Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Leokadia Kubalańca, Teresa Sokołowska, Maria Bia ...
2019-01-08, 14:20 Autor: Marek Świercz

Leokadia Kubalańca, Teresa Sokołowska, Maria Białek o polityce senioralnej w Opolu

Leokadia Kubalańca, Teresa Sokołowska, Maria Białek o
- Jeśli Opole otrzyma certyfikat Światowej Organizacji Zdrowia "Miasto Przyjazne Starzeniu", uzyskamy możliwość wywierania nacisku na władze miasta, bo wtedy wszystkie decyzje będą musiały brać pod uwagę zalecenia WHO, czyli, w tym przypadku, interes osób starszych - mówiły w Loży Radiowej przedstawicieli opolskiej Rady Seniorów drugiej kadencji: Leokadia Kubalańca, Maria Białek i Teresa Sokołowska.
Wniosek o przyznanie certyfikatu WHO został już wysłany, teraz Opole czeka na jego rozpatrzenie. Zanim został przygotowany, trzeba było stworzyć plan polityki senioralnej miasta. Dodatkowo własną strategię przygotowała Rada Seniorów.

- Byliśmy jedyną radą w Polsce, która miała taką strategię - mówi była już przewodnicząca rady Leokadia Kubalańca.

Kadencja Rady Seniorów w praktyce pokrywa się z kadencją opolskiej Rady Miasta, dlatego praca rada drugiej kadencji już się zakończyła. Co dalej? Tu nasi goście są lekko zaniepokojeni, bo nabór do rady kolejnej kadencji już się skończył. A ponieważ nie był specjalnie nagłośniony - o co mają do ratusza żal - wielu aktywnych członków ustępującej rady przegapiło terminy i się nie zgłosiło. Poza tym wątpliwości naszych gości budzi fakt, że zmienił się regulamin i do nowej rady mogą wejść nie tylko seniorzy, ale także ludzie młodzi, nadal aktywni zawodowo. A to - ich zdaniem - nie jest najlepszym pomysłem, bo w tym przypadku rada tworzona przez seniorów zamienić się może w radę tworzoną odgórnie "dla seniorów".

- A to nie o to chodzi, żeby ktoś nam układał życie. To seniorzy sami powinni wybierać formy aktywności. Urzędnikom się czasem wydaje, że seniorowi wystarczą kijki do nordic walking, wnuki i seriale w telewizji. A to nie jest prawda! - podkreślają nasi goście.

Co zostało po Radzie Seniorów drugiej kadencji? Bilans robi wrażenie: Centrum Seniora, Karta Seniora, udział w Dniach Seniora i szeregu innych miejskich imprez, nowe kluby seniora (choć nie udał się plan utworzenia ich we wszystkich dzielnicach).

- Mamy nadzieję, że będzie to kontynuowane - mówią nasi goście.

Zobacz także

2019-01-21, godz. 14:35 Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii o łańcuchu wartości, kosmicznej technologii i hub'ie lobb ... - Naszą rolą, jako ministerstwa przedsiębiorczości, jest wspierać polskich przedsiębiorców w różnych procesach, w tym dotyczących transformacji własnej działa ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »