ważny, opolski koordynator Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. - Problem w tym, że tych firm jest za mało. Mamy tu wielką lukę i dlatego mała jest szansa, żebyśmy osiągnęli poziom recyklingu, do którego się zobowiązaliśmy wobec Unii Europejskiej. A przypominam, że do 2020 roku powinno to być aż 50 procent - dodał.
Nasz gość tłumaczy, że KIGO zrzesza podmioty samorządowe i jest przeciwwagą dla Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, która zrzesza firmy zajmujące się odpadami.

- Nam zależy na jak najlepszej organizacji gospodarki odpadami, im, co zresztą zrozumiałe, na zysku - tłumaczy Ważny.

Zdaniem naszego gościa, samorządy mają coraz większe problemy z odpadami. Poprzednie kontrakty na odbiór śmieci dobiegły końca, a nowe przetargi mają już dotyczyć systemy pięciopojemnikowego. I tu może być problem nie tylko z rosnącymi kosztami, ale choćby z tzw. altanami śmieciowymi. Bo do już stojących może się tyle pojemników nie zmieścić a na dużych osiedlach może być problem z wygospodarowaniem miejsc na stawianie nowych śmietników.

Zdaniem Ważnego, dowodem na polskie problemy z recyklingiem była ubiegłoroczna epidemia pożarów na wysypiskach - spalenie odpadów zaczęło być traktowane jako alternatywa dla zbyt kosztownego recyklingu.

- Ale tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnej świadomości ludzi, którzy muszą zrozumieć, jak ważna jest staranna segregacja - tłumaczy. - Problem też w tym, że żyjemy w świecie reklamówek i plastikowych butelek, a bardziej rozwinięte kraju, na przykład Stany Zjednoczone, wracają do bardziej ekologicznego szkła.

Zobacz także

2019-12-12, godz. 14:41 WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym jak powinna zachować się Polska w obliczu wyścigu np. Niemiec o polskich… W debacie „Wspólna sprawa. Pracodawcy i związkowcy” porozmawiamy o tym, że z jednej strony Niemcy chcą przyciągnąć Polaków z Wielkiej Brytanii, kuszą ich zarobkami… » więcej 2019-12-12, godz. 14:18 Ppłk Piotr Mielniczuk o naborze do ochotniczych służb wojskowych Zdaniem naszego gościa, młodzież garnie się do wojska. - Mamy przykład służby przygotowawczej, mamy ponad 15 wniosków, ta służba zaczyna się od 7 stycznia, WKU… » więcej 2019-12-11, godz. 15:37 Tobiasz Gajda i Marko Markowski o prezydenturze Andrzeja Dudy i jego konkurentach Naszych gości poprosiliśmy o odpowiedź na pytanie czy według nich urzędujący obecnie prezydent Andrzej Duda słuchał głosy młodych, ocenę i szansę konkurentów… » więcej 2019-12-10, godz. 15:42 Jakub Roszuk o sprzedaży żywego karpia i nagonce środowisk ekologicznych - Chce to jasno powiedzieć: prawo dopuszcza sprzedaż żywego karpia. Są wytyczne wystosowane przez Głównego Lekarza Weterynarii, więc wszystkie osoby i sprzedawcy… » więcej 2019-12-10, godz. 15:41 Beata Szpakowska o ekopatrolu, ciągłych interwencjach w związku z nieprawidłowym parkowaniem i kłopotliwych hulajnogach… - My posiadamy numer alarmowy, to numer 986, jest on bezpłatny i obsługiwany przez 24 godziny na dobę przez dyżurnego. Więc ten zarzut radnej jest trochę dziwny… » więcej 2019-12-09, godz. 13:46 Marcin Popkiewicz o tym czy Ziemi grozi katastrofa klimatyczna i jak się przed tym uchronić - Ziemia przetrwa, tryliony skał będą nadal krążyć wokół Słońca, z tym że trochę zmieni się nasze życie nasze na - mówił w Loży Radiowej Marcin Popkiewicz, fizyk… » więcej 2019-12-09, godz. 13:53 Ryszard Galla o tym czy zasiądzie w prezydium sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, wyborach na burmistrza… - Jesteśmy na etapie konstytuowania się prezydiów poszczególnych komisji i w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych nadal ten proces trwa – mówił w Loży Radiowej… » więcej 2019-12-06, godz. 14:49 Małgorzata Kulczycka o problemie przemocy wobec kobiet w miejscu pracy Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych opowiedziała o idei happeningu pt. "Nie zamiataj przemocy pod dywan" i przedstawiła na czym polega problem… » więcej 2019-12-06, godz. 14:22 Zuzanna Jarocka i Maksymilian Polis o tym co może zdziałać Młodzieżowa Rada Miasta Opola i Forum Młodzieży Województwa… Forum Młodzieży Województwa Opolskiego działa już drugą kadencję, a Młodzieżowa Rada Miasta Opola ma nieco dłuższą tradycję bo działa już od 15 lat. Nasi rozmówcy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:54 Sebastian Szczurek o zmianach a może i rewolucji w korzystaniu z L4 - Na razie wszystko jest w fazie projektów i procedowania, my też nie jesteśmy inicjatorem takich rozwiązań, tylko instytucją, która poniekąd te pomysły realizuje… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »