Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Arkadiusz Kapuścik o handlu w niedzielę, cudzozi ...
2018-12-11, 15:22 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Arkadiusz Kapuścik o handlu w niedzielę, cudzoziemcach i atomowych uprawieniach PiP

Arkadiusz Kapuścik o handlu w niedzielę, cudzoziemcach i atomowych uprawieniach PiP
- Śledzimy debaty na temat przyznania nam uprawnień do administracyjnej zmiany umowy zlecenia na umowę o pracę w sytuacjach, gdy taka prawa faktycznie ma miejsce, ale są to na razie dyskusje. Byłaby to radykalna, rewolucyjna zmiana, broń atomowa – mówił w Loży Radiowej Arkadiusz Kapuścik, opolski okręgowy inspektor pracy, zaznaczając jednak, że inspekcja nie jest uczestnikiem tych dyskusji. – My jesteśmy od przestrzegania prawa już ustanowionego – zaznaczył.
Naszego gościa zapytaliśmy także o egzekwowanie kontrowersyjnego dla wielu klientów zakazu handlu w niedzielę.

- Od marca 2018 roku na Opolszczyźnie przeprowadziliśmy 817 kontroli i w 443 przypadkach nie stwierdziliśmy naruszenia przepisów. Spośród pozostałych 374 zbadanych placówek w 27 przypadkach mogło dojść do próby obejścia prawa – wyliczał Kapuścik.

Jak wiadomo, ustawodawcy pracują już nad uszczelnieniem przepisów w taki sposób, by handlowcy nie mogli zbyt swobodnie korzystać z zapisanych w ustawie wykluczeń.

Naszego gościa pytaliśmy także o pracę cudzoziemców, głównie Ukraińców. Co prawda rośnie liczba osób, które rejestrują się w ZUS i pracują legalnie, ale są także raporty, że połowa z nich nie przechodzi szkolenia BHP i jest narażona na różne wypadki.

- To jest realny problem. Bariera językowa sprawia, że te szkolenia są często fikcyjne, co widzimy, gdy prowadzimy postępowanie powypadkowe – mówi nasz gość.

Dodajmy, że w tym roku odnotowano w Opolskiem 9 śmiertelnych wypadków przy pracy.

Zobacz także

2019-10-16, godz. 15:51 Daniel Szkarupski o tym, kto jest kim w Konfederacji i czym różni się ona od Zjednoczonej Prawicy - Prawica wytoczy najcięższe armaty i lewica wytoczy najcięższe armaty. Jak się idzie na wojnę, to nie z szablami na czołgi - mówił w Loży Radiowej Daniel Szk ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:54 Stanisław Rakoczy o tym, że ludowcy dawno zdjęli buty agronoma i z nowymi sojusznikami wybierają się do miasta - Oczywiście, że jestem zadowolony z wyniku wyborów. Nawet jeśli dostaliśmy o kilkaset tysięcy głosów mniej niż PSL i Kukiz '15 cztery lata temu, to proszę pa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:19 Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - ... - Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:05 Marcelina Zawisza i Paweł Kampa o tym, że nowa lewica dopiero się rozpędza i za chwile ruszy po władzę - To są trzy kroki. Najpierw lewica była poza Sejmem, teraz już jest w Sejmie a w następnym etapie przejmie władzę - odgrażali się w Loży Radiowej politycy no ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:47 Andrzej Buła o wynikach Koalicji Obywatelskiej w wyborach i tym, że „nadszedł czas na mądrość liderów” - Jestem zadowolony z wyników zarówno swojego ugrupowania jak i opozycji, która osiągnęła bardzo dobre rezultaty, zarówno w województwie jak i w całym kraju. ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:40 Violetta Porowska o zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych, wynikach w regionie i tym że zbliżająca się kadencja b ... - Jestem bardzo zadowolona z naszego wyniku. To absolutnie historyczny wynik dla PiS na Opolszczyźnie, wynik który smakuje nieprawdopodobnie dobrze, bo wiemy ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:23 Wieczór Wyborczy Radia Opole. Część druga W drugiej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole o sondażowych wynikach wyborów dyskutowali politycy: Katarzyna Czochara z PiS, Jerzy Przystajko z Lewicy Raze ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:36 Wieczór wyborczy Radia Opole. Część pierwsza W pierwszej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole sondażowe wyniki wyborów komentowali naukowcy z uniwersytetu opolskiego: politolodzy Adam Drosik, Błażej Ch ... » więcej 2019-10-11, godz. 13:05 Violetta Porowska o wyzwaniach na stanowisku wicewojewody, kampanii bezpośredniej i propozycjach dla Opolszczyzny - Formalnie rzecz ujmując to jestem ostatni dzień w pracy. Po wyborach cały rząd a także ja, jako przedstawiciel rządu w terenie podajemy się do dymisji i wra ... » więcej 2019-10-10, godz. 12:16 DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z KO W ostatniej przedwyborczej debacie w Loży Radiowej spotkali się kandydaci z ostatnich miejsc opolskich list największych politycznych ugrupowań: Marcin Ociepa ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »