Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa ...
2018-10-19, 13:53 Autor: Marek Świercz

Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie

Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie
Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed ciszą wyborczą Ringu Wyborczego. Pojawiły się jednak głosy, że nie będzie to możliwe, dopóki nie zostanie uchwalona ustawa o transporcie publicznym, nowelizowana od trzech lat.
Wojciech Jagiełło z Kukiz '15 stwierdził, że organizacją dojazdu busów do miejscowości odciętych dziś od komunikacji publicznej powinna się zająć nowa spółka powołana przez samorząd województwa.

Zdaniem Artura Banasiaka z SLD, nie ma problemu tam, gdzie połączenia są rentowne, władza publiczna powinna jednak pomóc mieszkańcom tych wiosek, do których przewoźnikom nie opłaca się jeździć. Kandydat lewicy jako dobry przykład podał Otmuchów, gdzie mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać z gimbusów.

Zdaniem Grzegorza Sawickiego z PSL, mamy w regionie dobrze utrzymane drogi, co sprzyja organizacji publicznej komunikacji. Dodał jednak, że nie ma szans na to, by nową spółkę powołał samorząd województwa, który już teraz sporo dopłaca do kolejowych Przewozów Regionalnych.

Mirosław Patoła ze Śląskiej Partii Regionalnej uważa, że nie da się rozwiązać problemów komunikacyjnych bez stałych i profesjonalnych badań popytowych.

Zdaniem Szymona Ogłazy z Koalicji Obywatelskiej, bez uchwalenia ustawy o transporcie zbiorowym samorząd województwa nie będzie miał żadnych narzędzi do regulowania rynku transportowego. W jego ocenie, potrzebną na przykład koncesje dla przewoźników.

Leszek Antoszczyszyn z PiS stwierdził, że największe problemy z wykluczeniem komunikacyjnym mają powiaty tzw. półksiężyca biedy, czyli brzeski, nyski, prudnicki i głubczycki. Dodał jednak optymistycznie, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział reaktywację linii kolejowej Racławice - Głubczyce - Racibórz.

Zdaniem Kamili Jarońskiej z partii Razem komunikacja publiczna musi być priorytetem dla władz regionu, bo są miejscowości, z których można się wydostać jedynie samochodem prywatnym albo rowerem.

Zuzanna Donath-Kasiura z Mniejszości Niemieckiej stwierdziła, że konieczna jest koordynacja rozkładów jazdy a także zintegrowany bilet, który pozwoli na korzystanie z usług różnych przewoźników.

Ryszard Skawoiński z KWW Wolność w Samorządzie zauważył, że obecna konkurencja przewoźników nie jest niczym złym, gorszy byłby oligopol stworzony przez jedną uprzywilejowaną firmę.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Mirosław Patoła - Śląska Partia Regionalna
Grzegorz Sawicki - PSL
Artur Banasiak - SLD
Wojciech Jagiełło - Kukiz '15
Ryszard Skawiński - Wolność w Samorządzie
Zuzanna Donath-Kasiura - MN
Kamila Jarońska - Razem
Leszek Antoszczyszyn - PiS

Zobacz także

2019-10-14, godz. 14:47 Andrzej Buła o wynikach Koalicji Obywatelskiej w wyborach i tym, że „nadszedł czas na mądrość liderów” - Jestem zadowolony z wyników zarówno swojego ugrupowania jak i opozycji, która osiągnęła bardzo dobre rezultaty, zarówno w województwie jak i w całym kraju. ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:40 Violetta Porowska o zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych, wynikach w regionie i tym że zbliżająca się kadencja b ... - Jestem bardzo zadowolona z naszego wyniku. To absolutnie historyczny wynik dla PiS na Opolszczyźnie, wynik który smakuje nieprawdopodobnie dobrze, bo wiemy ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:23 Wieczór Wyborczy Radia Opole. Część druga W drugiej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole o sondażowych wynikach wyborów dyskutowali politycy: Katarzyna Czochara z PiS, Jerzy Przystajko z Lewicy Raze ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:36 Wieczór wyborczy Radia Opole. Część pierwsza W pierwszej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole sondażowe wyniki wyborów komentowali naukowcy z uniwersytetu opolskiego: politolodzy Adam Drosik, Błażej Ch ... » więcej 2019-10-11, godz. 13:05 Violetta Porowska o wyzwaniach na stanowisku wicewojewody, kampanii bezpośredniej i propozycjach dla Opolszczyzny - Formalnie rzecz ujmując to jestem ostatni dzień w pracy. Po wyborach cały rząd a także ja, jako przedstawiciel rządu w terenie podajemy się do dymisji i wra ... » więcej 2019-10-10, godz. 12:16 DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z KO W ostatniej przedwyborczej debacie w Loży Radiowej spotkali się kandydaci z ostatnich miejsc opolskich list największych politycznych ugrupowań: Marcin Ociepa ... » więcej 2019-10-10, godz. 14:00 Patryk Jaki o tym, jak w Brukseli postrzegają wybory w Polsce oraz o tym, czemu prawica powinna je wygrać - Bruksela oczywiście obserwuje wybory w Polsce a Frans Timermans próbuje zrobić wszystko, żeby wpłynąć na wyniki tych wyborów, bo okazuje się, że Polska odno ... » więcej 2019-10-09, godz. 13:17 DEBATA: Antoni Duda z PiS i Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej W przedostatniej przedwyborczej debacie Radia Opole spotkali się posłowie ubiegający się o reelekcję: Ryszard Galla, kandydujący z "jedynki" listy Mniejszości ... » więcej 2019-10-08, godz. 13:30 DEBATA: Ryszard Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej i Paweł Grabowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Pols ... W kolejnej przedwyborczej debacie Radia Opole spotkali się poseł PO Ryszard Wilczyński, startujący z pozycji czwartej listy Koalicji Obywatelskiej, oraz poseł ... » więcej 2019-10-07, godz. 13:38 Katarzyna Czochara o doświadczeniach sejmowych i bilansie prac poselskich - Zostałam zaprzysiężona 9 grudnia 2015 roku i od tego czasu starałam się bardzo ciężko pracować zarówno w naszym polskim sejmie uczestniczyć w wielu komisjac ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »