Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jarosław Kaczyński o dwóch wizjach ustrojowych P ...
2018-09-10, 10:49 Autor: Marek Świercz

Jarosław Kaczyński o dwóch wizjach ustrojowych Polski, roli samorządu i szansie na nieco inną Unię Europejską

Jarosław Kaczyński o dwóch wizjach ustrojowych Polski, roli samorządu i szansie na nieco inną Unię Europejską
- Opozycja wprost mówi, że chce, żeby było tak, jak było. Zapewniam, że tak nie będzie – stwierdził w wywiadzie dla Radia Opole prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który zjawił się w Opolu na konwencji samorządowej PiS. – Walczymy o prawdziwą równość, nie tylko równość wobec prawa, ale także równość wobec szans rozwojowych i wobec urzędów. A tymi urzędami, z którymi Polacy spotykają się najczęściej, są urzędy samorządowe – dodał.
Nasz gość uznał, że pomysł Koalicji Obywatelskiej, by jedynym gospodarzem regionu był marszałek, jest niebezpieczny i niezgodny z konstytucją.

- To jest pomysł z początku lat 90., gdy niektórzy mówili o federalizacji a nawet landyzacji Polski – stwierdził. – To jest korzystne tylko dla naszych sąsiadów, którzy łatwiej mogliby realizować swoje interesy, bo regiony to słabszy partner niż całe państwo.

Kaczyński mówił też o tym, że kontrola nad politykami podejmującymi ważne decyzje gospodarcze jest w Polsce za słaba, ale najsłabsza na poziomie samorządowym. Zaznaczył jednak, że Zjednoczona Prawica nie chce odbierać samorządom kompetencji, chce je tylko namówić do współpracy z rządem. Zapytany o plan prawicy na Opolszczyznę, gdzie trudno rządzić bez współpracy z Mniejszością Niemiecką, lider Zjednoczonej Prawicy podkreślił, że jest otwarty na rozmowę ze wszystkimi ugrupowaniami, także MN, o ile będzie wspólna płaszczyzna programowa zakładająca potrzebę zmian.

Naszego gościa pytaliśmy także o relacje Polski z Unią Europejską. Kaczyński stwierdził, że najbliższe wybory mogą (choć nie muszą) wstrząsnąć unią, podkreślił jednak, by nie wpychać mechanicznie PiS-u do grupy tych partii, które nazywane są w unii populistycznymi. Jak stwierdził, PiS wiele od nich dzieli.

Zobacz także

2018-10-05, godz. 14:30 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Głubczyc W piątkowym Ringu Wyborczym udział wzięli kandydaci na burmistrza Głubczyc: Adam Krupa – Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelski Komitet Głubczyc, Elżbieta Słod ... » więcej 2018-10-04, godz. 14:29 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy Sytuacja budżetowa miasta, bilans kończącej się kadencji, walka z depopulacją i turystyka - to główne tematy poruszone w Ringu Wyborczym, w którym spotkało si ... » więcej 2018-10-03, godz. 14:37 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Prudnika Sytuacja gospodarcza, planowane od dawna inwestycje infrastrukturalne, perspektywy turystyczne oraz relacje z Czechami – o tym debatowali uczestnicy kolejnego ... » więcej 2018-10-02, godz. 14:54 Ring wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Kędzierzyna-Koźla [FILM] Piki benzenu, Odra jako szansa i zagrożenie oraz front inwestycyjny – o tym debatowali w Ringu Wyborczym w Loży Radiowe we wtorek 2 października kandydaci na ... » więcej 2018-10-01, godz. 15:14 Ring Wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Opola [FILM] Rozwiązania komunikacyjne dla Opola, walka ze smogiem, integracja nowych dzielnic przyłączonych w ramach projektu Dużego Opola oraz relacje między opolskim ra ... » więcej 2018-09-28, godz. 15:02 Ring wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa opolskiego z okręgu 5., obejmującego powiaty nyski i brzeski W piątkowej Loży Radiowej kolejny Ring wyborczy. Tym razem spotkaliśmy się z kandydatami do sejmiku województwa opolskiego z okręgu piątego, obejmującego powi ... » więcej 2018-09-27, godz. 14:43 Ring wyborczy - kandydaci do sejmiku z okręgu 4, który obejmuje powiaty prudnicki, głubczycki i krapkowicki Półksiężyc biedy, problemy komunikacyjne i zagrożenie powodziowe - te trzy tematy poruszyliśmy w Ringu Wyborczym w Loży Radiowej 27 września 2018 roku. Gośćmi ... » więcej 2018-09-26, godz. 15:40 Ring wyborczy - kandydaci do opolskiej Rady Miasta z okręgu numer 4, który obejmuje Stare Miasto i Śródmieście Rożne komitety, różne światopoglądy, ale pomysły na rozwiązania problemów ścisłego centrum Opola dość podobne. W Ringu Wyborczym w środowej Loży Radiowej 26 w ... » więcej 2018-09-25, godz. 14:49 Ring wyborczy - kandydaci do sejmiku z okręgu nr 3, który obejmuje powiaty kędzierzyńsko-kozielski i strzelecki [FILM, ... Kolejna odsłona "Wyborczego ringu" w Loży Radiowej była poświęcona okręgowi nr 3 w wyborach do sejmiku województwa opolskiego. Przedstawicieli list wyborczych ... » więcej 2018-09-24, godz. 15:30 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 3 [FILM] W kolejnej odsłonie Ringu Wyborczego w Loży Radiowej spotkali się kandydaci do opolskiej Rady Miasta startujący z okręgu nr 3, który obejmuje dzielnice: Gosła ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »