Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa ...
2018-10-19, 13:53 Autor: Marek Świercz

Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie

Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie
Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed ciszą wyborczą Ringu Wyborczego. Pojawiły się jednak głosy, że nie będzie to możliwe, dopóki nie zostanie uchwalona ustawa o transporcie publicznym, nowelizowana od trzech lat.
Wojciech Jagiełło z Kukiz '15 stwierdził, że organizacją dojazdu busów do miejscowości odciętych dziś od komunikacji publicznej powinna się zająć nowa spółka powołana przez samorząd województwa.

Zdaniem Artura Banasiaka z SLD, nie ma problemu tam, gdzie połączenia są rentowne, władza publiczna powinna jednak pomóc mieszkańcom tych wiosek, do których przewoźnikom nie opłaca się jeździć. Kandydat lewicy jako dobry przykład podał Otmuchów, gdzie mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać z gimbusów.

Zdaniem Grzegorza Sawickiego z PSL, mamy w regionie dobrze utrzymane drogi, co sprzyja organizacji publicznej komunikacji. Dodał jednak, że nie ma szans na to, by nową spółkę powołał samorząd województwa, który już teraz sporo dopłaca do kolejowych Przewozów Regionalnych.

Mirosław Patoła ze Śląskiej Partii Regionalnej uważa, że nie da się rozwiązać problemów komunikacyjnych bez stałych i profesjonalnych badań popytowych.

Zdaniem Szymona Ogłazy z Koalicji Obywatelskiej, bez uchwalenia ustawy o transporcie zbiorowym samorząd województwa nie będzie miał żadnych narzędzi do regulowania rynku transportowego. W jego ocenie, potrzebną na przykład koncesje dla przewoźników.

Leszek Antoszczyszyn z PiS stwierdził, że największe problemy z wykluczeniem komunikacyjnym mają powiaty tzw. półksiężyca biedy, czyli brzeski, nyski, prudnicki i głubczycki. Dodał jednak optymistycznie, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział reaktywację linii kolejowej Racławice - Głubczyce - Racibórz.

Zdaniem Kamili Jarońskiej z partii Razem komunikacja publiczna musi być priorytetem dla władz regionu, bo są miejscowości, z których można się wydostać jedynie samochodem prywatnym albo rowerem.

Zuzanna Donath-Kasiura z Mniejszości Niemieckiej stwierdziła, że konieczna jest koordynacja rozkładów jazdy a także zintegrowany bilet, który pozwoli na korzystanie z usług różnych przewoźników.

Ryszard Skawoiński z KWW Wolność w Samorządzie zauważył, że obecna konkurencja przewoźników nie jest niczym złym, gorszy byłby oligopol stworzony przez jedną uprzywilejowaną firmę.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Mirosław Patoła - Śląska Partia Regionalna
Grzegorz Sawicki - PSL
Artur Banasiak - SLD
Wojciech Jagiełło - Kukiz '15
Ryszard Skawiński - Wolność w Samorządzie
Zuzanna Donath-Kasiura - MN
Kamila Jarońska - Razem
Leszek Antoszczyszyn - PiS

Zobacz także

2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »