Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępność…
2018-07-17, 14:58 Autor: Ewa Skrabacz

Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępność Plus i niepokojących skutkach 500 plus

Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępność Plus i niepokojących skutkach 500 plus
- Program Dostępność Plus dotyczy przede wszystkim osób niepełnosprawnych, ale także kobiet w ciąży, osób o nietypowym wzroście czy też ze złamaną ręką lub nogą. Proponuje on bardzo dużo zmian w wymiarze prawnym. Odnosi się do najważniejszych sfer życia tych osób, które w jakiś sposób mają ograniczony dostęp do przestrzeni publicznej – mówił Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu, przybliżając najnowszy rządowy program.
- Obszary wsparcia, które obejmuje program to między innymi kwestie architektury, transportu, edukacji, służby zdrowia czy cyfryzacji usług publicznych – dodał Markiewicz.

- Przypomnę, że chodzi m.in. o tysiąc miejsc i budynków użyteczności publicznej, w których mają być zniesione bariery architektoniczne, a także o co najmniej 20 proc. mieszkań w programie Mieszkanie Plus, które mają być dostępne dla osób o szczególnych potrzebach. Mowa również o tym, że wszystkie kupowane autobusy mają być przystosowane dla użytkowników mających specyficzne potrzeby, czyli zarówno dla osób niepełnosprawnych, dla dzieci czy osób z dużym bagażem – informował dyrektor MOPR.

- Ważnym działaniem jest także to, które ukierunkowane jest na uświadamianie ludziom możliwości korzystania z określonych rozwiązań. Chodzi o świadomość, bez której nikt nie zdecyduje się na udział w jakimkolwiek projekcie. W programie Dostępność Plus akcentuje się m.in. zmianę naszego podejścia do problemu dostępności – mówił Markiewicz.

Naszego gościa zapytaliśmy także o efekty programu 500 plus widziane z perspektywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Oczywiście dzięki programowi 500 plus udało się osiągnąć główny zakładany efekt, czyli wzrost liczby urodzeń dzieci. Państwo realizuje w ten sposób swą funkcję opiekuńczą. Pojawiło się jednak takie zjawisko, które niestety ma charakter stały, że z roku na rok spada liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej. Jest to już około 60 proc. rodzin, które wcześniej korzystały ze świadczeń. A trzeba pamiętać, że prócz dostarczenia zasiłku mieliśmy także zapewniony kontakt z rodziną. Pracownik socjalny spotykał się z członkami rodziny. Teraz straciliśmy możliwość takiej współpracy, pomocy, bo gdy nie ma zgłoszenia od zainteresowanych naszą pomocą, my nie możemy jej inicjować - wyjaśniał dyrektor MOPR.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »