Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Tomasz Greniuch o swojej monografii poświęconej ...
2018-11-02, 14:59 Autor: Marek Świercz

Tomasz Greniuch o swojej monografii poświęconej dziejom oddziału "Bartka"

Tomasz Greniuch o swojej nowej książce
- W dyskusjach w mediach społecznościowych niektórzy zarzucali mi, że niepotrzebnie mieszam do tego religię. Chodziło o tytuł monografii poświęconej zgromadzeniu „Bartka”. „Chrystus za nas, my za Chrystusem”. Ale dla mnie ten tytuł jest bardzo ważny – tak Henryk Flame odpowiedział matce, gdy zapytała go, czy warto było walczyć i ginąć – mówił w Loży Radiowej dr Tomasz Greniuch, opolski historyk i pracownik opolskiej delegatury IPN.
Swoją pracę magisterską poświęconą historii Henryka Flamego napisał w Opolu, doktorat poświęcony całej jego formacji już w Lublinie. Na bazie tego doktoratu powstała imponująca monografia – ponad 750 stron, z bogatymi aneksami i bogatą kolekcją absolutnie unikatowych zdjęć. Autor dotarł do dostępnych materiałów, przekopał archiwa IPN (w tym rzadko badane archiwa KBW), wreszcie dotarł do rodzin przechowujących pamiątki po zamordowanych żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych.

- Wszystkiego na pewno nie wiemy. Musielibyśmy dotrzeć do archiwów w Moskwie, bo gra operacyjna, którą nazywamy operacją „Lawina”, od pseudonimu Henryka Wendrowskiego, agenta bezpieki, który udawał delegata dowództwa NSZ i przywiózł rozkaz ewakuacji żołnierzy na Zachód, była nie tylko dziełem polskich komunistów. W planowaniu, nadzorze i mordzie brali udział siepacze z NKWD – mówi nasz gość.

Przez lata o sprawie tylko po cichu plotkowano a bezpieka czujnie śledziła plotkujących. Dopiero po zmianie systemu ludzie stopniowo przestali się bać, pojawili się dziennikarze i historycy. Dziś wiemy już, że we wrześniu 1956 roku ponad stu żołnierzy „Bartka” przywieziono w trzech grupach na Opolszczyznę, gdzie zostali bestialsko zamordowani: w Starym Grodkowie, Barucie i prawdopodobnie Dworzysku. Jednych zabito strzałem w potylicę, innych wysadzono w powietrze. W Starym Grodkowie powstaje przypominający ich tragedię pomnik, ma też powstać film fabularny, którego Greniuch był konsultantem.

Zobacz także

2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »