Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring wyborczy - debata kandydatów na prezydenta ...
2018-10-02, 14:54 Autor: Marek Świercz

Ring wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Kędzierzyna-Koźla [FILM]

Ring wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Kędzierzyna-Koźla
Piki benzenu, Odra jako szansa i zagrożenie oraz front inwestycyjny – o tym debatowali w Ringu Wyborczym w Loży Radiowe we wtorek 2 października kandydaci na prezydenta Kędzierzyna-Koźla.
Temat emisji benzenu od dawna budzi w mieście ogromne emocje. Sabina Nowosielska, urzędująca prezydent kandydująca z KWW Sabina Nowosielska-Koalicja Obywatelska, twierdziła, że samorząd nie może się doprosić skutecznej pomocy ze strony Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który dysponuje mobilnym chromatografem, a skargi do wyższych instancji nic nie dają. Andrzej Mazur z SLD – Lewica Razem stwierdził, że temat jest znany, ale ignorowany, już od 1999 roku. Jego zdaniem, trzeba zlecić usługę zewnętrzną i wynająć firmę, która ustali, kto jest trucicielem. Mark Piasecki z KWW Niezależni z Markiem Piaseckim przypomniał, że to samorządy chciały kupić odpowiedni sprzęt pomiarowy, ale temat umarł na etapie załatwiania konkretów. Andrzej Chrzanowski, kandydat PiS, stwierdził, że w „mieście chemików” nie brak fachowców, którzy ustalą co trzeba, należy im tylko dać taką możliwość.

Nie mniej emocji wzbudził temat Odry. Nowosielska broniła decyzji o sprzedaży portu w Koźlu prywatnemu inwestorowi, Chrzanowski i Mazur twierdzili, że tak strategiczny obiekt powinien pozostać własnością publiczną, Piasecki mówił o tym, że inwestycja budzi opór mieszkańców i trzeba szukać alternatywnych rozwiązań komunikacyjnych.

Kandydaci na włodarza drugiego prezydenckiego miasta w regionie mówili także o zagrożeniu powodzią. Zdaniem Mazura, miasto wciąż nie jest bezpieczne, bo samorząd województwa nie dotrzymał obietnic domknięcia wałów, Chrzanowski o to samo oskarżył lokalnych samorządowców, także Piasecki mówił o tym, że o ile Cisek jest chroniony, to na prawym brzegu Odry nie ma wałów i Bierawie – a przy okazji miastu – grozi zalanie. Nowosielska tłumaczyła, że w planach są inwestycje na potoku Lineta i w innych miejscach, ale przed ich rozpoczęciem konieczny jest wykup gruntów.

Jeszcze większe emocje wzbudził temat inwestycji. O ile urzędująca prezydent wymieniała te rozpoczęte i planowane, jej rywale twierdzili, że żadna z większych inwestycji nie została w tej kadencji porządnie zakończona.

Gośćmi ringu byli:

Sabina Nowosielska – KWW Sabina Nowosielska-Koalicja Obywatelska
Andrzej Chrzanowski – PiS
Andrzej Mazur – SLD – Lewica Razem
Marek Piasecki – KWW Niezależni z Markiem Piaseckim

Zobacz także

2018-10-19, godz. 13:53 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed cisz ... » więcej 2018-10-18, godz. 14:36 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpi ... » więcej 2018-10-17, godz. 14:43 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów. » więcej 2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »