Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Herbert Czaja o suszach, ulewach, cynicznych han ...
2018-07-31, 14:33 Autor: Paweł Grabek

Herbert Czaja o suszach, ulewach, cynicznych handlowcach i o tym, że rolnik podobno zawsze jest na straconej pozycji

Herbert Czaja o żniwach i suszy
- Niektórzy już zakończyli żniwa, inni minęli półmetek i mają za sobą jakieś 70 procent prac polowych – mówił w Loży Radiowej Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.
Tegoroczne żniwa upływają pod znakiem kapryśnej aury. Czaja mówi o tym, że mieliśmy do czynienia z punktową suszą – w tej samej gminie w jednych wioskach były afrykańskie upały, w innych padało. Dlatego jedni mają straty na poziomie nawet 50 procent, inni zbiorą jakieś 80 procent tego, co zwykle. Problemem był nie tylko brak wody, ale jej nadmiar – kilkudniowe ulewy z minionego tygodnia doprowadziły do tego, że w rzepaku i pszenicy pojawiły się porosty, które z pewnością odbiją się na cenach skupu.

Czaja zwrócił jednak uwagę i na to, że niższe zbiory w całej Europie też wpływają na postępowanie firm handlujących zbożem, bo mają one świadomość, że muszą w tym roku kupować lokalne produkty, by wywiązać się z umów z wielkimi sieciami handlowymi. Dlatego jednak będą robić wszystko, by, uciekając przed własnymi stratami, obniżać ceny skupu pod byle pretekstem.

- Producenci owoców miękkich oceniają, że koszty skupu będą dla nich niższe od kosztów zbiorów – mówi Czaja. – Niestety, producent, czyli rolnik, zawsze jest na straconej pozycji.

Zobacz także

2018-12-18, godz. 09:06 Violetta Koper Staszowska i Wiesław Kucharski o suszy, zalesianiu, ekologii, miejskich dzikach i powrocie wilków - Wilki to dziś gatunek ekspansywny. Mamy zarejestrowane watahy w nadleśnictwie Gidle, Złoty Potok, ostatnio znaleziono martwą waderę w nadleśnictwie Brynek. ... » więcej 2018-12-17, godz. 10:40 Ryszard Galla o uregulowaniu kwestii zmiany granic, zdobyczach Mniejszości Niemieckiej w samorządzie województwa i wyb ... - Myślę, że samorząd Dobrzenia Wielkiego powinien jednak zająć się przyszłością, a nie wracać do przeszłości. Teraz najważniejsze jest zbilansowanie mniejszeg ... » więcej 2018-12-17, godz. 10:27 Sławomir Kłosowski o strachu Europy, niemieckiej obronie Jugendamtów i końcu dominacji socjalistów i liberałów - Powinniśmy się cieszyć, że żyjemy w kraju, w którym nie ma takich problemów. Gdy po zamachu w Strasburgu spotkaliśmy się w Parlamencie Europejskim, padało w ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:34 Rafał Bartek o wizycie pełnomocnika rządu Niemiec do spraw mniejszości oraz o tym, jakie wyzwania stoją przed regionem ... - Pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości, który jest na stanowisku stosunkowo niedawno, dosyć spontanicznie, po tym jak usłyszał o wyniku wyborów samorządowych ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:09 Płk Edward Łakomy o filmie opowiadającym o tragicznych wydarzeniach podczas misji ONZ w Kambodży - Misje nie mają wymiaru wyłącznie wojskowego, ale także polityczny, warto brać w nich udział - mówił w Loży Radiowej płk. Edward Łakomy, prezes Koła nr 25 St ... » więcej 2018-12-13, godz. 15:41 Podinsp. Maciej Milewski o korytarzu życia i bezpieczeństwie na drogach - Obserwujemy zatrważające obrazki, kiedy to kierowcy nie wiedzą jak się zachować, a część z nich ignoruje sygnały pojazdów uprzywilejowanych - powiedział w L ... » więcej 2018-12-13, godz. 15:38 Bartosz Kuświk o 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - Są takie rzeczy, których wciąż nie wiemy o stanie wojennym. Na przykład nie wiadomo, ile osób zginęło. Mówimy o około setce ludzi - wyjaśnił gość Loży Radio ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:36 Bartłomiej Stawiarski o potrzebie bilansu otwarcia i o nowym budżecie Namysłowa - Burmistrzem jestem dopiero trzeci tydzień, więc to jeszcze zbyt krótki czas, by przyjrzeć się wszystkim instytucjom i osobom, które nimi zarządzają – mówił ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:28 Barbara Radecka o tym, dlaczego Opolskie Centrum Onkologii stara się o uzyskanie certyfikatu SIS - Prowadzimy od kilku lat system skoordynowanej opieki nad pacjentami z rakiem piersi. Żeby spełnić najwyższe standardy, jakie wymagane są normami europejskim ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:23 Barbara Łabędzka o byciu ambasadorem UO, globalnej polityce i studiach w Moskwie - Jestem humanistką i mam umiejętności językowe, dlatego muszę powiedzieć, że uczę się siedmiu języków: oprócz polskiego to angielski, niemiecki, rosyjski, mó ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »