Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Arkadiusz Kapuścik o handlu w niedzielę, cudzozi ...
2018-12-11, 15:22 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Arkadiusz Kapuścik o handlu w niedzielę, cudzoziemcach i atomowych uprawieniach PiP

Arkadiusz Kapuścik o handlu w niedzielę, cudzoziemcach i atomowych uprawieniach PiP
- Śledzimy debaty na temat przyznania nam uprawnień do administracyjnej zmiany umowy zlecenia na umowę o pracę w sytuacjach, gdy taka prawa faktycznie ma miejsce, ale są to na razie dyskusje. Byłaby to radykalna, rewolucyjna zmiana, broń atomowa – mówił w Loży Radiowej Arkadiusz Kapuścik, opolski okręgowy inspektor pracy, zaznaczając jednak, że inspekcja nie jest uczestnikiem tych dyskusji. – My jesteśmy od przestrzegania prawa już ustanowionego – zaznaczył.
Naszego gościa zapytaliśmy także o egzekwowanie kontrowersyjnego dla wielu klientów zakazu handlu w niedzielę.

- Od marca 2018 roku na Opolszczyźnie przeprowadziliśmy 817 kontroli i w 443 przypadkach nie stwierdziliśmy naruszenia przepisów. Spośród pozostałych 374 zbadanych placówek w 27 przypadkach mogło dojść do próby obejścia prawa – wyliczał Kapuścik.

Jak wiadomo, ustawodawcy pracują już nad uszczelnieniem przepisów w taki sposób, by handlowcy nie mogli zbyt swobodnie korzystać z zapisanych w ustawie wykluczeń.

Naszego gościa pytaliśmy także o pracę cudzoziemców, głównie Ukraińców. Co prawda rośnie liczba osób, które rejestrują się w ZUS i pracują legalnie, ale są także raporty, że połowa z nich nie przechodzi szkolenia BHP i jest narażona na różne wypadki.

- To jest realny problem. Bariera językowa sprawia, że te szkolenia są często fikcyjne, co widzimy, gdy prowadzimy postępowanie powypadkowe – mówi nasz gość.

Dodajmy, że w tym roku odnotowano w Opolskiem 9 śmiertelnych wypadków przy pracy.

Zobacz także

2019-01-22, godz. 14:13 Adrian Czubak o bezpieczeństwie w urzędzie i regionie, starych i nowych programach prospołecznych oraz rozbudowie Elek ... - Na pierwszej konferencji po objęciu funkcji wojewody mówiłem, że moimi priorytetami będą bezpieczeństwo i rozwój. I dlatego zleciłem audyt bezpieczeństwa w ... » więcej 2019-01-22, godz. 16:20 Tomasz Wolny o tym, że Opolu grozi utrata 100 mln zł a brak troski o ekologię ma swoje biznesowe konsekwencje - Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej z wnioskiem o odebranie ponad 100 milionów złotych unijnych funduszy przyznanych na budowę centrum przesiadkowego Opole ... » więcej 2019-01-21, godz. 15:53 Ryszard Wilczyński o szczególnym czasie po śmierci Pawła Adamowicza, o przejściu od traumy do wdzięczności i nadziei - Czas od śmierci, od morderstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, do pogrzebu, a właściwie do dzisiaj, to czas szczególny, czas swoistego misterium, gdy p ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:35 Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii o łańcuchu wartości, kosmicznej technologii i hub'ie lobb ... - Naszą rolą, jako ministerstwa przedsiębiorczości, jest wspierać polskich przedsiębiorców w różnych procesach, w tym dotyczących transformacji własnej działa ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:23 Anna Dąbrowska o tym, dlaczego w polskich aptekach brakuje wielu ważnych leków - W okresie badanym przez NIK nieprawidłowości na terenie Opolszczyzny nie stwierdzono, że wcześniej mieliśmy trzy przypadki wystąpienia tego procederu. Postę ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »