Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Karina Bedrunka o tym, na co w najbliższych lata ...
2019-01-09, 14:39 Autor: Maciej Wajler

Karina Bedrunka o tym, na co w najbliższych latach Unia Europejska gotowa jest dać nam pieniądze

- W tym okresie programowania Opolszczyzna dostała z unii prawie miliard euro. Nie będę nikogo wprowadzać w błąd, obiecując, że w następnym dostaniemy tyle samo. Na pewno pieniędzy będzie mniej – mówiła w Loży Radiowej Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych w opolskim urzędzie marszałkowskim. – Ale to zrozumiałe, bo Polska dostanie o ponad 20 procent mniej. Miała ponad 80 mld euro a dostanie około 64 – 65 miliardów.
Nasz gość wyjaśnia, że o ostatecznym podziale pieniędzy z Funduszu Spójności dla 27 państw członkowskich zadecyduje prawdopodobnie jeszcze Parlament Europejski tej kadencji. Potem poszczególne kraje zdecydują, ile przekażą swoim regionom. A jesienią samorządy województwa będą negocjować swoje regionalne programy operacyjne z urzędnikami w Brukseli, tymi wybranymi przez nową już Komisję Europejską.

W najbliższych miesiącach na Opolszczyźnie, podobnie jak miało to miejsce w 2012 roku, równolegle będą biegły prace nad dwoma dokumentami: strategią rozwoju województwa w latach 2021 – 2030 oraz planem regionalnego programu operacyjnego na lata 2021 – 2017.

- Te dokumenty muszą być spójne, RPO ma być doprecyzowaniem celów nakreślonych w strategii – mówi Bedrunka.

Wiadomo już, na jakie tzw. obszary w następnych latach stawiać będzie Wspólnota. To Inteligentna Europa (czyli innowacje i nowe technologie), Zielona niskoenergetyczna Europa (ochrona powietrza), Bardziej skomunikowana Europa (czyli publiczny transport), Europa społeczna (programy edukacyjne, zdrowotne, adresowane do seniorów i rodzin) i na koniec – to pewna nowość – Europa bliżej obywateli.

- O tym priorytecie wiemy najmniej – mówi nasz gość.

Zobacz także

2019-01-21, godz. 14:35 Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii o łańcuchu wartości, kosmicznej technologii i hub'ie lobb ... - Naszą rolą, jako ministerstwa przedsiębiorczości, jest wspierać polskich przedsiębiorców w różnych procesach, w tym dotyczących transformacji własnej działa ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »