Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Rafał Bartek o wizycie pełnomocnika rządu Niemie ...
2018-12-14, 15:34 Autor: Paula Hołubowicz

Rafał Bartek o wizycie pełnomocnika rządu Niemiec do spraw mniejszości oraz o tym, jakie wyzwania stoją przed regionem w związku z coraz liczniejszą populacją Ukrainców tutaj mieszkających i pracujących

Rafał Bartek o
- Pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości, który jest na stanowisku stosunkowo niedawno, dosyć spontanicznie, po tym jak usłyszał o wyniku wyborów samorządowych i o tym, że przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej został przewodniczącym sejmiku, postanowił obyć wizytę u nas w regionie - powiedział w Loży Radiowej Rafał Bartek, lider MN w regionie i przewodniczący sejmiku województwa.
- Postanowił ją wykorzystać do tego, żeby lepiej poznać naszą społeczność. W trakcie wizyty odniósł pozytywne wrażenie, szczególnie po koncercie adwentowym w Filharmonii Opolskiej, gdzie prezentowano kulturę i język niemiecki. Był pod wrażeniem szerokiego spektrum naszej działalności w regionie - opowiadał Rafał Bartek.
Gość Loży Radiowej mówił także o sytuacji demograficznej w naszym województwie w kontekście tego, że coraz więcej jest Ukraińców na rynku pracy. Tymczasem rząd Niemiec zapowiada, że otwiera granice dla pracowników ze wschodu. - Jesteśmy bardzo uzależnieni od pracowników, a w momencie kiedy otworzy się dla nich rynek niemiecki wyjadą. Jedyne czym będziemy mogli konkurować to pewne zakorzenienie - uważa. Łatwiej się będzie zadomowić w Polsce ze względu na język i podobna kulturę.

- Pytanie, czy my coś robimy w tym kierunku - mówił Rafał Bartek. - Kwestie językowo kulturowe są istotne, i ich pielęgnowane, przez tych, którzy przyjeżdżają. Pytanie na ile ich od tego zachęcamy i stwarzamy warunki, aby mieli na przykład możliwość edukacji ich dzieci w szkołach języka Ukraińskiego jako imigranci, czy na przykład oferta kulturalna, żeby była dla nich. Chodzi o to, żeby poczuli się tutaj chciani - wyjaśniał Rafał Bartek.
Gość Loży Radiowej dodał, że od stycznia będzie działał przy marszałku województwa pełnomocnik do spraw mniejszości, który zajmie się tą problematyką. Choć osoba jest już wybrana, jej nazwisko jeszcze nie zostało upublicznione.

Zobacz także

2019-01-31, godz. 12:30 Martyna Nakonieczny o spotkaniu radnych PiS w stolicy i trudnej współpracy w sejmiku - Byliśmy na konferencji dotyczącej prowadzenia polityki rozwoju, adresowanej do wszystkich samorządowców z różnych szczebli samorządu. Dyskutowaliśmy na przy ... » więcej 2019-01-31, godz. 15:45 Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin i Witold Potwora o brakach na rynku pracy i cudzoziemskich pracownikach Raporty mówiące o tym, że już za kilkanaście lat na polskim rynku pracy zabraknie półtora milionów pracowników, są nie do końca godne zaufania. Do takich wnio ... » więcej 2019-01-31, godz. 14:57 Jacek Suski w ostatni dzień kierowania Wojewódzkim Urzędem Pracy, o 17 latach na tym stanowisku i planach na emeryturę - Na początku chciałbym powiedzieć, że bardzo miło wspominam współpracę z Radiem Opole i wszystkich redaktorów - powiedział w Loży Radiowej Jacek Suski, dyrek ... » więcej 2019-01-30, godz. 14:17 Herbert Czaja o tym, że kombajny blokujące drogi to nie jest panaceum na problemy polskich rolników - Strajki rolników są inspirowane przez polityków, którzy udają, że nie wiedzą, jak bardzo zmieniło się rolnictwo. Kiedyś państw miało różne możliwości interw ... » więcej 2019-01-30, godz. 13:37 Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu Opolskiego, tym ilu studentów z odległych zakątków świata nie dosta ... - Mamy około 700 studentów, którzy nie są Polakami, większość z nich to Ukraińcy. Poza tym mamy blisko 200 studentów w ramach wymian - powiedział w Loży Radio ... » więcej 2019-01-29, godz. 15:05 Jarosław Pilc o tym, że w polskiej polityce nadchodzi czas Roberta Biedronia - Nie trafia mi do przekonania teoria, że z Prawem i Sprawiedliwością może wygrać tylko zjednoczona opozycja. Jako politolog pozwalam sobie się z tą teorią ni ... » więcej 2019-01-29, godz. 14:17 Politolog dr Adam Drosik o bombach i kapiszonach na polskiej scenie politycznej – Taśmy Jarosława Kaczyńskiego to jak dla mnie bomba atomowa, bo pokazuje patologię absolutną. Jeśli mówimy o oddzielaniu działalności partyjnej od biznesowej ... » więcej 2019-01-28, godz. 14:50 Leszek Korzeniowski o eurowyborach, inicjatywie Biedronia i rolniczych protestach - Potwierdzam, że marszałek Andrzej Buła będzie naszym kandydatem do Parlamentu Europejskiego - powiedział w Loży Radiowej Leszek Korzeniowski, poseł Platform ... » więcej 2019-01-28, godz. 14:15 Grzegorz Peczkis o bezpieczeństwie energetycznym i o tym, że na prawicy nie ma świętych krów - Problem z energetyką polega na tym, że teraz nie chodzi już tylko o przetwarzanie energii, bo do energetyki weszły kwestie klimatyczne, czyli polityka i ide ... » więcej 2019-01-25, godz. 15:55 Arkadiusz Jasiński o tym, jak Młoda Prawica łączy obyczajowy konserwatyzm z gospodarczym liberalizmem - Na pewno łączy nas szacunek dla konserwatywnych wartości, ale tym, co nas wyróżnia, jest nacisk na gospodarczy liberalizm - tak w Loży Radiowej Arkadiusz Ja ... » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »