Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ks. Waldemar Klinger o postępach prac przy renow ...
2018-11-30, 14:22 Autor: Agnieszka Stefaniak

Ks. Waldemar Klinger o postępach prac przy renowacji opolskiej katedry i przygotowaniach do świąt, które nie kończą się na wizycie w markecie

Ks. Waldemar Klinger o remoncie "matki opolskich kościołów" ale i o przygotowaniach do świąt
W opolskiej katedrze zakończono prace przy renowacji części chórowej. To kolejny fragment świątyni, który przeszedł drobiazgowy remont. Pieniądze na ten cel katedra pozyskała z Ministerstwa Kultury. To jeden z 17 projektów związanych z pracami konserwatorskimi na obiekcie.
- W tej chwili mówimy o 30 mln złotych ogólnie na remont katedry. Wcześniej mówiliśmy o 20. Dla fachowców nie są to tak obrotowe sumy, ale dla laika to suma ogromna - mówił gość Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej w Opolu. - W poniedziałek podpisaliśmy kolejny projekt na dokończenie prezbiterium - dodaje.

- Udało nam się bardzo skutecznie uzyskać wsparcie również od prywatnych osób, ale to tworzy całość, dzięki czemu mamy płynność za sprawą czego możemy każdy projekt sukcesywnie zamykać - dodaje gość programu.

Milion 800 tysięcy z Aglomeracji Opolskiej, wcześniej 400 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury, 390 tysięcy złotych z budżetu Opola. To ostatnie dotacje na remont katedry. Do każdej potrzeba jednak wkładu własnego.

- Faktem jest, że przy życzliwym spojrzeniu tego świata, można spojrzeć na cały budynek katedry kompleksowo. W innych miastach nawet na jeden projekt dostają po kilkadziesiąt milionów, a my "dreptamy" od projektu do projektu' - zauważa ks. Klinger.

- Jesteśmy to winni młodszemu pokoleniu, by zostawić ten zabytek we właściwym stanie - dodaje.

A zabytek, co podkreśla ks. Klinger - wciąż odkrywa nowe tajemnice.

- Widać dużo przerysowań w cegle, gdzie były okna, przejścia. Być może mieścił się tam kościół romański - dodaje proboszcz.

Ks. Waldemar Klinger mówił także o przygotowaniach do świąt. W najbliższą niedzielę rozpoczyna się adwent. Będzie w tym roku krótki bo zaledwie 3 tygodniowy.
- Wędrując po pasażach wielkich sklepów zauważymy, że jest już centrum świąteczne w naszych sercach. Liturgicznie nie rozpoczął się jeszcze adwent. Świat się zmienia. Ja wprowadziłem u nas na przykład roraty dla zabieganych. Wiele małżeństw czy młodzieży przychodziło wieczorem na te spotkania. Najpierw było 20 osób, potem 40 a za chwilę ponad 100 - mówi Klinger.

Zobacz także

2019-01-22, godz. 14:13 Adrian Czubak o bezpieczeństwie w urzędzie i regionie, starych i nowych programach prospołecznych oraz rozbudowie Elek ... - Na pierwszej konferencji po objęciu funkcji wojewody mówiłem, że moimi priorytetami będą bezpieczeństwo i rozwój. I dlatego zleciłem audyt bezpieczeństwa w ... » więcej 2019-01-22, godz. 16:20 Tomasz Wolny o tym, że Opolu grozi utrata 100 mln zł a brak troski o ekologię ma swoje biznesowe konsekwencje - Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej z wnioskiem o odebranie ponad 100 milionów złotych unijnych funduszy przyznanych na budowę centrum przesiadkowego Opole ... » więcej 2019-01-21, godz. 15:53 Ryszard Wilczyński o szczególnym czasie po śmierci Pawła Adamowicza, o przejściu od traumy do wdzięczności i nadziei - Czas od śmierci, od morderstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, do pogrzebu, a właściwie do dzisiaj, to czas szczególny, czas swoistego misterium, gdy p ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:35 Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii o łańcuchu wartości, kosmicznej technologii i hub'ie lobb ... - Naszą rolą, jako ministerstwa przedsiębiorczości, jest wspierać polskich przedsiębiorców w różnych procesach, w tym dotyczących transformacji własnej działa ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:23 Anna Dąbrowska o tym, dlaczego w polskich aptekach brakuje wielu ważnych leków - W okresie badanym przez NIK nieprawidłowości na terenie Opolszczyzny nie stwierdzono, że wcześniej mieliśmy trzy przypadki wystąpienia tego procederu. Postę ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »