Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Manfred Grabelus o licznych programach pomagając ...
2018-12-20, 08:18 Autor: Marek Świercz

Manfred Grabelus o licznych programach pomagających w walce ze smogiem, obecnych i przyszłych

Manfred Grabelus o licznych programach pomagających w walce ze smogiem, obecnych i przyszłych
- Programów wspomagających wymianę tak zwanych "kopciuchów" na piece nowe generacji jest kilka. Swoje programy ma część samorządów gminnych, jest program samorządu wojewódzkiego finansowany ze środków Unii Europejskiej, jest wreszcie program rządowy "Czyste Powietrze" - wyliczał w Loży Radiowej Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego.
Jak mówi nasz gość, program rządowy jest najszerszy i najprostszy, ale zawiera pewne pułapki. I choć można w nim dostać nawet 90 procent dopłaty, to dotyczy to tych najuboższych, którzy - zdaniem Grabelusa - raczej nie będą się porywali na zmianę źródła ogrzewania. Poza tym dotacji z rządowego programu nie można łączyć z innymi dotacjami.

- Inaczej jest w przypadku naszego pilotażowego programu, na który samorząd województwa przeznaczył 3 miliony euro. Tu założenie jest takie, Że łączymy różne źródła finansowania: cześć kosztów pokrywa samorząd województwa, część samorząd gminy a resztę sam zainteresowany - tłumaczy Grabelus.

Procedura wygląda tak, że to gminy szukają chętnych do udziału w programie, przygotowują zbiorczy wniosek i składają go w urzędzie marszałkowskim. Ponieważ jedna gmina może dostać do 1 250 tys. zł, łatwo policzyć, że z programu skorzysta co najmniej 8 samorządów. Jeśli wniosków będzie więcej, a na to się zanosi, eksperci wybiorą te, które dają największy efekt ekologiczny. Termin składania wniosków upływa 10 stycznia przyszłego roku.

To nie koniec. Komisja Europejska zgodziła się na to, żeby Opolszczyzna, w ramach przesunięć w RPO, przeznaczyła na wymianę starych pieców kolejne 10 mln euro. W tym przypadku jednak samorząd województwa uznał, że uruchomienie tego programu powinno zostać poprzedzone inwentaryzacją starych pieców, którą powinny przeprowadzić gminy, o ile są zainteresowane uzyskaniem unijnego wsparcia z tego programu.

Zobacz także

2019-01-30, godz. 13:37 Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu Opolskiego, tym ilu studentów z odległych zakątków świata nie dosta ... - Mamy około 700 studentów, którzy nie są Polakami, większość z nich to Ukraińcy. Poza tym mamy blisko 200 studentów w ramach wymian - powiedział w Loży Radio ... » więcej 2019-01-29, godz. 15:05 Jarosław Pilc o tym, że w polskiej polityce nadchodzi czas Roberta Biedronia - Nie trafia mi do przekonania teoria, że z Prawem i Sprawiedliwością może wygrać tylko zjednoczona opozycja. Jako politolog pozwalam sobie się z tą teorią ni ... » więcej 2019-01-29, godz. 14:17 Politolog dr Adam Drosik o bombach i kapiszonach na polskiej scenie politycznej – Taśmy Jarosława Kaczyńskiego to jak dla mnie bomba atomowa, bo pokazuje patologię absolutną. Jeśli mówimy o oddzielaniu działalności partyjnej od biznesowej ... » więcej 2019-01-28, godz. 14:50 Leszek Korzeniowski o eurowyborach, inicjatywie Biedronia i rolniczych protestach - Potwierdzam, że marszałek Andrzej Buła będzie naszym kandydatem do Parlamentu Europejskiego - powiedział w Loży Radiowej Leszek Korzeniowski, poseł Platform ... » więcej 2019-01-28, godz. 14:15 Grzegorz Peczkis o bezpieczeństwie energetycznym i o tym, że na prawicy nie ma świętych krów - Problem z energetyką polega na tym, że teraz nie chodzi już tylko o przetwarzanie energii, bo do energetyki weszły kwestie klimatyczne, czyli polityka i ide ... » więcej 2019-01-25, godz. 15:55 Arkadiusz Jasiński o tym, jak Młoda Prawica łączy obyczajowy konserwatyzm z gospodarczym liberalizmem - Na pewno łączy nas szacunek dla konserwatywnych wartości, ale tym, co nas wyróżnia, jest nacisk na gospodarczy liberalizm - tak w Loży Radiowej Arkadiusz Ja ... » więcej 2019-01-25, godz. 11:33 Monika Wielichowska o tym, dlaczego Polkom wciąż żyje się trudniej niż Polakom - Od kliku miesięcy jeździmy po całej Polsce, byłyśmy prawie we wszystkich regionach, jeśli dodamy spotkania na Opolszczyźnie i w województwie śląskim, to dob ... » więcej 2019-01-24, godz. 14:35 WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o pracowniczych planach kapitało ... Pracownicze plany kapitałowe to krok w dobrym kierunku, choć szczegóły budzą pewne wątpliwości, trudno też pozbyć się obawy, że kiedyś kolejna ekipa polityczn ... » więcej 2019-01-24, godz. 14:34 Prof. Stanisław Malinowski, rektor PWSZ w Nysie o Radzie Uczelni, miastotwórczej roli szkoły i Konstytucji dla Nauki - Konstytucja dla Nauki nie będzie zagrożeniem dla mniejszych uczelni. Publiczne uczelnie zawodowe zyskują, bo mamy ustawowo nadaną konferencję rektorów. Widz ... » więcej 2019-01-23, godz. 15:39 Józef Stelmachowski o problemach polskich przewoźników, które pojawią się, jeśli UE wprowadzi zapowiadane zmiany w prz ... - Udział polskiej branży transportowej w przemyśle europejskim składnia tylko do pochwalenia się. W 2004 roku było w Polsce 9 tys. firm realizujących przewozy ... » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »