Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy
2018-10-04, 14:29 Autor: Marek Świercz

Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy

Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy (04.10.2018)
Sytuacja budżetowa miasta, bilans kończącej się kadencji, walka z depopulacją i turystyka - to główne tematy poruszone w Ringu Wyborczym, w którym spotkało się pięcioro kandydatów na burmistrza Nysy. Debata była bardzo gorąca.
Kandydatów mocno podzielił temat zadłużenia miasta. Burmistrz Kordian Kolbiarz twierdził, że ten dług wynosi raptem 73 mln zł, czyli 32 procent rocznego budżetu Nysy. Tomasz Hankus i Piotr Smoter z Ligi Nyskiej ripostowali, że trzeba doliczyć do tego zadłużenie spółek i tak naprawdę, jak podliczył Smoter, miasto ma 160 mln zł długu. Paweł Nakonieczny z PiS stwierdził, że w zaciąganiu podwyżek nie ma nic złego, ale pod warunkiem, że zostaną wydane na cele prorozwojowe, tymczasem w Nysie, jak stwierdził, zbudowano kosztowne w utrzymaniu "przedmioty zbytku". Jolanta Trytko-Warczak z Koalicji Obywatelskiej zwróciła uwagę na wzrost kosztów gminnej administracji z 13 do 20 mln zł, co jest efektem zwiększenia zatrudnienia o kilkadziesiąt osób. Kolbiarz ripostował, że chodzi o roboty publiczne a liczba urzędników wzrosła tylko o 10. Smoter przytoczył jednak raport PiP, który mówi o dodatkowych 90 urzędnikach. Nakonieczny stwierdził, że choć administracja musi kosztować, to porządkom w nyskim magistracie trzeba się koniecznie przyjrzeć.

Uczestnicy debaty ostro spierali się o bilans ostatnich czterech lat. Kolbiarz mówił o zagospodarowaniu terenów po FSD, wielkiej inwestycji UMICORE w Radzikowicach, Centrum Mandatowym, Centrum Integracji Społecznej, hali, kąpielisku, bonie wychowawczym i wielu innych inwestycjach. Pozostali uczestnicy stwierdzili, że bilans wcale nie jest pozytywny - Trytko-Warczak stwierdziła, że firmy na terenie FSD płacą najniższe stawki, Nakonieczny zauważył, że był chętny do wybudowania tam galerii handlowej, ale miasto nie zareagowało i straciło możliwość zarobienia ze 20 mln zł. Wszyscy rywale urzędującego burmistrza przekonywali, że faworyzuje firmy z zewnątrz kosztem nyskich przedsiębiorców, twierdzili także, że gdyby strefę w Radzikowicach miasto uzbroiło wcześniej, to byłoby tam już wiele inwestycji.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:
  • Tomasz Hankus - KW Stowarzyszenie Hankus 2018,
  • Piotr Smoter - KW Liga Nyska,
  • Kordian Kolbiarz - KWW Kordiana Kolbiarza,
  • Paweł Nakonieczny - KW Prawo i Sprawiedliwość,
  • Jolanta Trytko-Warczak - KKW Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

Zobacz także

2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej 2018-12-06, godz. 14:24 Marcin Szpanko o o rozwoju polskiego programu kosmicznego -Obecnie wiemy tylko ułamek tego, co jest faktycznie. Mamy ogólne pojęcie o kosmosie, ale jest jeszcze wiele do odkrycia - zapewniał w Loży Radiowej Marcin Sz ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Adrian Czubak o tym, czego powinniśmy oczekiwać po szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach - Szczyt klimatyczny w Katowicach jest bardzo ważny, bo ma przekuć założenia tzw. Paryskiego Porozumienia w konkretny plan działania - mówił w Loży Radiowej w ... » więcej 2018-12-03, godz. 15:21 Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich - Na Wschodzie żyje około 1,5 mln naszych rodaków. 900 tys. na Ukrainie. Ich problemy są związane głównie z sytuacją bytową, socjalną. Zadaniem naszego rządu, ... » więcej 2018-12-03, godz. 14:11 Paweł Grabowski o podróżach po Opolszczyźnie, II Zakładzie Karnym w Brzegu i nowym pomyśle na walkę z sitwą Pod znakiem zapytania stanął temat budowy nowego zakładu karnego w Brzegu. Radni Brzegu cofnęli decyzję sprzed roku ws. przekazania gruntów pod drugie więzien ... » więcej 2018-11-30, godz. 14:22 Ks. Waldemar Klinger o postępach prac przy renowacji opolskiej katedry i przygotowaniach do świąt, które nie kończą si ... W opolskiej katedrze zakończono prace przy renowacji części chórowej. To kolejny fragment świątyni, który przeszedł drobiazgowy remont. Pieniądze na ten cel k ... » więcej 2018-11-30, godz. 13:53 Dr Marcin Pietrzak o cynizmie, we współczesnym świecie polityki, ale nie tylko Często z ust polityków słyszymy pod adresem adwersarzy oskarżenia o wykazywanie się cynizmem w działaniu. Postawa ta, wywodząca się ze starożytnej filozofii, ... » więcej 2018-11-29, godz. 15:25 Dr Bartosz Maziarz o konflikcie rosyjsko-ukraińskim - Nie sądzę, aby Putin zamierzał zastosować wobec Ukrainy taktykę salami. Co miał Ukrainie zabrać, już zabrał - mówił w Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz, poli ... » więcej 2018-11-29, godz. 15:20 Dariusz Byczkowski o nowym pomniku historii, czyli Zamku Piastów Śląskich oraz o powstającej wystawie na temat Kresów - Pomnik historii ma pierwszeństwo w staraniu się o dotacje, jest obiektem zainteresowania mediów, wydawnictw, folderów promocyjnych - powiedział w Loży Radio ... » więcej 2018-11-28, godz. 15:13 Piotr Mielec o nagrodzonym Zamku Moszna i o tym, że wciąż trudno do niego dojechać - Zamek Moszna został uznany za najlepszy produkt turystyczny i uzyskał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest to ogromny prestiż, rozgłos, inform ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »