Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Herbert Czaja o suszach, ulewach, cynicznych han ...
2018-07-31, 14:33 Autor: Paweł Grabek

Herbert Czaja o suszach, ulewach, cynicznych handlowcach i o tym, że rolnik podobno zawsze jest na straconej pozycji

Herbert Czaja o żniwach i suszy
- Niektórzy już zakończyli żniwa, inni minęli półmetek i mają za sobą jakieś 70 procent prac polowych – mówił w Loży Radiowej Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.
Tegoroczne żniwa upływają pod znakiem kapryśnej aury. Czaja mówi o tym, że mieliśmy do czynienia z punktową suszą – w tej samej gminie w jednych wioskach były afrykańskie upały, w innych padało. Dlatego jedni mają straty na poziomie nawet 50 procent, inni zbiorą jakieś 80 procent tego, co zwykle. Problemem był nie tylko brak wody, ale jej nadmiar – kilkudniowe ulewy z minionego tygodnia doprowadziły do tego, że w rzepaku i pszenicy pojawiły się porosty, które z pewnością odbiją się na cenach skupu.

Czaja zwrócił jednak uwagę i na to, że niższe zbiory w całej Europie też wpływają na postępowanie firm handlujących zbożem, bo mają one świadomość, że muszą w tym roku kupować lokalne produkty, by wywiązać się z umów z wielkimi sieciami handlowymi. Dlatego jednak będą robić wszystko, by, uciekając przed własnymi stratami, obniżać ceny skupu pod byle pretekstem.

- Producenci owoców miękkich oceniają, że koszty skupu będą dla nich niższe od kosztów zbiorów – mówi Czaja. – Niestety, producent, czyli rolnik, zawsze jest na straconej pozycji.

Zobacz także

2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej 2018-10-05, godz. 14:30 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Głubczyc W piątkowym Ringu Wyborczym udział wzięli kandydaci na burmistrza Głubczyc: Adam Krupa – Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelski Komitet Głubczyc, Elżbieta Słod ... » więcej 2018-10-04, godz. 14:29 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy Sytuacja budżetowa miasta, bilans kończącej się kadencji, walka z depopulacją i turystyka - to główne tematy poruszone w Ringu Wyborczym, w którym spotkało si ... » więcej 2018-10-03, godz. 14:37 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Prudnika Sytuacja gospodarcza, planowane od dawna inwestycje infrastrukturalne, perspektywy turystyczne oraz relacje z Czechami – o tym debatowali uczestnicy kolejnego ... » więcej 2018-10-02, godz. 14:54 Ring wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Kędzierzyna-Koźla [FILM] Piki benzenu, Odra jako szansa i zagrożenie oraz front inwestycyjny – o tym debatowali w Ringu Wyborczym w Loży Radiowe we wtorek 2 października kandydaci na ... » więcej 2018-10-01, godz. 15:14 Ring Wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Opola [FILM] Rozwiązania komunikacyjne dla Opola, walka ze smogiem, integracja nowych dzielnic przyłączonych w ramach projektu Dużego Opola oraz relacje między opolskim ra ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »