Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Adrian Czubak o tym, czego powinniśmy oczekiwać ...
2018-12-04, 15:17 Autor: Justyna Krzyżanowska

Adrian Czubak o tym, czego powinniśmy oczekiwać po szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach

Adrian Czubak o tym, czego powinniśmy oczekiwać po szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach
- Szczyt klimatyczny w Katowicach jest bardzo ważny, bo ma przekuć założenia tzw. Paryskiego Porozumienia w konkretny plan działania - mówił w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak. - Jeśli opozycja narzeka, że nie przyjechali jacyś ważni politycy, to warto zadać sobie pytanie: skoro ochrona środowiska jest dla nich tak ważna, jak twierdzą, to dlaczego ich na szczycie nie ma? - dodał.
Nasz gość podkreślał, że troska o środowisko nie może być jednostronna, musi także uwzględniać kwestię rozwoju gospodarczego. Dlatego nie dziwi, że Polska realistycznie podkreśla, że swoją politykę energetyczną nadal opiera na węglu, który - jak stwierdził Czubak - zawsze było i nadal jest naszym "czarnym złotem".

- Ważne jest zachowanie równowagi. Nie jestem klimatologiem, szanuję opinie naukowców na temat globalnego ocieplenia, ale uważam, że w kwestii rezygnacji z węgla ekolodzy po prostu się uparli - stwierdził opolski wojewoda. - Tu potrzebne jest kompleksowe działanie. Nie tylko węgiel jest problemem, równie poważnym emisja zanieczyszczeń związanych z komunikacją. I dlatego tak ważna jest elektromobilność, transport kolejowy i rewitalizacja szlaków rzecznych. Do tego zalesianie jak największych terenów, to w końcu lasy najlepiej radzą sobie z emisją dwutlenku węgla. I to staramy się w Polsce robić.

Czubak przyznał, że na liście miast., które mają największe problemy ze smogiem, jest sporo miast polskich, ale dodał, że warto zadać sobie pytanie, co z tym problemem zrobili włodarze tych miast.

- Mam wrażenie, że są to miasta, gdzie od wielu lat rządzą ci sami prezydenci. Teraz biją na alarm, ale co robili w poprzednich kadencjach? - pyta retorycznie. - Jeśli ktoś chce odpowiedzialnie kierować miastem czy jakąkolwiek instytucją, powinien mieć opracowaną strategię na 20 - 30 lat, a nie tylko na najbliższą kadencję.

Zobacz także

2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:01 Wojciech Plewka o tym, że jako polski etyczny myśliwy nie przyłoży ręki do masowego odstrzału dzików - Są dobrzy doradcy i kiepscy doradcy. To rozwiązanie podpowiedział ministrowi środowiska jakiś bardzo zły doradca - tak opolski łowczy Wojciech Plewka skomen ... » więcej 2019-01-11, godz. 10:57 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin i Grzegorz Kuliś o nowelizacji ustawy o związkach zawodowych Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych była tematem kolejnej debaty pracowników i prawodawców. Pierwsi chwalili proponowane przez ustawodawcę rozwiązania, ... » więcej 2019-01-10, godz. 18:14 Krzysztof Ważny o tym, że nadal mamy ogromne problemy z segregacją i recyklingiem odpadów - W samorządowych instalacjach posegregowane przez ludzi odpady są "doczyszczane". I potem powinny zostać przekazane odpowiednim firmom zajmującym się recykli ... » więcej 2019-01-09, godz. 14:39 Karina Bedrunka o tym, na co w najbliższych latach Unia Europejska gotowa jest dać nam pieniądze - W tym okresie programowania Opolszczyzna dostała z unii prawie miliard euro. Nie będę nikogo wprowadzać w błąd, obiecując, że w następnym dostaniemy tyle sa ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »