Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Mariusz Kozaczek o pomyśle wybudowania ekologicz ...
2019-01-04, 14:27 Autor: Marek Świercz

Mariusz Kozaczek o pomyśle wybudowania ekologicznego zakładu karnego w gminie Lubrza

Mariusz Kozaczek o pomyśle wybudowania zakładu karnego w gminie Lubrza
- Byłbym niepoważny, gdybym nie spróbował skorzystać z tej okazji. Jesteśmy niezamożną gminą, nie mamy przemysłu ani naturalnych atrakcji turystycznych. Zakład pracy, który ma zająć powierzchnię 10 hektarów i będzie miał dużą załogę, to dla nas wielka szansa - mówił w Loży Radiowej wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek, tłumacząc, dlaczego wystąpił do resortu sprawiedliwości z propozycją zlokalizowania w Lubrzy nowoczesnego zakładu karnego dla półtora tysiąca osadzonych, którego nie chcieli mieszkańcy Brzegu.
Nasz gość przekonuje, że nie obawia się protestów mieszkańców własnej gminy, bo praktycznie każdego zna osobiście i wie, jakie mają nastawienie.

- Zakład mógłby powstać na terenie, gdzie kiedyś mieściła się strzelnica wojskowa ze stanowiskami dla czołgów. Ludzie są przyzwyczajeni, że zawsze tam się coś działo. Skoro nie przeszkadzały im czołgi, to nie będzie przeszkadzało im więzienie - przekonuje Kozaczek.

Zdaniem wójta Lubrzy, jego propozycja jest wyjątkowo korzystna, bo w odległości 400 metrów od zakładu karnego budowana jest biogazownia, która zapewni więzieniu "zielone media": gaz, ciepło i chłodziwo.

- Jak można odrzucić taką ofertę? - pyta retorycznie.

Naszego gościa pytaliśmy także o remont drogi wojewódzkiej 414. Przypomnijmy: ponieważ ochrona środowiska nie pozwoliła na wycięcie alei lipowej (bo żeruje w lipach ściśle chroniona pachnica dębowa), nie można wyremontować starej drogi, tylko trzeba wybudować obok drugą równoległą. Kozaczek protestował przeciwko takiemu rozwiązaniu, bo - jak tłumaczy - po wybudowaniu drugiej nitki poprzednia straciłaby status drogi wojewódzkiej i przeszła na utrzymanie gminy (razem z koniecznością konserwacji nieszczęsnych lip).

- Ostatecznie stara droga zostanie zamieniona na trakt pieszo-rowerowy i pozostanie na garnuszku Zarządu Dróg Wojewódzkich. Zadowala mnie ten wariant - stwierdził.

Zobacz także

2019-01-21, godz. 14:35 Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii o łańcuchu wartości, kosmicznej technologii i hub'ie lobb ... - Naszą rolą, jako ministerstwa przedsiębiorczości, jest wspierać polskich przedsiębiorców w różnych procesach, w tym dotyczących transformacji własnej działa ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »