Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrain ...
2018-12-03, 15:21 Autor: Ewa Skrabacz

Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich

Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich
- Na Wschodzie żyje około 1,5 mln naszych rodaków. 900 tys. na Ukrainie. Ich problemy są związane głównie z sytuacją bytową, socjalną. Zadaniem naszego rządu, parlamentu jest pomagać Polakom mieszkającym poza granicami, szczególnie tam, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza- mówił Tomasz Kostuś, poseł PO, członek sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
- W ramach wyjazdowego posiedzenia komisji udaliśmy się na Ukrainę. Był to wyjazd krótki, trzydniowy, ale bardzo intensywny. Mieliśmy okazję spotkać się z Polakami z różnych środowisk. Była to młodzież szkolna, akademicka. Otwieraliśmy wspólnie Czwarte Dni Młodzieży Polskiej na Ukrainie, mieliśmy okazję wizytować najważniejsze inwestycje adresowane do naszych rodaków. Składaliśmy wiązanki w miejscach szczególnych dla Polaków, dla naszej historii, tożsamości, a więc w Czarnym Lesie koło Stanisławowa czy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Były to przejmujące chwile. Przede wszystkim rozmawialiśmy jednak z Polakami. Nie tylko w dużych ośrodkach, jak Lwów czy Stanisławów, ale również na głębokiej prowincji: w świetlicach, w parafiach, w domach polskich – relacjonował poseł.

- W tym roku mija 10 lat od wprowadzenia Karty Polaka, czyli dokumentu potwierdzającego przynależność do narodu polskiego i ułatwiającego np. osiedlenie się w Polsce. Gdy wprowadzano Kartę Polaka konsulowie jeździli w teren i najpierw przyjmowali wnioski, a potem wracali z dokumentami. Dziś trzeba przyjechać do dużego ośrodka i na miejscu załatwiać formalności. Dla ludzi z odległych miejscowości, którzy muszą poświęcić czas, ale i pieniądze, by dotrzeć do urzędu, jest to olbrzymie utrudnienie. Nasze spotkania m.in. w Konsulacie Generalnym były formą interwencji w tej właśnie sprawie – informował Kostuś.

Naszego gościa zapytaliśmy także o koalicyjne plany opozycji i rozmowy z SLD.

- Jeżeli SLD pójdzie samo negocjować z Koalicją Obywatelską, to bez wątpienia siła negocjacji będzie zdecydowanie słabsza, niż w sytuacji gdy pójdzie negocjować jako zjednoczona lewica. Zatem porada, rekomendacja dla pana Czarzastego, dla całego środowiska lewicy jest taka, by połączyli siły, bo wtedy sprawczość, skuteczność negocjacji będzie większa. Innymi słowy, do wyborów europarlamentu musimy iść jako zjednoczona opozycja – stwierdził Kostuś.

Zobacz także

2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:01 Wojciech Plewka o tym, że jako polski etyczny myśliwy nie przyłoży ręki do masowego odstrzału dzików - Są dobrzy doradcy i kiepscy doradcy. To rozwiązanie podpowiedział ministrowi środowiska jakiś bardzo zły doradca - tak opolski łowczy Wojciech Plewka skomen ... » więcej 2019-01-11, godz. 10:57 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin i Grzegorz Kuliś o nowelizacji ustawy o związkach zawodowych Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych była tematem kolejnej debaty pracowników i prawodawców. Pierwsi chwalili proponowane przez ustawodawcę rozwiązania, ... » więcej 2019-01-10, godz. 18:14 Krzysztof Ważny o tym, że nadal mamy ogromne problemy z segregacją i recyklingiem odpadów - W samorządowych instalacjach posegregowane przez ludzi odpady są "doczyszczane". I potem powinny zostać przekazane odpowiednim firmom zajmującym się recykli ... » więcej 2019-01-09, godz. 14:39 Karina Bedrunka o tym, na co w najbliższych latach Unia Europejska gotowa jest dać nam pieniądze - W tym okresie programowania Opolszczyzna dostała z unii prawie miliard euro. Nie będę nikogo wprowadzać w błąd, obiecując, że w następnym dostaniemy tyle sa ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »