Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy
2018-10-04, 14:29 Autor: Marek Świercz

Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy

Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy (04.10.2018)
Sytuacja budżetowa miasta, bilans kończącej się kadencji, walka z depopulacją i turystyka - to główne tematy poruszone w Ringu Wyborczym, w którym spotkało się pięcioro kandydatów na burmistrza Nysy. Debata była bardzo gorąca.
Kandydatów mocno podzielił temat zadłużenia miasta. Burmistrz Kordian Kolbiarz twierdził, że ten dług wynosi raptem 73 mln zł, czyli 32 procent rocznego budżetu Nysy. Tomasz Hankus i Piotr Smoter z Ligi Nyskiej ripostowali, że trzeba doliczyć do tego zadłużenie spółek i tak naprawdę, jak podliczył Smoter, miasto ma 160 mln zł długu. Paweł Nakonieczny z PiS stwierdził, że w zaciąganiu podwyżek nie ma nic złego, ale pod warunkiem, że zostaną wydane na cele prorozwojowe, tymczasem w Nysie, jak stwierdził, zbudowano kosztowne w utrzymaniu "przedmioty zbytku". Jolanta Trytko-Warczak z Koalicji Obywatelskiej zwróciła uwagę na wzrost kosztów gminnej administracji z 13 do 20 mln zł, co jest efektem zwiększenia zatrudnienia o kilkadziesiąt osób. Kolbiarz ripostował, że chodzi o roboty publiczne a liczba urzędników wzrosła tylko o 10. Smoter przytoczył jednak raport PiP, który mówi o dodatkowych 90 urzędnikach. Nakonieczny stwierdził, że choć administracja musi kosztować, to porządkom w nyskim magistracie trzeba się koniecznie przyjrzeć.

Uczestnicy debaty ostro spierali się o bilans ostatnich czterech lat. Kolbiarz mówił o zagospodarowaniu terenów po FSD, wielkiej inwestycji UMICORE w Radzikowicach, Centrum Mandatowym, Centrum Integracji Społecznej, hali, kąpielisku, bonie wychowawczym i wielu innych inwestycjach. Pozostali uczestnicy stwierdzili, że bilans wcale nie jest pozytywny - Trytko-Warczak stwierdziła, że firmy na terenie FSD płacą najniższe stawki, Nakonieczny zauważył, że był chętny do wybudowania tam galerii handlowej, ale miasto nie zareagowało i straciło możliwość zarobienia ze 20 mln zł. Wszyscy rywale urzędującego burmistrza przekonywali, że faworyzuje firmy z zewnątrz kosztem nyskich przedsiębiorców, twierdzili także, że gdyby strefę w Radzikowicach miasto uzbroiło wcześniej, to byłoby tam już wiele inwestycji.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:
  • Tomasz Hankus - KW Stowarzyszenie Hankus 2018,
  • Piotr Smoter - KW Liga Nyska,
  • Kordian Kolbiarz - KWW Kordiana Kolbiarza,
  • Paweł Nakonieczny - KW Prawo i Sprawiedliwość,
  • Jolanta Trytko-Warczak - KKW Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

Zobacz także

2018-10-19, godz. 13:53 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed cisz ... » więcej 2018-10-18, godz. 14:36 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpi ... » więcej 2018-10-17, godz. 14:43 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów. » więcej 2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »