Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Adrian Dwornicki o małym mieście z wielką historią…
2018-08-29, 15:27 Autor: Paweł Grabek

Adrian Dwornicki o małym mieście z wielką historią, piecu do palenia czarownic i sentymentalnym kacie

Adrian Dwornicki o małym mieście z wielką historią, piecu do palenia czarownic i sentymentalnym kacie
- Otmuchów to małe miasteczko, które ma jednak wspaniałą historię - przekonywał w Loży Radiowej Adrian Dwornicki, pracownik Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Otmuchowie a zarazem twórca wortalu Otmuchowskie Zabytki i Osobliwości. - Zapraszam na nasze Europejskie Dni Dziedzictwa, podczas których chcemy tę historię wszystkim przybliżyć - dodał.
Dwornicki od 25 lat bada dzieje rodzinnego miasta i gromadzi związane z nim pamiątki, przede wszystkim stare obrazy i zdjęcia. Pięć lat temu założył swój wortal, by udostępnić je także internautom.

- Z okazji 26. edycji EDD przygotowaliśmy szereg imprez - mówi nam Dwornicki.

Startują w piątek 7 września i potrwają cały weekend. W ofercie edukacyjne spacery szlakiem biskupów wrocławskich. Jak przypomina nasz gość, Księstwo Nyskie było księstwem biskupim a Otmuchów najpierw był jego stolicą, a gdy przeniesiono stolicę do Nysy, stał się ich letnią siedzibą. A biskupi bywali całkiem ciekawi, weźmy Karola Ferdynanda Wazę, syna Zygmunta III Wazy, który - jak głosi legenda - kazał zbudować tzw. końskie schody, by móc w siodle wjeżdżać do swoich komnat w otmuchowskim zamku. Legendą nie jest za to rozpętane w jego czasach wielkie polowanie na czarownice, podczas którego w Nysie wybudowano jedyny w Europie piec do palenia kobiet oskarżonych o czary.

Kolejny element EDD to spotkanie 14 września, podczas którego Dwornicki podsumuje ćwierćwiecze swoich historycznych zainteresowań oraz pięciolecie wortalu.

W kolejny weekend, 15 i 16 września, Dwornicki zaprasza na spotkanie z interesującymi detalami architektonicznymi.

Naszego gościa zapytaliśmy o to, czym są przywołane w nazwie wortalu otmuchowskie osobliwości. Okazuje się, że jedną z nich jest świetnie zachowany pomnik żony kata, który ufundował kat Krzysztof Kun, gdy jego żona zmarła w czasie zarazy, która w czasie wojny trzydziestoletniej uśmierciła 90 procent mieszkańców miasteczka.
Z Adrianem Dwornickim rozmawiają Aneta Skomorowska-Kobza i Marek Świercz

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »