Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o tym, czy mamy się ...
2018-12-19, 14:50 Autor: Marek Świercz

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o tym, czy mamy się obawiać otwarcia granic Europy dla obywateli Ukrainy

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o tym, czy mamy się obawiać otwarcia granic Europy dla obywateli Ukrainy
- Podam dwie liczy. Ponad 35 procent opolskich pracodawców twierdzi, że nie wyobraża dziś sobie prowadzenia działalności bez pracowników z Ukrainy. Z drugiej strony około 70 procent ukraińskich pracowników mówi, że czeka na otwarcie granic i nie wyklucza wyjazdu do Niemiec, gdzie będą mogli zarobić znacznie więcej. Bo dla nich motywacja finansowa jest najważniejsza - mówiła w Loży Radiowej dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej.
Ta różnica płacowa, choć niższa niż kilka lat temu, jest znacząca - najniższa godzinowa stawka w Polsce to około 3,5 euro brutto, ta sama stawka w Niemczech w 2019 roku wyniesie 9 euro.

- Oczywiście problemem dla Ukraińców może być nieznajomość języka niemieckiego, w Polsce ta bariera językowa jest dużo mniejsza. To może sprawić, że za Odrą nie będą w stanie pracować w zawodach innych niż te najprostsze, fizyczne. U nas mają więcej możliwości - mówi nasz gość.

Z jej badań wynika, że około 30 procent Ukraińców na Opolszczyźnie ma wykształcenie wyższe i choć zwykle wykonują prace poniżej kwalifikacji, to jakaś możliwość awansu jest.

Na razie problem dostrzegają pracodawcy, którzy dbają o swoich cudzoziemskich pracowników, na przykład zapewniając im mieszkanie i pokrywając koszty utrzymania. Ale zaczynają go dostrzegać także decydenci - o Ukraińcach pracujących na Opolszczyźnie mówił w swoim expose marszałek Andrzej Buła.

- Jak można im pomóc i nakłonić do pozostania? Prosty przykład: wielu z nich zakłada małe firmy, przede wszystkim remontowe. I te firmy nie mają takich możliwości jak firmy polskie, jeśli chodzi o uzyskanie pożyczek na rozkręcenie działalności - mówi Kubiciel-Lodzińska.

Zobacz także

2019-01-30, godz. 14:17 Herbert Czaja o tym, że kombajny blokujące drogi to nie jest panaceum na problemy polskich rolników - Strajki rolników są inspirowane przez polityków, którzy udają, że nie wiedzą, jak bardzo zmieniło się rolnictwo. Kiedyś państw miało różne możliwości interw ... » więcej 2019-01-30, godz. 13:37 Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu Opolskiego, tym ilu studentów z odległych zakątków świata nie dosta ... - Mamy około 700 studentów, którzy nie są Polakami, większość z nich to Ukraińcy. Poza tym mamy blisko 200 studentów w ramach wymian - powiedział w Loży Radio ... » więcej 2019-01-29, godz. 15:05 Jarosław Pilc o tym, że w polskiej polityce nadchodzi czas Roberta Biedronia - Nie trafia mi do przekonania teoria, że z Prawem i Sprawiedliwością może wygrać tylko zjednoczona opozycja. Jako politolog pozwalam sobie się z tą teorią ni ... » więcej 2019-01-29, godz. 14:17 Politolog dr Adam Drosik o bombach i kapiszonach na polskiej scenie politycznej – Taśmy Jarosława Kaczyńskiego to jak dla mnie bomba atomowa, bo pokazuje patologię absolutną. Jeśli mówimy o oddzielaniu działalności partyjnej od biznesowej ... » więcej 2019-01-28, godz. 14:50 Leszek Korzeniowski o eurowyborach, inicjatywie Biedronia i rolniczych protestach - Potwierdzam, że marszałek Andrzej Buła będzie naszym kandydatem do Parlamentu Europejskiego - powiedział w Loży Radiowej Leszek Korzeniowski, poseł Platform ... » więcej 2019-01-28, godz. 14:15 Grzegorz Peczkis o bezpieczeństwie energetycznym i o tym, że na prawicy nie ma świętych krów - Problem z energetyką polega na tym, że teraz nie chodzi już tylko o przetwarzanie energii, bo do energetyki weszły kwestie klimatyczne, czyli polityka i ide ... » więcej 2019-01-25, godz. 15:55 Arkadiusz Jasiński o tym, jak Młoda Prawica łączy obyczajowy konserwatyzm z gospodarczym liberalizmem - Na pewno łączy nas szacunek dla konserwatywnych wartości, ale tym, co nas wyróżnia, jest nacisk na gospodarczy liberalizm - tak w Loży Radiowej Arkadiusz Ja ... » więcej 2019-01-25, godz. 11:33 Monika Wielichowska o tym, dlaczego Polkom wciąż żyje się trudniej niż Polakom - Od kliku miesięcy jeździmy po całej Polsce, byłyśmy prawie we wszystkich regionach, jeśli dodamy spotkania na Opolszczyźnie i w województwie śląskim, to dob ... » więcej 2019-01-24, godz. 14:35 WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o pracowniczych planach kapitało ... Pracownicze plany kapitałowe to krok w dobrym kierunku, choć szczegóły budzą pewne wątpliwości, trudno też pozbyć się obawy, że kiedyś kolejna ekipa polityczn ... » więcej 2019-01-24, godz. 14:34 Prof. Stanisław Malinowski, rektor PWSZ w Nysie o Radzie Uczelni, miastotwórczej roli szkoły i Konstytucji dla Nauki - Konstytucja dla Nauki nie będzie zagrożeniem dla mniejszych uczelni. Publiczne uczelnie zawodowe zyskują, bo mamy ustawowo nadaną konferencję rektorów. Widz ... » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »