Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka
2018-10-15, 14:34 Autor: Marek Świercz

Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka

Obejrzyj "Ring wyborczy" (15.10.2018)
Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reelekcję z poparciem własnego komitetu. Innego zdania są jego rywale (jest ich pięcioro, w debacie wzięło udział czworo), którzy mówią o gospodarczej zapaści i coraz niższych notowaniach w ogólnopolskich rankingach samorządowych.
Jan Labus [fot. Maciej Wajler]
Jan Labus [fot. Maciej Wajler]
Krzysztof Kleszcz [fot. Maciej Wajler]
Krzysztof Kleszcz [fot. Maciej Wajler]
Józef Juros [fot. Maciej Wajler]
Józef Juros [fot. Maciej Wajler]
Agnieszka Bartnicka-Szewczyk [fot.Maciej Wajler]
Agnieszka Bartnicka-Szewczyk [fot.Maciej Wajler]
Kewin Adamczyk [fot. Maciej Wajler]
Kewin Adamczyk [fot. Maciej Wajler]
Ring wyborczy 15.10.2018 [fot.Maciej Wajler]
Ring wyborczy 15.10.2018 [fot.Maciej Wajler]
Zdaniem Labusa, Małapanew nadal zatrudnia około 400 osób, więc jest wciąż ważna dla miasta, które kiedyś dzięki hucie powstało. To fakt, że huta się kurczy, ale dzięki temu pojawiają się nowe tereny warte zagospodarowania. Burmistrza nie przekonują przywoływane przez rywali rankingi, bo - jak przekonuje - najważniejsze jest zdanie mieszkańców a ci twierdzą, że w Ozimku żyje się dobrze. Burmistrz mówił też o trwającej kosztownej kanalizacji gminy.

O rankingach dużo mówił Tomasz Józef Juros startujący z własnego komitetu. Przypomniał, że w 2013 roku Ozimek był na 357. pozycji na 590 gmin miejsko-wiejskich, jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne na głowę mieszkańca. W ostatnim rankingu jest już na miejscu 557. Fatalnie wypada także, jeśli chodzi o pozyskane środki unijne - to tylko 82 zł na głowę mieszkańca, a są miasta, gdzie - jak stwierdził Juros - to nawet tysiąc złotych. Juros przypominał też czasy, gdy Ozimek rozwijał sie dobrze i był stawiany innym za wzór.

Na rankingi powoływała się także Aleksandra Bartnicka-Szewczyk (także ma własny komitet), która stwierdziła, że na 71 opolskich gmin Ozimek jest trzeci od końca. Jej zdaniem, gmina powinna postawić na rozwój turystyki (mając takie perełki jak JuraPark), zadbać o bardziej przyjazny dla mieszkańców urząd i zmienić sposób działania instytucji kultury (w sobotę zamknięte są na przykład miejskie biblioteki).

Krzysztof Kleszcz, obecny przewodniczący rady miejskiej, który także startuje z poparciem własnego komitetu, także sporo mówił o kłopotach finansowych, braku środków zewnętrznych oraz nowych inwestorów, którzy - w jego ocenie - nie są w urzędzie dobrze traktowani. Opowiadał też o źle oświetlonych ulicach i niewybudowanych, choć były w planach, ścieżkach rowerowych. Brakuje mu także programu opieki dla seniorów.

Kewin Adamczyk, jedyny kandydat partyjny (startuje z KW PiS), wyliczał bolączki Ozimka, takie jak infrastrukturalne zapóźnienie, zaniedbane drogi czy fatalne oświetlenie. Mówił również o niedostatecznej troski o przedsiębiorców - sam prowadzi firmę w ościennym Dobrodzieniu, gdzie, jak twierdzi, od początku został objęty opieką przez wybranego urzędnika.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Kewin Adamczyk - PiS
Aleksandra Bartnicka-Szewczyk - KWW Aleksandra Bartnicka-Szewczyk
Józef Juros - KWW Józefa Tomasza Jurosa
Krzysztof Kleszcz - KWW Krzysztofa Kleszcza
Jan Labus - KWW Jan Labus

Zobacz także

2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »