Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Galla o uposażeniach posłów, błocie na s ...
2018-08-06, 15:08 Autor: Marek Świercz

Ryszard Galla o uposażeniach posłów, błocie na szosie i majstrowaniu przy ustawie o obywatelstwie

Ryszard Galla o zastrzeżeniach polskich Niemców wobec ustaw o sądach
- Mamy dostawać średnio o 20 procent mniej, ale dokładnych kwot jeszcze nie znamy, czekamy na pismo od marszałka Sejmu - stwierdził w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, pytany o obniżkę uposażeń parlamentarzystów.
Naszego gościa zapytaliśmy także o złożony przez niego w resorcie infrastruktury wniosek o to, by w okresie żniw rolnicy mieli prawo do ustawiania na drodze znaków ostrzegających kierowców, że mogą trafić na utrudnienia spowodowane zanieczyszczeniami, które spadają na szosę z rolniczych ciągników. Kodeks drogowy każe je pilnie uprzątnąć, ale Galla mówi, że nie zawsze jest to możliwe, stąd pomysł, by w szczególnych sytuacjach, gdy sprzątanie się opóźni, ostrzec jakoś innych użytkowników drogi.

- Taki postulat padł na spotkaniu Związku Rolników Śląskich - tłumaczy Galla. - Myślałem, że minister się tym zainteresuje, ale dostałem odpowiedź, że to moje subiektywne uczucie a projekt faworyzuje rolników kosztem na przykład budowlańców. Mam wrażenie, że w resorcie nie do końca zrozumiano moje intencje.

Z Gallą rozmawialiśmy także o proteście Mniejszości Niemieckiej przeciw tym nowym zapisom w ustawach sądowych, które zakładają, że sędzią może być wyłącznie osoba posiadająca jedno, polskie, obywatelstwo.

- Ten przepis został przed wakacjami został znowelizowany. Sędzia, który ma też inne obywatelstwo, będzie mógł orzekać, ale tylko wtedy, jeśli wystąpi o to do KRS i uzyska zgodę. Za dużo tu uznaniowości - ocenia Galla. - Jest też inny niepokojący sygnał: do senackiej komisji petycji wpłynął wniosek jednego z prawicowych stowarzyszeń, by zmienić ustawę o obywatelstwie w taki sposób, by funkcje publiczne mogły pełnić tylko osoby posiadające wyłącznie polskie obywatelstwo. Zakładam, że pomysł nie przejdzie, ale martwi mnie to, że ta inicjatywa od razu nie trafiła do kosza i komisja poprosiła o opinię resort spraw wewnętrznych.

Zobacz także

2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej 2018-10-05, godz. 14:30 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Głubczyc W piątkowym Ringu Wyborczym udział wzięli kandydaci na burmistrza Głubczyc: Adam Krupa – Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelski Komitet Głubczyc, Elżbieta Słod ... » więcej 2018-10-04, godz. 14:29 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy Sytuacja budżetowa miasta, bilans kończącej się kadencji, walka z depopulacją i turystyka - to główne tematy poruszone w Ringu Wyborczym, w którym spotkało si ... » więcej 2018-10-03, godz. 14:37 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Prudnika Sytuacja gospodarcza, planowane od dawna inwestycje infrastrukturalne, perspektywy turystyczne oraz relacje z Czechami – o tym debatowali uczestnicy kolejnego ... » więcej 2018-10-02, godz. 14:54 Ring wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Kędzierzyna-Koźla [FILM] Piki benzenu, Odra jako szansa i zagrożenie oraz front inwestycyjny – o tym debatowali w Ringu Wyborczym w Loży Radiowe we wtorek 2 października kandydaci na ... » więcej 2018-10-01, godz. 15:14 Ring Wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Opola [FILM] Rozwiązania komunikacyjne dla Opola, walka ze smogiem, integracja nowych dzielnic przyłączonych w ramach projektu Dużego Opola oraz relacje między opolskim ra ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »