Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępno ...
2018-07-17, 14:58 Autor: Ewa Skrabacz

Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępność Plus i niepokojących skutkach 500 plus

Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępność Plus i niepokojących skutkach 500 plus
- Program Dostępność Plus dotyczy przede wszystkim osób niepełnosprawnych, ale także kobiet w ciąży, osób o nietypowym wzroście czy też ze złamaną ręką lub nogą. Proponuje on bardzo dużo zmian w wymiarze prawnym. Odnosi się do najważniejszych sfer życia tych osób, które w jakiś sposób mają ograniczony dostęp do przestrzeni publicznej – mówił Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu, przybliżając najnowszy rządowy program.
- Obszary wsparcia, które obejmuje program to między innymi kwestie architektury, transportu, edukacji, służby zdrowia czy cyfryzacji usług publicznych – dodał Markiewicz.

- Przypomnę, że chodzi m.in. o tysiąc miejsc i budynków użyteczności publicznej, w których mają być zniesione bariery architektoniczne, a także o co najmniej 20 proc. mieszkań w programie Mieszkanie Plus, które mają być dostępne dla osób o szczególnych potrzebach. Mowa również o tym, że wszystkie kupowane autobusy mają być przystosowane dla użytkowników mających specyficzne potrzeby, czyli zarówno dla osób niepełnosprawnych, dla dzieci czy osób z dużym bagażem – informował dyrektor MOPR.

- Ważnym działaniem jest także to, które ukierunkowane jest na uświadamianie ludziom możliwości korzystania z określonych rozwiązań. Chodzi o świadomość, bez której nikt nie zdecyduje się na udział w jakimkolwiek projekcie. W programie Dostępność Plus akcentuje się m.in. zmianę naszego podejścia do problemu dostępności – mówił Markiewicz.

Naszego gościa zapytaliśmy także o efekty programu 500 plus widziane z perspektywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Oczywiście dzięki programowi 500 plus udało się osiągnąć główny zakładany efekt, czyli wzrost liczby urodzeń dzieci. Państwo realizuje w ten sposób swą funkcję opiekuńczą. Pojawiło się jednak takie zjawisko, które niestety ma charakter stały, że z roku na rok spada liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej. Jest to już około 60 proc. rodzin, które wcześniej korzystały ze świadczeń. A trzeba pamiętać, że prócz dostarczenia zasiłku mieliśmy także zapewniony kontakt z rodziną. Pracownik socjalny spotykał się z członkami rodziny. Teraz straciliśmy możliwość takiej współpracy, pomocy, bo gdy nie ma zgłoszenia od zainteresowanych naszą pomocą, my nie możemy jej inicjować - wyjaśniał dyrektor MOPR.

Zobacz także

2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »