Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Prof. Piotr Wach o tym, jak powoli podbijamy Kos ...
2018-12-10, 14:30 Autor: Marek Świercz

Prof. Piotr Wach o tym, jak powoli podbijamy Kosmos, a także o tym, że PO nie chciała rozbijać Nowoczesnej

Prof. Piotr Wach o tym, jak powoli podbijamy Kosmos, a także o tym, że PO nie chciała rozbijać Nowoczesnej
- Bez technologii kosmicznych nie ma rozwoju nauki. To w projektach kosmicznych powstają nowoczesne rozwiązania, które potem trafiają do zwykłego przemysłu. Polska nie jest tu potentatem, ale ma swój skromny udział. Naszą specjalnością urządzenia, które wgryzają się w powierzchnię planet i pobierają próbki. Muszą być małe, niskoenergetyczne i uniwersalne, bo nie wiadomo, na jaki rodzaj gleby trafią - mówił w Loży Radiowej prof. Piotr Wach, senator Platformy Obywatelskiej, członek Sejmowego Zespołu do spraw Przestrzeni Kosmicznej.
Nasz gość opowiedział, jak to staraniem zespołu powołana została Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) a Polska w 2014 roku została członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej.

- Jest mniejsza niż amerykańska NASA, ale i tak ma ogromny budżet i zrzesza kilka krajów, które wystrzeliwują rakiety wynoszące w przestrzeń satelity - relacjonuje. - Uważam, że przyjdzie czas, że i Polska będzie miała własne satelity. Na razie w kosmos na nasze zlecenie wystrzelono 2 studenckie i 3 naukowe. Są małe, od 2 do 6 kilo, ale na ich umieszczenie na orbicie trzeba było wydać kosmiczne pieniądze.

Naszego gościa zapytaliśmy także o sytuację w Koalicji Obywatelskiej. Senator Wach stwierdził, że dla PO lepsza byłaby taka sytuacja, jaka było w KO wcześniej, ale dodał, że tego rozłamu raczej nie można było uniknąć.

- To nie było tak, że PO chciała to zrobić, my zostaliśmy w jakiejś mierze postawieni w sytuacji bez wyjdzie. Konflikt w Nowoczesnej był już tak silny, że ta partia nie była w stanie utrzymać jedności - tłumaczył nasz gość.

Zdaniem Wacha, polityczny moment - kampania przed eurowyborami, w których szansę mają tylko duże ugrupowania - może jednak doprowadzić do tego, że poharatana Koalicja Obywatelska jednak odbuduje się z powodu politycznych kalkulacji.

Zobacz także

2019-01-22, godz. 14:13 Adrian Czubak o bezpieczeństwie w urzędzie i regionie, starych i nowych programach prospołecznych oraz rozbudowie Elek ... - Na pierwszej konferencji po objęciu funkcji wojewody mówiłem, że moimi priorytetami będą bezpieczeństwo i rozwój. I dlatego zleciłem audyt bezpieczeństwa w ... » więcej 2019-01-22, godz. 16:20 Tomasz Wolny o tym, że Opolu grozi utrata 100 mln zł a brak troski o ekologię ma swoje biznesowe konsekwencje - Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej z wnioskiem o odebranie ponad 100 milionów złotych unijnych funduszy przyznanych na budowę centrum przesiadkowego Opole ... » więcej 2019-01-21, godz. 15:53 Ryszard Wilczyński o szczególnym czasie po śmierci Pawła Adamowicza, o przejściu od traumy do wdzięczności i nadziei - Czas od śmierci, od morderstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, do pogrzebu, a właściwie do dzisiaj, to czas szczególny, czas swoistego misterium, gdy p ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:35 Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii o łańcuchu wartości, kosmicznej technologii i hub'ie lobb ... - Naszą rolą, jako ministerstwa przedsiębiorczości, jest wspierać polskich przedsiębiorców w różnych procesach, w tym dotyczących transformacji własnej działa ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:23 Anna Dąbrowska o tym, dlaczego w polskich aptekach brakuje wielu ważnych leków - W okresie badanym przez NIK nieprawidłowości na terenie Opolszczyzny nie stwierdzono, że wcześniej mieliśmy trzy przypadki wystąpienia tego procederu. Postę ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »