Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. 'Społec ...
2018-12-07, 11:12 Autor: Agnieszka Stefaniak, Ireneusz Prochera

Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwaniem dla XXI wieku" na Politechnice Opolskiej

Prof. Maria Kalczyńska, Agata Krasek i Magdalena Szewczyk o nowych mediach w edukacji
O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwaniem XXI wieku.

Jak mówiła przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji dr hab. Maria Kalczyńska, prof. PO takie konferencje, jak ta opolska, pozwalają się starszemu pokoleniu wsłuchać w głos i oczekiwania młodych. A to ważne także w procesie edukacji. W tym kontekście uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu, Agata Krasek i Magdalena Szewczyk mówiły o tym, że od nauczycieli oczekuje się, że dostosują proces uczenia
do nawyków uczniów, na co dzień wiele czasu spędzających w świecie wirtualnym.
Stąd też, jak przekonywał inny z uczestników dyskusji, Krzysztof Krawczyk (PLO V w Opolu) internet w edukacji to zarówno ciężar, jak i błogosławieństwo.

Mgr Iwona Wilczek (ASP w Katowicach) przedstawiła wyniki swoich badań, podczas których mówiła m.in. o tym, że obcowanie z wirtualnym światem ma wpływ na kształtowanie się zdolności poznawczych młodych ludzi. Zwróciła również uwagę na rosnącą liczbę osób uzależnionych od oglądania seriali.

Uczennice Natalia Kurek i Patrycja Nikisz (PLO VI w Opolu) mówiły o tym, że coraz częściej uczniowie nieufnie podchodzą do treści znajdowanych w internecie, wskazywały więc, że w edukacji swoją ważną rolę do odegrania mają nadal klasyczne podręczniki.

Inni z młodych uczestników konferencji, Piotr Rędziński, Michał Cekus oraz ich opiekun naukowy Krzysztof Nicpoń zachęcali do zainteresowania się możliwościami jakie stwarzają kryptowaluty.

O zmieniających się zadaniach bibliotek oraz wykorzystaniu nowych technologii cyfrowych opowiadała natomiast mgr Katarzyna Pawluk, która podkreślała, że współczesny czytelnik coraz częściej sięga po czytnik zamiast klasycznej książki oraz, że książka cyfrowa ma swoich zwolenników również wśród starszych czytelników, którym pozwala np. na dostosowanie wielkości czcionki do możliwości wzroku.

Konferencja odbyła się Politechnice Opolskiej pod honorowym patronatem wicewojewody opolskiej mgr Violetty Porowskiej, prorektora PO prof. dr hab. Krzysztofa Malika, dziekana Wydziału Ekonomii i Zarządzania prof. dr hab. inż. Janusza Wielkiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu nadinsp. Jarosława Kalety, dyr. Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacyjnego w Opolu mgr Lesława Tomczyka oraz dyr. Biblioteki Głównej PO mgr Anny Jańdziak.

Patronem medialnym konferencji było Radio Opole.
Iwona Wilczek o tym, jak internet zmienia nasze mózgi i postrzeganie świata
Natalia Kurek i Patrycja Nikisz o wykorzystaniu internetu w szkole
Katarzyna Pawluk o wyzwaniach dla bibliotek w cyfrowym świecie
Krzysztof Nicpoń, Piotr Rędziński i Michał Cekus o przyszłości kryptowalut w edukacji
Krzysztof Krawczyk o tym, że internet w edukacji to zarówno ciężar, jak i błogosławieństwo

Zobacz także

2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »