Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Małgorzata Kozak o tym, że pracownicy opieki spo ...
2018-12-18, 15:06 Autor: Barbara Więcek

Małgorzata Kozak o tym, że pracownicy opieki społecznej nie zaradzą wszystkim problemom i także my powinniśmy zachować czujność i wrażliwość

Małgorzata Kozak o tym, jak powinna wyglądać sieć pomocy rodzinom w trudnej sytuacji
- Uważam, że ta kobieta była dramatycznie osamotniona. Była w niechcianej ciąży z partnerem, na którym jej zależało. Musiała dokonać wyboru: dziecko albo on. Co nie zmienia faktu, że jej czyny były straszne – mówiła w Loży Radiowej Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora opolskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, pytana o makabryczne dzieciobójstwo w wiosce pod Byczyną. – Ale ci wszyscy, którzy pytają, gdzie była opieka społeczna, powinni zadać sobie pytanie: gdzie byliśmy my, gdzie byłem ja? – dodaje.
Nasz gość zapewnia, że mamy w Polsce system opieki, który obejmuje także kobiety, które nie są pewne, czy sprostają roli matki. Ale ten system musi je najpierw dostrzec.

- To nie jest przecież tak, że pracownicy socjalni chodzą po domach. Ktoś musi się zwrócić o pomoc albo ktoś musi zgłosić, że gdzieś być może dzieje się coś złego. Sprawdzamy nawet anonimowe sygnały – tłumaczył nasz gość.

Jak to wygląda w praktyce? Matka, o której wiadomo, że wcześnie oddała dzieci do pieczy zastępczej, jest objęta szczególną opieką – pracownicy sprawdzają, czy nie potrzebuje jakiejś pomocy (można to nazwać swego rodzaju monitoringiem, choć pracownicy socjalni nie używają takich określeń, bo kojarzą się z kontrolą). I bywa, że matka, która oddała troje dzieci, dla czwartego staje się prawdziwą matką, bo – jak mówi nasz gość – po prostu dorosła do macierzyństwa.

- Dużo dobrego zrobiły kampanie informacyjne, zwracające uwagę na to, że trzeba reagować na incydenty, które wskazują, że komuś może się dziać krzywda – mówi wicedyrektor MOPR. – To ludzkie, że nie wszystkie kobiety radzą sobie z macierzyństwem. Zdarza się, że te, które rodzą w opolskim szpitalu położniczym, pozostawiają w nim dzieci. A kolejka rodzin, które chciałyby adoptować dziecko, jest bardzo długa. Niepokojące jest to, że w tym roku takich przypadków mieliśmy 16 czy 17, dwa razy więcej niż rok temu. Z drugiej strony lepiej, że te matki zostawiają dziecko w szpitalu. Bo alternatywą może być to, co stało się w Ciecierzynie.

Zobacz także

2019-01-31, godz. 15:45 Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin i Witold Potwora o brakach na rynku pracy i cudzoziemskich pracownikach Raporty mówiące o tym, że już za kilkanaście lat na polskim rynku pracy zabraknie półtora milionów pracowników, są nie do końca godne zaufania. Do takich wnio ... » więcej 2019-01-31, godz. 14:57 Jacek Suski w ostatni dzień kierowania Wojewódzkim Urzędem Pracy, o 17 latach na tym stanowisku i planach na emeryturę - Na początku chciałbym powiedzieć, że bardzo miło wspominam współpracę z Radiem Opole i wszystkich redaktorów - powiedział w Loży Radiowej Jacek Suski, dyrek ... » więcej 2019-01-30, godz. 14:17 Herbert Czaja o tym, że kombajny blokujące drogi to nie jest panaceum na problemy polskich rolników - Strajki rolników są inspirowane przez polityków, którzy udają, że nie wiedzą, jak bardzo zmieniło się rolnictwo. Kiedyś państw miało różne możliwości interw ... » więcej 2019-01-30, godz. 13:37 Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu Opolskiego, tym ilu studentów z odległych zakątków świata nie dosta ... - Mamy około 700 studentów, którzy nie są Polakami, większość z nich to Ukraińcy. Poza tym mamy blisko 200 studentów w ramach wymian - powiedział w Loży Radio ... » więcej 2019-01-29, godz. 15:05 Jarosław Pilc o tym, że w polskiej polityce nadchodzi czas Roberta Biedronia - Nie trafia mi do przekonania teoria, że z Prawem i Sprawiedliwością może wygrać tylko zjednoczona opozycja. Jako politolog pozwalam sobie się z tą teorią ni ... » więcej 2019-01-29, godz. 14:17 Politolog dr Adam Drosik o bombach i kapiszonach na polskiej scenie politycznej – Taśmy Jarosława Kaczyńskiego to jak dla mnie bomba atomowa, bo pokazuje patologię absolutną. Jeśli mówimy o oddzielaniu działalności partyjnej od biznesowej ... » więcej 2019-01-28, godz. 14:50 Leszek Korzeniowski o eurowyborach, inicjatywie Biedronia i rolniczych protestach - Potwierdzam, że marszałek Andrzej Buła będzie naszym kandydatem do Parlamentu Europejskiego - powiedział w Loży Radiowej Leszek Korzeniowski, poseł Platform ... » więcej 2019-01-28, godz. 14:15 Grzegorz Peczkis o bezpieczeństwie energetycznym i o tym, że na prawicy nie ma świętych krów - Problem z energetyką polega na tym, że teraz nie chodzi już tylko o przetwarzanie energii, bo do energetyki weszły kwestie klimatyczne, czyli polityka i ide ... » więcej 2019-01-25, godz. 15:55 Arkadiusz Jasiński o tym, jak Młoda Prawica łączy obyczajowy konserwatyzm z gospodarczym liberalizmem - Na pewno łączy nas szacunek dla konserwatywnych wartości, ale tym, co nas wyróżnia, jest nacisk na gospodarczy liberalizm - tak w Loży Radiowej Arkadiusz Ja ... » więcej 2019-01-25, godz. 11:33 Monika Wielichowska o tym, dlaczego Polkom wciąż żyje się trudniej niż Polakom - Od kliku miesięcy jeździmy po całej Polsce, byłyśmy prawie we wszystkich regionach, jeśli dodamy spotkania na Opolszczyźnie i w województwie śląskim, to dob ... » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »