Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Tomasz Greniuch o swojej monografii poświęconej ...
2018-11-02, 14:59 Autor: Marek Świercz

Tomasz Greniuch o swojej monografii poświęconej dziejom oddziału "Bartka"

Tomasz Greniuch o swojej nowej książce
- W dyskusjach w mediach społecznościowych niektórzy zarzucali mi, że niepotrzebnie mieszam do tego religię. Chodziło o tytuł monografii poświęconej zgromadzeniu „Bartka”. „Chrystus za nas, my za Chrystusem”. Ale dla mnie ten tytuł jest bardzo ważny – tak Henryk Flame odpowiedział matce, gdy zapytała go, czy warto było walczyć i ginąć – mówił w Loży Radiowej dr Tomasz Greniuch, opolski historyk i pracownik opolskiej delegatury IPN.
Swoją pracę magisterską poświęconą historii Henryka Flamego napisał w Opolu, doktorat poświęcony całej jego formacji już w Lublinie. Na bazie tego doktoratu powstała imponująca monografia – ponad 750 stron, z bogatymi aneksami i bogatą kolekcją absolutnie unikatowych zdjęć. Autor dotarł do dostępnych materiałów, przekopał archiwa IPN (w tym rzadko badane archiwa KBW), wreszcie dotarł do rodzin przechowujących pamiątki po zamordowanych żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych.

- Wszystkiego na pewno nie wiemy. Musielibyśmy dotrzeć do archiwów w Moskwie, bo gra operacyjna, którą nazywamy operacją „Lawina”, od pseudonimu Henryka Wendrowskiego, agenta bezpieki, który udawał delegata dowództwa NSZ i przywiózł rozkaz ewakuacji żołnierzy na Zachód, była nie tylko dziełem polskich komunistów. W planowaniu, nadzorze i mordzie brali udział siepacze z NKWD – mówi nasz gość.

Przez lata o sprawie tylko po cichu plotkowano a bezpieka czujnie śledziła plotkujących. Dopiero po zmianie systemu ludzie stopniowo przestali się bać, pojawili się dziennikarze i historycy. Dziś wiemy już, że we wrześniu 1956 roku ponad stu żołnierzy „Bartka” przywieziono w trzech grupach na Opolszczyznę, gdzie zostali bestialsko zamordowani: w Starym Grodkowie, Barucie i prawdopodobnie Dworzysku. Jednych zabito strzałem w potylicę, innych wysadzono w powietrze. W Starym Grodkowie powstaje przypominający ich tragedię pomnik, ma też powstać film fabularny, którego Greniuch był konsultantem.

Zobacz także

2018-11-16, godz. 14:47 Mgr Sabina Baraniewicz-Kotasińska, dr Adam Drosik, dr Kamil Minkner i dr Bartosz Maziarz o pobycie w Jordanii - Wyjazd do Jordanii miał na celu rekonesans poznawczy, przygotowujemy się do uruchomienia nowej specjalizacji na politologii Uniwersytetu Opolskiego - mówili ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:11 Maciej Mazur i Hubert Adamek o opolskiej policji, która czeka na chętnych Opolska policja rozpoczęła akcję promującą służbę w tej formacji mundurowej pod hasłem „Dołącz do nas”. O szczegółach ale i pracy w niebieskim mundurze w Loży ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:50 Sebastian Szczurek o tym, że e-zwolnienia wchodzą w życie i odwrotu już nie ma - Na początku roku może 5 – 6 zwolnień na 100 było wystawianych drogą elektroniczną, na początku listopada już 55 procent. Dlatego uważamy, że reforma się pow ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:35 Marek Bocianowski o tym, czy należy się martwić rzekomą obecnością wilków w opolskich lasach - Oficjalnie na Opolszczyźnie nie mamy wilków. Żeby stwierdzić ich obecność, trzeba - zgodnie z unijnymi regułami - dokonać obserwacji klasy C1. Czyli albo tr ... » więcej 2018-11-12, godz. 17:41 Prof. Alicja Głębocka o tym, że to, jak wykorzystaliśmy odzyskaną niepodległość, to mistrzostwo świata - Co zapamiętam z tego dnia? Wzruszenie i dumę - stwierdziła w Loży Radiowej prof. Alicja Głębocka, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Fr ... » więcej 2018-11-09, godz. 15:34 Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiow ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »