Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Krzysztof Badora o dynamicznych stanach pogod ...
2018-07-19, 14:59 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Krzysztof Badora o dynamicznych stanach pogodowych i ujemnym bilansie wodnym Polski

Dr Krzysztof Badora o dynamicznych stanach pogodowych i ujemnym bilansie wodnym Polski
- W tej chwili przepowiadanie prognozy pogody z większym wyprzedzeniem niż 2-3 dni to wróżenie z fusów. Tak dynamiczne są stany atmosferyczne, że nie sposób prognozować długookresowo – mówił dr Krzysztof Badora z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu Opolskiego.
- Stany pogodowe są dziś bardzo zmienne. Kiedyś przejście jednego układu pogodowego, niżu czy wyżu, trwało dłużej. Obecnie ośrodki niżowe i wyżowe są bardziej pogłębione, skontrastowane z sąsiadującymi ośrodkami i w konsekwencji przejścia są bardziej dynamiczne – dodał Badora.

- Nie można się zgodzić z twierdzeniem, że dobrze, iż była susza, bo teraz woda opadowa nam nie zagraża. Po pierwsze trzeba powiedzieć, że opady, które były w ostatnich dniach nie są jakimiś ekstremalnymi opadami i dużego zagrożenia by nie było, nawet gdyby ziemia była nasiąknięta. Okres suszy zawsze oznacza brak równowagi zarówno dla środowiska przyrodniczego, jak i dla funkcji gospodarczych człowieka np. dla rolnictwa czy leśnictwa. Najlepsza jest pogoda zrównoważona – mówił Badora.

- Obecne wysokie temperatury w Skandynawii to efekt wyżu, który zaciągnął powietrze z południowo-wschodniej Europy i w konsekwencji jest tam fala upałów. Musimy się przyzwyczajać do takich gwałtownych zmian pogodowych. Klimatolodzy są zgodni, że także w Polsce zwiększa się liczba dni upalnych, zwiększa się więc liczba susz w ostatnich latach, czyli takich okresów, gdy przez 10-15 dni nie pada, a jest słonecznie – informował naukowiec.

- Zjawiskiem potwierdzonym badaniami jest również zanik przejściowych pór roku. Klimat w Polsce zmierza do ustabilizowanego występowania dwóch pór roku, czyli lata i zimy. Pośrednie pory będą zanikać. Cykle klimatyczne mogą być jednak krótkookresowe i może się okazać, że ten rozchwiany cykl się skończy i wrócimy do dobrze znanego układu czterech pór roku – mówił Krzysztof Badora.

- Warto odnotować, że ogólne sumy opadów utrzymują się. Od stu lat w niewielkim stopniu fluktuują średnio w skali Polski. Natomiast zmienia się struktura opadów: są albo bardzo gwałtowne, albo przez dłuższy czas ich nie ma i mamy okres suszy letniej czy zimowej. Taką sytuację mieliśmy w ostatnich latach na Opolszczyźnie – stwierdził naukowiec.

- Nasz kraj charakteryzuje się jednym z najgorszych bilansów wodnych wśród krajów europejskich. Mamy ujemny bilans. Słabo retencjonujemy wodę, nie potrafimy jej zatrzymywać. Przede wszystkim brakuje nam małych zbiorników retencyjnych – mówił Badora.

Zobacz także

2018-10-18, godz. 14:36 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpi ... » więcej 2018-10-17, godz. 14:43 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów. » więcej 2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej 2018-10-05, godz. 14:30 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Głubczyc W piątkowym Ringu Wyborczym udział wzięli kandydaci na burmistrza Głubczyc: Adam Krupa – Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelski Komitet Głubczyc, Elżbieta Słod ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »