Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jarosław Kaczyński o dwóch wizjach ustrojowych P ...
2018-09-10, 10:49 Autor: Marek Świercz

Jarosław Kaczyński o dwóch wizjach ustrojowych Polski, roli samorządu i szansie na nieco inną Unię Europejską

Jarosław Kaczyński o dwóch wizjach ustrojowych Polski, roli samorządu i szansie na nieco inną Unię Europejską
- Opozycja wprost mówi, że chce, żeby było tak, jak było. Zapewniam, że tak nie będzie – stwierdził w wywiadzie dla Radia Opole prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który zjawił się w Opolu na konwencji samorządowej PiS. – Walczymy o prawdziwą równość, nie tylko równość wobec prawa, ale także równość wobec szans rozwojowych i wobec urzędów. A tymi urzędami, z którymi Polacy spotykają się najczęściej, są urzędy samorządowe – dodał.
Nasz gość uznał, że pomysł Koalicji Obywatelskiej, by jedynym gospodarzem regionu był marszałek, jest niebezpieczny i niezgodny z konstytucją.

- To jest pomysł z początku lat 90., gdy niektórzy mówili o federalizacji a nawet landyzacji Polski – stwierdził. – To jest korzystne tylko dla naszych sąsiadów, którzy łatwiej mogliby realizować swoje interesy, bo regiony to słabszy partner niż całe państwo.

Kaczyński mówił też o tym, że kontrola nad politykami podejmującymi ważne decyzje gospodarcze jest w Polsce za słaba, ale najsłabsza na poziomie samorządowym. Zaznaczył jednak, że Zjednoczona Prawica nie chce odbierać samorządom kompetencji, chce je tylko namówić do współpracy z rządem. Zapytany o plan prawicy na Opolszczyznę, gdzie trudno rządzić bez współpracy z Mniejszością Niemiecką, lider Zjednoczonej Prawicy podkreślił, że jest otwarty na rozmowę ze wszystkimi ugrupowaniami, także MN, o ile będzie wspólna płaszczyzna programowa zakładająca potrzebę zmian.

Naszego gościa pytaliśmy także o relacje Polski z Unią Europejską. Kaczyński stwierdził, że najbliższe wybory mogą (choć nie muszą) wstrząsnąć unią, podkreślił jednak, by nie wpychać mechanicznie PiS-u do grupy tych partii, które nazywane są w unii populistycznymi. Jak stwierdził, PiS wiele od nich dzieli.

Zobacz także

2018-11-28, godz. 14:31 Urszula Zajączkowska o wybitnych Polkach XIX i XX wieku upamiętnionych w Opolu w 100. rocznicę otrzymania przez Polki ... - Ruch wolnościowy kobiet rozpoczął się w XIX wieku. Kobiety zyskały dostęp do edukacji, pojawia się prasa, również kobieca, kobiecy zaczynają czytać, pisać, ... » więcej 2018-11-27, godz. 11:35 Marcin Oszańca o rozlicznych i praktycznie nieskończonych pożytkach z używania dronów - W Polsce jest, tak oceniam, co najmniej 100 tysięcy dronów. Jeśli chodzi o ilość wydanych licencji, jesteśmy na trzecim miejscu na świecie, po Japonii i Sta ... » więcej 2018-11-27, godz. 11:22 Lesław Adamczyk i Bartosz Jemioł o tym, czego początkujący przedsiębiorca może się nauczyć od starszego kolegi - To jest projekt z naprawdę globalnym potencjałem i gdybyśmy rozmawiali nie w Opolu, ale w Kalifornii, to tak byśmy go postrzegali. Ale firmie z Opola też mo ... » więcej 2018-11-26, godz. 14:29 Janusz Sanocki o tym, dlaczego naprawdę polubił radnego Wojciecha Kałużę - Wojciech Kałuża? Ja polubiłem tego dżentelmena, bo swoim zachowaniem obnażył cały ten patologiczny system wyborczy. Pokazał bezsens głosowania partyjnego, d ... » więcej 2018-11-26, godz. 14:17 Jerzy Czerwiński o tym, że musimy bronić suwerenności kraju i o tym, jak wygląda powyborcza mapa Polski - Przypadki są w gramatyce, nie w polityce. I nie było przypadkiem to, że prezes TSUE stwierdził publicznie, że postępowanie polskiego rządu może prowadzić do ... » więcej 2018-11-23, godz. 14:49 Kpt. Piotr Płuciennik o akcji rekrutacyjnej pt. "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" oraz udziale żołnierzy z Opola w ... - Żołnierzem może zostać każda osoba, która ma ukończone 18 lat i posiada obywatelstwo polskie. Dobre zdrowie również jest wymagane. Górna granica wieku to 50 ... » więcej 2018-11-23, godz. 14:56 Dr Witold Potwora o tym, że Black Friday aż taki cudowny nie jest, a do pracowniczych planów kapitałowych trzeba będzi ... - Trzeba będzie dołożyć wielu starań, żeby przekonać Polaków do Pracowniczych Planów Kapitałowych. One są oczywiście czymś innym niż OFE, nie mamy tu do czyni ... » więcej 2018-11-22, godz. 15:20 Zbigniew Kubalańca o swoich samorządowych doświadczeniach, nowych obowiązkach i przyszłości Koalicji Obywatelskiej - To pierwsza taka sytuacja, że do zarządu województwa trafił ktoś z wewnętrznego awansu. Ja jestem związany z samorządem od 12 lat, od zakończenia studiów, p ... » więcej 2018-11-22, godz. 14:52 Jacek Niesłuchowski o tym, jak Koalicja Obywatelska odbiła brzeski bastion prawicy - Udało nam się stworzy bardzo udaną koalicję, opartą na porozumieniu programowym, które podpisali sami radni a nie liderzy partyjni. Ta koalicja liczy sobie ... » więcej 2018-11-21, godz. 15:55 O. Jacek Drabik, Wiesław Kurek i Patryk Bończyk o tym, co łączy opolskich Ksaweriuszy - Dla prawdziwych Ksaweriuszy, jak sami siebie nazywamy, Xaverianum zawsze było drugim domem - mówili zgodnie w Loży Radiowej duszpasterz ojciec Jacek Drabik, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »