Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jacek Ruszczewski o regionalnym programie ochron ...
2018-12-05, 13:32 Autor: Marek Świercz

Jacek Ruszczewski o regionalnym programie ochrony zdrowia psychicznego

Jacek Ruszczewski o regionalnym programie ochrony zdrowia psychicznego
- Szykowana reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego jest wręcz rewolucyjna, co nas w gruncie rzeczy trochę niepokoi, bo lepsze byłyby zmiany ewolucyjne, takie, które można na spokojnie przetestować - mówił w Loży Radiowej Jacek Ruszczewski, pełnomocnik samorządu województwa do spraw związanych z profilaktyką uzależnień.
Jak mówi nasz gość, założenia reformy są zasadniczo słuszne - zakłada ona ograniczenie hospitalizacji do koniecznego minimum i nastawienie się raczej na działania ambulatoryjne i środowiskowe.

- Szkoda jednak, że nie zaplanowano przeprowadzenia pilotażu na przykład w jednym województwie - ocenia Ruszczewski.

Z czym może być problem? Jak zwykle, z brakiem pieniędzy. Poważniejszy jest jednak problem braku kadr - psychiatrów, zwłaszcza specjalistów od terapii dzieci i młodzieży, dramatycznie brakuje w całym kraju.

Ruszczewski zapewnia przy tym, że sytuacji nie należy demonizować. Wszyscy pacjenci wymagający opieki są nią objęci, choć są i tacy, którzy ze swoimi zaburzeniami nie trafiają do specjalisty, ale tylko do swojego lekarza rodzinnego.

- Jaka jest skala problemu? Z danych NFZ wynika, że jeśli przyjąć dane z 2010 roku za 100 procent, to w 2017 byłoby 117 procent. Czyli wzrost nie jest dramatyczny. Dodajmy, że w tym samym czasie nakłady na ten rodzaj świadczeń wzrosły o 30 procent - informuje.

Jest jednak sporo pytań, nie wiadomo na przykład, dlaczego w niektórych opolskich powiatach liczba pacjentów jest dwa a nawet trzy razy większa niż w innych.

Zobacz także

2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:01 Wojciech Plewka o tym, że jako polski etyczny myśliwy nie przyłoży ręki do masowego odstrzału dzików - Są dobrzy doradcy i kiepscy doradcy. To rozwiązanie podpowiedział ministrowi środowiska jakiś bardzo zły doradca - tak opolski łowczy Wojciech Plewka skomen ... » więcej 2019-01-11, godz. 10:57 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin i Grzegorz Kuliś o nowelizacji ustawy o związkach zawodowych Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych była tematem kolejnej debaty pracowników i prawodawców. Pierwsi chwalili proponowane przez ustawodawcę rozwiązania, ... » więcej 2019-01-10, godz. 18:14 Krzysztof Ważny o tym, że nadal mamy ogromne problemy z segregacją i recyklingiem odpadów - W samorządowych instalacjach posegregowane przez ludzi odpady są "doczyszczane". I potem powinny zostać przekazane odpowiednim firmom zajmującym się recykli ... » więcej 2019-01-09, godz. 14:39 Karina Bedrunka o tym, na co w najbliższych latach Unia Europejska gotowa jest dać nam pieniądze - W tym okresie programowania Opolszczyzna dostała z unii prawie miliard euro. Nie będę nikogo wprowadzać w błąd, obiecując, że w następnym dostaniemy tyle sa ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »