Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring Wyborczy - debata kandydatów na prezydenta ...
2018-10-01, 15:14 Autor: Marek Świercz

Ring Wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Opola [FILM]

Ring Wyborczy (01.10.2018)
Rozwiązania komunikacyjne dla Opola, walka ze smogiem, integracja nowych dzielnic przyłączonych w ramach projektu Dużego Opola oraz relacje między opolskim ratuszem a przedsiębiorcami - te cztery tematy poruszyliśmy w debacie kandydatów na prezydenta Opola. Zaproszenia do udziału w dyskusji nie przyjął urzędujący prezydent Arkadiusz Wiśniewski. Jego sztab napisał, że prezydent oddaje czas antenowy innym kandydatom. Uczestnicy Ringu Wyborczego uznali to zachowanie za kolejny dowód na to, że prezydent Wiśniewski unika dialogu. Ten wątek wracał w dyskusji parokrotnie.
Dokończenie obwodnicy południowej i budowa kolejnej przeprawy przez Odrę - wszyscy uczestnicy debaty byli zgodni, że to zadanie priorytetowe, bez którego rozładownie korków w Opolu będzie niemożliwe. Violetta Porowska z PiS przypomniała, że 30 procent samochodów wjeżdża do miasta od strony południowej, mówiła też o konieczności budowy zjazdu z autostrady w okolicach Prószkowa. Barbara Kamińska z Koalicji Obywatelskiej opowiadała o swoim pomyśle wykorzystania do komunikacji miejskiej sieci torów i szynobusów. Apolonia Klepacz z SLD - Lewica razem postulowała między innymi wprowadzenie inteligentnego zarządzania ruchem, Marcin Gambiec proponował skorzystanie z rozwiązań, jakie stosuje u siebie między innymi Jaworzno, Paweł Grabowski z Kukiz '15 przypomniał, że urzędujący prezydent obiecał obwodnicę południową cztery lata temu i trzeba go dziś z tych obietnic rozliczyć.

Kolejnym tematem była walka ze smogiem. Grabowski uznał za skandal to, że ECO nie podłączyło do sieci kamienic w centrum miasta, apelował też o montaż na kominach filtrów i wprowadzenie rowerów elektrycznych. Kamińska proponowała stworzeniu parku Bolko 2 i generalnie większą troskę o zieleń. Gambiec apelował o edukację ekologiczną, także osób dorosłych. Klepacz zaproponowała rozbudowę monitoringu powietrza i wymianę pieców podzieloną na etapy, tak, by za jednym zamachem zadbać o cały wybrany fragment miasta. Porowska przypomniała o rządowym programie Czyste Powietrze, stwierdziła też, że Wiśniewski, którego nazwała Królem Betonu, jest politycznie odpowiedzialny za stan powietrza w Opolu.

Dyskusja o Dużym Opolu podzieliła kandydatów. Wróciły dawne argumenty, że Opole powiększono w sposób, który wywołał liczne konflikty. Kandydaci mówili też o tym, że dialogu zabrakło także po zmianie granic miasta. Zdaniem Porowskiej "Duże Opole przerosło prezydenta". Gambiec mówił o potrzebie zorganizowania konsultacji w nowych dzielnicach a Grabowski wręcz o zorganizowaniu referendum (wiążące bezprogowe referendum to jeden z najważniejszych postulatów programowych Kukiz '15).

Spore emocje wzbudził temat stosunku ratusza do opolskich przedsiębiorców. I w tym przypadku pojawił się zarzut braku dialogu władz miasta z liczną (bo liczącą sobie około 20 tysięcy) rzeszą opolskich biznesmenów. Gambiec postulował utworzenie Gospodarczego Stołu, Klepacz przypomniała, że kiedyś przy prezydencie działała Rada Gospodarcza. Wszyscy mówili też o potrzebie ściągnięcia do Opola inwestorów z branży wysokich technologii, Kamińska zaproponowała także dotacje dla młodych, które pozwolą im na tańsze kupno lub wynajem mieszkania.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Violetta Porowska - Prawo i Sprawiedliwość
Apolonia Klepacz - SLD - Lewica razem
Barbara Kamińska - Koalicja Obywatelska
Paweł Grabowski - Kukiz '15
Marcin Gambiec - KWW Marcina Gambca

Zobacz także

2018-10-19, godz. 13:53 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed cisz ... » więcej 2018-10-18, godz. 14:36 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpi ... » więcej 2018-10-17, godz. 14:43 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów. » więcej 2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »