Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring Wyborczy - debata kandydatów na prezydenta ...
2018-10-01, 15:14 Autor: Marek Świercz

Ring Wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Opola [FILM]

Ring Wyborczy (01.10.2018)
Rozwiązania komunikacyjne dla Opola, walka ze smogiem, integracja nowych dzielnic przyłączonych w ramach projektu Dużego Opola oraz relacje między opolskim ratuszem a przedsiębiorcami - te cztery tematy poruszyliśmy w debacie kandydatów na prezydenta Opola. Zaproszenia do udziału w dyskusji nie przyjął urzędujący prezydent Arkadiusz Wiśniewski. Jego sztab napisał, że prezydent oddaje czas antenowy innym kandydatom. Uczestnicy Ringu Wyborczego uznali to zachowanie za kolejny dowód na to, że prezydent Wiśniewski unika dialogu. Ten wątek wracał w dyskusji parokrotnie.
Dokończenie obwodnicy południowej i budowa kolejnej przeprawy przez Odrę - wszyscy uczestnicy debaty byli zgodni, że to zadanie priorytetowe, bez którego rozładownie korków w Opolu będzie niemożliwe. Violetta Porowska z PiS przypomniała, że 30 procent samochodów wjeżdża do miasta od strony południowej, mówiła też o konieczności budowy zjazdu z autostrady w okolicach Prószkowa. Barbara Kamińska z Koalicji Obywatelskiej opowiadała o swoim pomyśle wykorzystania do komunikacji miejskiej sieci torów i szynobusów. Apolonia Klepacz z SLD - Lewica razem postulowała między innymi wprowadzenie inteligentnego zarządzania ruchem, Marcin Gambiec proponował skorzystanie z rozwiązań, jakie stosuje u siebie między innymi Jaworzno, Paweł Grabowski z Kukiz '15 przypomniał, że urzędujący prezydent obiecał obwodnicę południową cztery lata temu i trzeba go dziś z tych obietnic rozliczyć.

Kolejnym tematem była walka ze smogiem. Grabowski uznał za skandal to, że ECO nie podłączyło do sieci kamienic w centrum miasta, apelował też o montaż na kominach filtrów i wprowadzenie rowerów elektrycznych. Kamińska proponowała stworzeniu parku Bolko 2 i generalnie większą troskę o zieleń. Gambiec apelował o edukację ekologiczną, także osób dorosłych. Klepacz zaproponowała rozbudowę monitoringu powietrza i wymianę pieców podzieloną na etapy, tak, by za jednym zamachem zadbać o cały wybrany fragment miasta. Porowska przypomniała o rządowym programie Czyste Powietrze, stwierdziła też, że Wiśniewski, którego nazwała Królem Betonu, jest politycznie odpowiedzialny za stan powietrza w Opolu.

Dyskusja o Dużym Opolu podzieliła kandydatów. Wróciły dawne argumenty, że Opole powiększono w sposób, który wywołał liczne konflikty. Kandydaci mówili też o tym, że dialogu zabrakło także po zmianie granic miasta. Zdaniem Porowskiej "Duże Opole przerosło prezydenta". Gambiec mówił o potrzebie zorganizowania konsultacji w nowych dzielnicach a Grabowski wręcz o zorganizowaniu referendum (wiążące bezprogowe referendum to jeden z najważniejszych postulatów programowych Kukiz '15).

Spore emocje wzbudził temat stosunku ratusza do opolskich przedsiębiorców. I w tym przypadku pojawił się zarzut braku dialogu władz miasta z liczną (bo liczącą sobie około 20 tysięcy) rzeszą opolskich biznesmenów. Gambiec postulował utworzenie Gospodarczego Stołu, Klepacz przypomniała, że kiedyś przy prezydencie działała Rada Gospodarcza. Wszyscy mówili też o potrzebie ściągnięcia do Opola inwestorów z branży wysokich technologii, Kamińska zaproponowała także dotacje dla młodych, które pozwolą im na tańsze kupno lub wynajem mieszkania.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Violetta Porowska - Prawo i Sprawiedliwość
Apolonia Klepacz - SLD - Lewica razem
Barbara Kamińska - Koalicja Obywatelska
Paweł Grabowski - Kukiz '15
Marcin Gambiec - KWW Marcina Gambca

Zobacz także

2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej 2018-12-06, godz. 14:24 Marcin Szpanko o o rozwoju polskiego programu kosmicznego -Obecnie wiemy tylko ułamek tego, co jest faktycznie. Mamy ogólne pojęcie o kosmosie, ale jest jeszcze wiele do odkrycia - zapewniał w Loży Radiowej Marcin Sz ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Adrian Czubak o tym, czego powinniśmy oczekiwać po szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach - Szczyt klimatyczny w Katowicach jest bardzo ważny, bo ma przekuć założenia tzw. Paryskiego Porozumienia w konkretny plan działania - mówił w Loży Radiowej w ... » więcej 2018-12-03, godz. 15:21 Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich - Na Wschodzie żyje około 1,5 mln naszych rodaków. 900 tys. na Ukrainie. Ich problemy są związane głównie z sytuacją bytową, socjalną. Zadaniem naszego rządu, ... » więcej 2018-12-03, godz. 14:11 Paweł Grabowski o podróżach po Opolszczyźnie, II Zakładzie Karnym w Brzegu i nowym pomyśle na walkę z sitwą Pod znakiem zapytania stanął temat budowy nowego zakładu karnego w Brzegu. Radni Brzegu cofnęli decyzję sprzed roku ws. przekazania gruntów pod drugie więzien ... » więcej 2018-11-30, godz. 14:22 Ks. Waldemar Klinger o postępach prac przy renowacji opolskiej katedry i przygotowaniach do świąt, które nie kończą si ... W opolskiej katedrze zakończono prace przy renowacji części chórowej. To kolejny fragment świątyni, który przeszedł drobiazgowy remont. Pieniądze na ten cel k ... » więcej 2018-11-30, godz. 13:53 Dr Marcin Pietrzak o cynizmie, we współczesnym świecie polityki, ale nie tylko Często z ust polityków słyszymy pod adresem adwersarzy oskarżenia o wykazywanie się cynizmem w działaniu. Postawa ta, wywodząca się ze starożytnej filozofii, ... » więcej 2018-11-29, godz. 15:25 Dr Bartosz Maziarz o konflikcie rosyjsko-ukraińskim - Nie sądzę, aby Putin zamierzał zastosować wobec Ukrainy taktykę salami. Co miał Ukrainie zabrać, już zabrał - mówił w Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz, poli ... » więcej 2018-11-29, godz. 15:20 Dariusz Byczkowski o nowym pomniku historii, czyli Zamku Piastów Śląskich oraz o powstającej wystawie na temat Kresów - Pomnik historii ma pierwszeństwo w staraniu się o dotacje, jest obiektem zainteresowania mediów, wydawnictw, folderów promocyjnych - powiedział w Loży Radio ... » więcej 2018-11-28, godz. 15:13 Piotr Mielec o nagrodzonym Zamku Moszna i o tym, że wciąż trudno do niego dojechać - Zamek Moszna został uznany za najlepszy produkt turystyczny i uzyskał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest to ogromny prestiż, rozgłos, inform ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »