Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Karina Bedrunka o tym, na co w najbliższych latach…
2019-01-09, 14:39 Autor: Maciej Wajler

Karina Bedrunka o tym, na co w najbliższych latach Unia Europejska gotowa jest dać nam pieniądze

- W tym okresie programowania Opolszczyzna dostała z unii prawie miliard euro. Nie będę nikogo wprowadzać w błąd, obiecując, że w następnym dostaniemy tyle samo. Na pewno pieniędzy będzie mniej – mówiła w Loży Radiowej Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych w opolskim urzędzie marszałkowskim. – Ale to zrozumiałe, bo Polska dostanie o ponad 20 procent mniej. Miała ponad 80 mld euro a dostanie około 64 – 65 miliardów.
Nasz gość wyjaśnia, że o ostatecznym podziale pieniędzy z Funduszu Spójności dla 27 państw członkowskich zadecyduje prawdopodobnie jeszcze Parlament Europejski tej kadencji. Potem poszczególne kraje zdecydują, ile przekażą swoim regionom. A jesienią samorządy województwa będą negocjować swoje regionalne programy operacyjne z urzędnikami w Brukseli, tymi wybranymi przez nową już Komisję Europejską.

W najbliższych miesiącach na Opolszczyźnie, podobnie jak miało to miejsce w 2012 roku, równolegle będą biegły prace nad dwoma dokumentami: strategią rozwoju województwa w latach 2021 – 2030 oraz planem regionalnego programu operacyjnego na lata 2021 – 2017.

- Te dokumenty muszą być spójne, RPO ma być doprecyzowaniem celów nakreślonych w strategii – mówi Bedrunka.

Wiadomo już, na jakie tzw. obszary w następnych latach stawiać będzie Wspólnota. To Inteligentna Europa (czyli innowacje i nowe technologie), Zielona niskoenergetyczna Europa (ochrona powietrza), Bardziej skomunikowana Europa (czyli publiczny transport), Europa społeczna (programy edukacyjne, zdrowotne, adresowane do seniorów i rodzin) i na koniec – to pewna nowość – Europa bliżej obywateli.

- O tym priorytecie wiemy najmniej – mówi nasz gość.

Zobacz także

2019-12-12, godz. 14:41 WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym jak powinna zachować się Polska w obliczu wyścigu np. Niemiec o polskich… W debacie „Wspólna sprawa. Pracodawcy i związkowcy” porozmawiamy o tym, że z jednej strony Niemcy chcą przyciągnąć Polaków z Wielkiej Brytanii, kuszą ich zarobkami… » więcej 2019-12-12, godz. 14:18 Ppłk Piotr Mielniczuk o naborze do ochotniczych służb wojskowych Zdaniem naszego gościa, młodzież garnie się do wojska. - Mamy przykład służby przygotowawczej, mamy ponad 15 wniosków, ta służba zaczyna się od 7 stycznia, WKU… » więcej 2019-12-11, godz. 15:37 Tobiasz Gajda i Marko Markowski o prezydenturze Andrzeja Dudy i jego konkurentach Naszych gości poprosiliśmy o odpowiedź na pytanie czy według nich urzędujący obecnie prezydent Andrzej Duda słuchał głosy młodych, ocenę i szansę konkurentów… » więcej 2019-12-10, godz. 15:42 Jakub Roszuk o sprzedaży żywego karpia i nagonce środowisk ekologicznych - Chce to jasno powiedzieć: prawo dopuszcza sprzedaż żywego karpia. Są wytyczne wystosowane przez Głównego Lekarza Weterynarii, więc wszystkie osoby i sprzedawcy… » więcej 2019-12-10, godz. 15:41 Beata Szpakowska o ekopatrolu, ciągłych interwencjach w związku z nieprawidłowym parkowaniem i kłopotliwych hulajnogach… - My posiadamy numer alarmowy, to numer 986, jest on bezpłatny i obsługiwany przez 24 godziny na dobę przez dyżurnego. Więc ten zarzut radnej jest trochę dziwny… » więcej 2019-12-09, godz. 13:46 Marcin Popkiewicz o tym czy Ziemi grozi katastrofa klimatyczna i jak się przed tym uchronić - Ziemia przetrwa, tryliony skał będą nadal krążyć wokół Słońca, z tym że trochę zmieni się nasze życie nasze na - mówił w Loży Radiowej Marcin Popkiewicz, fizyk… » więcej 2019-12-09, godz. 13:53 Ryszard Galla o tym czy zasiądzie w prezydium sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, wyborach na burmistrza… - Jesteśmy na etapie konstytuowania się prezydiów poszczególnych komisji i w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych nadal ten proces trwa – mówił w Loży Radiowej… » więcej 2019-12-06, godz. 14:49 Małgorzata Kulczycka o problemie przemocy wobec kobiet w miejscu pracy Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych opowiedziała o idei happeningu pt. "Nie zamiataj przemocy pod dywan" i przedstawiła na czym polega problem… » więcej 2019-12-06, godz. 14:22 Zuzanna Jarocka i Maksymilian Polis o tym co może zdziałać Młodzieżowa Rada Miasta Opola i Forum Młodzieży Województwa… Forum Młodzieży Województwa Opolskiego działa już drugą kadencję, a Młodzieżowa Rada Miasta Opola ma nieco dłuższą tradycję bo działa już od 15 lat. Nasi rozmówcy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:54 Sebastian Szczurek o zmianach a może i rewolucji w korzystaniu z L4 - Na razie wszystko jest w fazie projektów i procedowania, my też nie jesteśmy inicjatorem takich rozwiązań, tylko instytucją, która poniekąd te pomysły realizuje… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »