Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring wyborczy - debata kandydatów na prezydenta ...
2018-10-02, 14:54 Autor: Marek Świercz

Ring wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Kędzierzyna-Koźla [FILM]

Ring wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Kędzierzyna-Koźla
Piki benzenu, Odra jako szansa i zagrożenie oraz front inwestycyjny – o tym debatowali w Ringu Wyborczym w Loży Radiowe we wtorek 2 października kandydaci na prezydenta Kędzierzyna-Koźla.
Temat emisji benzenu od dawna budzi w mieście ogromne emocje. Sabina Nowosielska, urzędująca prezydent kandydująca z KWW Sabina Nowosielska-Koalicja Obywatelska, twierdziła, że samorząd nie może się doprosić skutecznej pomocy ze strony Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który dysponuje mobilnym chromatografem, a skargi do wyższych instancji nic nie dają. Andrzej Mazur z SLD – Lewica Razem stwierdził, że temat jest znany, ale ignorowany, już od 1999 roku. Jego zdaniem, trzeba zlecić usługę zewnętrzną i wynająć firmę, która ustali, kto jest trucicielem. Mark Piasecki z KWW Niezależni z Markiem Piaseckim przypomniał, że to samorządy chciały kupić odpowiedni sprzęt pomiarowy, ale temat umarł na etapie załatwiania konkretów. Andrzej Chrzanowski, kandydat PiS, stwierdził, że w „mieście chemików” nie brak fachowców, którzy ustalą co trzeba, należy im tylko dać taką możliwość.

Nie mniej emocji wzbudził temat Odry. Nowosielska broniła decyzji o sprzedaży portu w Koźlu prywatnemu inwestorowi, Chrzanowski i Mazur twierdzili, że tak strategiczny obiekt powinien pozostać własnością publiczną, Piasecki mówił o tym, że inwestycja budzi opór mieszkańców i trzeba szukać alternatywnych rozwiązań komunikacyjnych.

Kandydaci na włodarza drugiego prezydenckiego miasta w regionie mówili także o zagrożeniu powodzią. Zdaniem Mazura, miasto wciąż nie jest bezpieczne, bo samorząd województwa nie dotrzymał obietnic domknięcia wałów, Chrzanowski o to samo oskarżył lokalnych samorządowców, także Piasecki mówił o tym, że o ile Cisek jest chroniony, to na prawym brzegu Odry nie ma wałów i Bierawie – a przy okazji miastu – grozi zalanie. Nowosielska tłumaczyła, że w planach są inwestycje na potoku Lineta i w innych miejscach, ale przed ich rozpoczęciem konieczny jest wykup gruntów.

Jeszcze większe emocje wzbudził temat inwestycji. O ile urzędująca prezydent wymieniała te rozpoczęte i planowane, jej rywale twierdzili, że żadna z większych inwestycji nie została w tej kadencji porządnie zakończona.

Gośćmi ringu byli:

Sabina Nowosielska – KWW Sabina Nowosielska-Koalicja Obywatelska
Andrzej Chrzanowski – PiS
Andrzej Mazur – SLD – Lewica Razem
Marek Piasecki – KWW Niezależni z Markiem Piaseckim

Zobacz także

2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej 2018-12-06, godz. 14:24 Marcin Szpanko o o rozwoju polskiego programu kosmicznego -Obecnie wiemy tylko ułamek tego, co jest faktycznie. Mamy ogólne pojęcie o kosmosie, ale jest jeszcze wiele do odkrycia - zapewniał w Loży Radiowej Marcin Sz ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Adrian Czubak o tym, czego powinniśmy oczekiwać po szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach - Szczyt klimatyczny w Katowicach jest bardzo ważny, bo ma przekuć założenia tzw. Paryskiego Porozumienia w konkretny plan działania - mówił w Loży Radiowej w ... » więcej 2018-12-03, godz. 15:21 Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich - Na Wschodzie żyje około 1,5 mln naszych rodaków. 900 tys. na Ukrainie. Ich problemy są związane głównie z sytuacją bytową, socjalną. Zadaniem naszego rządu, ... » więcej 2018-12-03, godz. 14:11 Paweł Grabowski o podróżach po Opolszczyźnie, II Zakładzie Karnym w Brzegu i nowym pomyśle na walkę z sitwą Pod znakiem zapytania stanął temat budowy nowego zakładu karnego w Brzegu. Radni Brzegu cofnęli decyzję sprzed roku ws. przekazania gruntów pod drugie więzien ... » więcej 2018-11-30, godz. 14:22 Ks. Waldemar Klinger o postępach prac przy renowacji opolskiej katedry i przygotowaniach do świąt, które nie kończą si ... W opolskiej katedrze zakończono prace przy renowacji części chórowej. To kolejny fragment świątyni, który przeszedł drobiazgowy remont. Pieniądze na ten cel k ... » więcej 2018-11-30, godz. 13:53 Dr Marcin Pietrzak o cynizmie, we współczesnym świecie polityki, ale nie tylko Często z ust polityków słyszymy pod adresem adwersarzy oskarżenia o wykazywanie się cynizmem w działaniu. Postawa ta, wywodząca się ze starożytnej filozofii, ... » więcej 2018-11-29, godz. 15:25 Dr Bartosz Maziarz o konflikcie rosyjsko-ukraińskim - Nie sądzę, aby Putin zamierzał zastosować wobec Ukrainy taktykę salami. Co miał Ukrainie zabrać, już zabrał - mówił w Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz, poli ... » więcej 2018-11-29, godz. 15:20 Dariusz Byczkowski o nowym pomniku historii, czyli Zamku Piastów Śląskich oraz o powstającej wystawie na temat Kresów - Pomnik historii ma pierwszeństwo w staraniu się o dotacje, jest obiektem zainteresowania mediów, wydawnictw, folderów promocyjnych - powiedział w Loży Radio ... » więcej 2018-11-28, godz. 15:13 Piotr Mielec o nagrodzonym Zamku Moszna i o tym, że wciąż trudno do niego dojechać - Zamek Moszna został uznany za najlepszy produkt turystyczny i uzyskał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest to ogromny prestiż, rozgłos, inform ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »