Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Galla o uposażeniach posłów, błocie na s ...
2018-08-06, 15:08 Autor: Marek Świercz

Ryszard Galla o uposażeniach posłów, błocie na szosie i majstrowaniu przy ustawie o obywatelstwie

Ryszard Galla o zastrzeżeniach polskich Niemców wobec ustaw o sądach
- Mamy dostawać średnio o 20 procent mniej, ale dokładnych kwot jeszcze nie znamy, czekamy na pismo od marszałka Sejmu - stwierdził w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, pytany o obniżkę uposażeń parlamentarzystów.
Naszego gościa zapytaliśmy także o złożony przez niego w resorcie infrastruktury wniosek o to, by w okresie żniw rolnicy mieli prawo do ustawiania na drodze znaków ostrzegających kierowców, że mogą trafić na utrudnienia spowodowane zanieczyszczeniami, które spadają na szosę z rolniczych ciągników. Kodeks drogowy każe je pilnie uprzątnąć, ale Galla mówi, że nie zawsze jest to możliwe, stąd pomysł, by w szczególnych sytuacjach, gdy sprzątanie się opóźni, ostrzec jakoś innych użytkowników drogi.

- Taki postulat padł na spotkaniu Związku Rolników Śląskich - tłumaczy Galla. - Myślałem, że minister się tym zainteresuje, ale dostałem odpowiedź, że to moje subiektywne uczucie a projekt faworyzuje rolników kosztem na przykład budowlańców. Mam wrażenie, że w resorcie nie do końca zrozumiano moje intencje.

Z Gallą rozmawialiśmy także o proteście Mniejszości Niemieckiej przeciw tym nowym zapisom w ustawach sądowych, które zakładają, że sędzią może być wyłącznie osoba posiadająca jedno, polskie, obywatelstwo.

- Ten przepis został przed wakacjami został znowelizowany. Sędzia, który ma też inne obywatelstwo, będzie mógł orzekać, ale tylko wtedy, jeśli wystąpi o to do KRS i uzyska zgodę. Za dużo tu uznaniowości - ocenia Galla. - Jest też inny niepokojący sygnał: do senackiej komisji petycji wpłynął wniosek jednego z prawicowych stowarzyszeń, by zmienić ustawę o obywatelstwie w taki sposób, by funkcje publiczne mogły pełnić tylko osoby posiadające wyłącznie polskie obywatelstwo. Zakładam, że pomysł nie przejdzie, ale martwi mnie to, że ta inicjatywa od razu nie trafiła do kosza i komisja poprosiła o opinię resort spraw wewnętrznych.

Zobacz także

2018-08-16, godz. 14:26 Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami samorządowymi - Pierwszy komitet wyborczy, Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, złożył wniosek o rejestrację już we wtorek. Dziś rozpatrzy go komisarz wyborc ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:16 "Ten wiadukt ułatwi nam życie" mówi Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala - Obecnie szlabany w Gogolinie są zamknięte nawet przez osiem godzin w ciągu doby. Budowa wiaduktu nad torowiskiem linii E30 jest koniecznością i bardzo się c ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:24 Krzysztof Gaworski o ustawie o Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska Inspekcja będzie skuteczniejsza. Goszcząc w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Opolu, zaprezentował zmiany w znoweliz ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:15 Paweł Grabowski o wyznawcach dwóch politycznych religii, anarchizacji życia publicznego i połączeniu Brzegu ze Skarbim ... - Prezydent powinien zawetować ordynację w wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo jest zła. Chciałbym, żeby Polacy mieli wybór, a nie tylko wybory - stwierd ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:24 Tomasz Kostuś o tym, czyim kandydatem jest Kazimierz Ożóg, dlaczego wybory odbędą się 21 października i dlaczego prezy ... - Nie wiem, dlaczego wszyscy powtarzają, że prof. Kazimierz Ożóg jest moim kandydatem! To prawda, że ja go zaproponowałem, ale jego kandydatura została uzgodn ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:43 Apolonia Klepacz o tym, dlaczego nadal wyrzucamy śmieci gdzie popadnie i nie przejmujemy się segregacją - Naprawdę nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy jadą przez piękny las i nagle postanawiają wyrzucić w nim worki ze śmieciami. Sami sobie gotujemy ten los - mó ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:34 Jarosław Piskorski o ścieżkach rowerowych w Opolu - Są takie miejsca w Opolu gdzie wolę jechać chodnikiem, bo droga jest zbyt wąska i jest to niebezpieczne dla rowerzystów. Bardzo często to rodzi konflikty po ... » więcej 2018-08-09, godz. 15:00 Szymon Ogłaza o wspólnym bilecie kolejowym, planowaniu przy kasie i remoncie linii Opole - Nysa - Wspólny bilet kolejowy to inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury oraz spółki PKP SA. Myślę, że może to ułatwić życie podróżnym, choć osobiście spodziewam si ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Anna Bartoszek-Dec o tym, że Opolszczyzna od zawsze bardzo chętnie przyjmowała repatriantów - Opolszczyzna jest regionem małym, ale bardzo gościnnym. W sumie przyjęliśmy około 300 repatriantów z azjatyckich republik byłego Związku Radzieckiego - mówi ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Violetta Porowska o tym, że na Opolszczyźnie powstanie konsorcjum zajmujące się ratownictwem medycznym – Od kwietnia 2019 roku ratownictwem medycznym w województwie opolskim zajmie się konsorcjum złożone z podmiotów publicznych bez udziału firm prywatnych – zap ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »