Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa ...
2018-10-19, 13:53 Autor: Marek Świercz

Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie

Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie
Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed ciszą wyborczą Ringu Wyborczego. Pojawiły się jednak głosy, że nie będzie to możliwe, dopóki nie zostanie uchwalona ustawa o transporcie publicznym, nowelizowana od trzech lat.
Wojciech Jagiełło z Kukiz '15 stwierdził, że organizacją dojazdu busów do miejscowości odciętych dziś od komunikacji publicznej powinna się zająć nowa spółka powołana przez samorząd województwa.

Zdaniem Artura Banasiaka z SLD, nie ma problemu tam, gdzie połączenia są rentowne, władza publiczna powinna jednak pomóc mieszkańcom tych wiosek, do których przewoźnikom nie opłaca się jeździć. Kandydat lewicy jako dobry przykład podał Otmuchów, gdzie mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać z gimbusów.

Zdaniem Grzegorza Sawickiego z PSL, mamy w regionie dobrze utrzymane drogi, co sprzyja organizacji publicznej komunikacji. Dodał jednak, że nie ma szans na to, by nową spółkę powołał samorząd województwa, który już teraz sporo dopłaca do kolejowych Przewozów Regionalnych.

Mirosław Patoła ze Śląskiej Partii Regionalnej uważa, że nie da się rozwiązać problemów komunikacyjnych bez stałych i profesjonalnych badań popytowych.

Zdaniem Szymona Ogłazy z Koalicji Obywatelskiej, bez uchwalenia ustawy o transporcie zbiorowym samorząd województwa nie będzie miał żadnych narzędzi do regulowania rynku transportowego. W jego ocenie, potrzebną na przykład koncesje dla przewoźników.

Leszek Antoszczyszyn z PiS stwierdził, że największe problemy z wykluczeniem komunikacyjnym mają powiaty tzw. półksiężyca biedy, czyli brzeski, nyski, prudnicki i głubczycki. Dodał jednak optymistycznie, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział reaktywację linii kolejowej Racławice - Głubczyce - Racibórz.

Zdaniem Kamili Jarońskiej z partii Razem komunikacja publiczna musi być priorytetem dla władz regionu, bo są miejscowości, z których można się wydostać jedynie samochodem prywatnym albo rowerem.

Zuzanna Donath-Kasiura z Mniejszości Niemieckiej stwierdziła, że konieczna jest koordynacja rozkładów jazdy a także zintegrowany bilet, który pozwoli na korzystanie z usług różnych przewoźników.

Ryszard Skawoiński z KWW Wolność w Samorządzie zauważył, że obecna konkurencja przewoźników nie jest niczym złym, gorszy byłby oligopol stworzony przez jedną uprzywilejowaną firmę.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Mirosław Patoła - Śląska Partia Regionalna
Grzegorz Sawicki - PSL
Artur Banasiak - SLD
Wojciech Jagiełło - Kukiz '15
Ryszard Skawiński - Wolność w Samorządzie
Zuzanna Donath-Kasiura - MN
Kamila Jarońska - Razem
Leszek Antoszczyszyn - PiS

Zobacz także

2018-11-12, godz. 17:41 Prof. Alicja Głębocka o tym, że to, jak wykorzystaliśmy odzyskaną niepodległość, to mistrzostwo świata - Co zapamiętam z tego dnia? Wzruszenie i dumę - stwierdziła w Loży Radiowej prof. Alicja Głębocka, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Fr ... » więcej 2018-11-09, godz. 15:34 Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiow ... » więcej 2018-11-09, godz. 13:15 Dr Marek Kawa o tym, że wyniki wyborów w USA można interpretować z różnych perspektyw - W przeciwieństwie do tego, co wydarzyło się w 2016 roku, sondaże potwierdziły się. Mamy umiarkowane zwycięstwo Demokratów i umiarkowaną porażkę Republikanów ... » więcej 2018-11-08, godz. 14:55 Marco Markowski o Marszu Niepodległości odbywającym się w Warszawie - To marsz Polaków - tak Marco Markowski, polityk młodego pokolenia Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział na pytanie czyj jest marsz odbywający się w ostatnich ... » więcej 2018-11-08, godz. 15:06 Anna Bartoszek-Dec o Ukraińcach i innych cudzoziemcach oraz repatriantach, którzy nie chcą już osiedlać się w małych g ... - W tej chwili mamy na Opolszczyźnie około 16 tysięcy cudzoziemców, ale trudno tu o precyzyjne dane, bo opieramy się o zezwolenia na pracę wydane przez wojewo ... » więcej 2018-11-07, godz. 14:10 Violetta Rezler-Wasielewska o starym cmentarzu jenieckim, na który każdy zmarły miał imię i nazwisko - Łambinowickie Zaduszki to spotkanie w ramach naszych spotkań muzealnych, organizowanych, zwykle w pierwszą środę miesiąca, od 2012 roku. Zapraszamy wtedy ws ... » więcej 2018-11-07, godz. 14:50 Łukasz Jastrzembski o tym, co zrobić, by nie w mieć w wyborach dosłownie żadnej konkurencji - Dlaczego nie miałem konkurencji? Tak się zdarzyło. Nie ma na to żadnego patentu czy przepisu - mówił w Loży Radiowej Łukasz Jastrzembski, który po raz trzec ... » więcej 2018-11-06, godz. 15:34 Grzegorz Zawiślak o tym, że chce współpracować ze wszystkimi, którzy rozumieją, że gmina to nie jest łup - Jestem zwolennikiem rozwiązań ewolucyjnych, nie rewolucji, bo rewolucja krzywdzi ludzi - mówił w Loży Radiowej Grzegorz Zawiślak, burmistrz-elekt Prudnika, ... » więcej 2018-11-06, godz. 15:36 Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - Zależy nam na tym, żeby dotrzeć z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do różnych miejscowości, nie koncentrować się na obchodac ... » więcej 2018-11-05, godz. 16:24 Ryszard Wilczyński o rekordowym sukcesie opozycji w wyborach do sejmiku i porażkach w Polsce powiatowej - Kto wygrał te wybory? To dobre pytanie. Zależy, w jakiej części kraju i na jakim poziomie samorządu - stwierdził w Loży Radiowej poseł Platformy Obywatelski ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »