Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Galla o uposażeniach posłów, błocie na s ...
2018-08-06, 15:08 Autor: Marek Świercz

Ryszard Galla o uposażeniach posłów, błocie na szosie i majstrowaniu przy ustawie o obywatelstwie

Ryszard Galla o zastrzeżeniach polskich Niemców wobec ustaw o sądach
- Mamy dostawać średnio o 20 procent mniej, ale dokładnych kwot jeszcze nie znamy, czekamy na pismo od marszałka Sejmu - stwierdził w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, pytany o obniżkę uposażeń parlamentarzystów.
Naszego gościa zapytaliśmy także o złożony przez niego w resorcie infrastruktury wniosek o to, by w okresie żniw rolnicy mieli prawo do ustawiania na drodze znaków ostrzegających kierowców, że mogą trafić na utrudnienia spowodowane zanieczyszczeniami, które spadają na szosę z rolniczych ciągników. Kodeks drogowy każe je pilnie uprzątnąć, ale Galla mówi, że nie zawsze jest to możliwe, stąd pomysł, by w szczególnych sytuacjach, gdy sprzątanie się opóźni, ostrzec jakoś innych użytkowników drogi.

- Taki postulat padł na spotkaniu Związku Rolników Śląskich - tłumaczy Galla. - Myślałem, że minister się tym zainteresuje, ale dostałem odpowiedź, że to moje subiektywne uczucie a projekt faworyzuje rolników kosztem na przykład budowlańców. Mam wrażenie, że w resorcie nie do końca zrozumiano moje intencje.

Z Gallą rozmawialiśmy także o proteście Mniejszości Niemieckiej przeciw tym nowym zapisom w ustawach sądowych, które zakładają, że sędzią może być wyłącznie osoba posiadająca jedno, polskie, obywatelstwo.

- Ten przepis został przed wakacjami został znowelizowany. Sędzia, który ma też inne obywatelstwo, będzie mógł orzekać, ale tylko wtedy, jeśli wystąpi o to do KRS i uzyska zgodę. Za dużo tu uznaniowości - ocenia Galla. - Jest też inny niepokojący sygnał: do senackiej komisji petycji wpłynął wniosek jednego z prawicowych stowarzyszeń, by zmienić ustawę o obywatelstwie w taki sposób, by funkcje publiczne mogły pełnić tylko osoby posiadające wyłącznie polskie obywatelstwo. Zakładam, że pomysł nie przejdzie, ale martwi mnie to, że ta inicjatywa od razu nie trafiła do kosza i komisja poprosiła o opinię resort spraw wewnętrznych.

Zobacz także

2018-12-18, godz. 09:06 Violetta Koper Staszowska i Wiesław Kucharski o suszy, zalesianiu, ekologii, miejskich dzikach i powrocie wilków - Wilki to dziś gatunek ekspansywny. Mamy zarejestrowane watahy w nadleśnictwie Gidle, Złoty Potok, ostatnio znaleziono martwą waderę w nadleśnictwie Brynek. ... » więcej 2018-12-17, godz. 10:40 Ryszard Galla o uregulowaniu kwestii zmiany granic, zdobyczach Mniejszości Niemieckiej w samorządzie województwa i wyb ... - Myślę, że samorząd Dobrzenia Wielkiego powinien jednak zająć się przyszłością, a nie wracać do przeszłości. Teraz najważniejsze jest zbilansowanie mniejszeg ... » więcej 2018-12-17, godz. 10:27 Sławomir Kłosowski o strachu Europy, niemieckiej obronie Jugendamtów i końcu dominacji socjalistów i liberałów - Powinniśmy się cieszyć, że żyjemy w kraju, w którym nie ma takich problemów. Gdy po zamachu w Strasburgu spotkaliśmy się w Parlamencie Europejskim, padało w ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:34 Rafał Bartek o wizycie pełnomocnika rządu Niemiec do spraw mniejszości oraz o tym, jakie wyzwania stoją przed regionem ... - Pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości, który jest na stanowisku stosunkowo niedawno, dosyć spontanicznie, po tym jak usłyszał o wyniku wyborów samorządowych ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:09 Płk Edward Łakomy o filmie opowiadającym o tragicznych wydarzeniach podczas misji ONZ w Kambodży - Misje nie mają wymiaru wyłącznie wojskowego, ale także polityczny, warto brać w nich udział - mówił w Loży Radiowej płk. Edward Łakomy, prezes Koła nr 25 St ... » więcej 2018-12-13, godz. 15:41 Podinsp. Maciej Milewski o korytarzu życia i bezpieczeństwie na drogach - Obserwujemy zatrważające obrazki, kiedy to kierowcy nie wiedzą jak się zachować, a część z nich ignoruje sygnały pojazdów uprzywilejowanych - powiedział w L ... » więcej 2018-12-13, godz. 15:38 Bartosz Kuświk o 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - Są takie rzeczy, których wciąż nie wiemy o stanie wojennym. Na przykład nie wiadomo, ile osób zginęło. Mówimy o około setce ludzi - wyjaśnił gość Loży Radio ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:36 Bartłomiej Stawiarski o potrzebie bilansu otwarcia i o nowym budżecie Namysłowa - Burmistrzem jestem dopiero trzeci tydzień, więc to jeszcze zbyt krótki czas, by przyjrzeć się wszystkim instytucjom i osobom, które nimi zarządzają – mówił ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:28 Barbara Radecka o tym, dlaczego Opolskie Centrum Onkologii stara się o uzyskanie certyfikatu SIS - Prowadzimy od kilku lat system skoordynowanej opieki nad pacjentami z rakiem piersi. Żeby spełnić najwyższe standardy, jakie wymagane są normami europejskim ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:23 Barbara Łabędzka o byciu ambasadorem UO, globalnej polityce i studiach w Moskwie - Jestem humanistką i mam umiejętności językowe, dlatego muszę powiedzieć, że uczę się siedmiu języków: oprócz polskiego to angielski, niemiecki, rosyjski, mó ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »