Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępno ...
2018-07-17, 14:58 Autor: Ewa Skrabacz

Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępność Plus i niepokojących skutkach 500 plus

Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępność Plus i niepokojących skutkach 500 plus
- Program Dostępność Plus dotyczy przede wszystkim osób niepełnosprawnych, ale także kobiet w ciąży, osób o nietypowym wzroście czy też ze złamaną ręką lub nogą. Proponuje on bardzo dużo zmian w wymiarze prawnym. Odnosi się do najważniejszych sfer życia tych osób, które w jakiś sposób mają ograniczony dostęp do przestrzeni publicznej – mówił Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu, przybliżając najnowszy rządowy program.
- Obszary wsparcia, które obejmuje program to między innymi kwestie architektury, transportu, edukacji, służby zdrowia czy cyfryzacji usług publicznych – dodał Markiewicz.

- Przypomnę, że chodzi m.in. o tysiąc miejsc i budynków użyteczności publicznej, w których mają być zniesione bariery architektoniczne, a także o co najmniej 20 proc. mieszkań w programie Mieszkanie Plus, które mają być dostępne dla osób o szczególnych potrzebach. Mowa również o tym, że wszystkie kupowane autobusy mają być przystosowane dla użytkowników mających specyficzne potrzeby, czyli zarówno dla osób niepełnosprawnych, dla dzieci czy osób z dużym bagażem – informował dyrektor MOPR.

- Ważnym działaniem jest także to, które ukierunkowane jest na uświadamianie ludziom możliwości korzystania z określonych rozwiązań. Chodzi o świadomość, bez której nikt nie zdecyduje się na udział w jakimkolwiek projekcie. W programie Dostępność Plus akcentuje się m.in. zmianę naszego podejścia do problemu dostępności – mówił Markiewicz.

Naszego gościa zapytaliśmy także o efekty programu 500 plus widziane z perspektywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Oczywiście dzięki programowi 500 plus udało się osiągnąć główny zakładany efekt, czyli wzrost liczby urodzeń dzieci. Państwo realizuje w ten sposób swą funkcję opiekuńczą. Pojawiło się jednak takie zjawisko, które niestety ma charakter stały, że z roku na rok spada liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej. Jest to już około 60 proc. rodzin, które wcześniej korzystały ze świadczeń. A trzeba pamiętać, że prócz dostarczenia zasiłku mieliśmy także zapewniony kontakt z rodziną. Pracownik socjalny spotykał się z członkami rodziny. Teraz straciliśmy możliwość takiej współpracy, pomocy, bo gdy nie ma zgłoszenia od zainteresowanych naszą pomocą, my nie możemy jej inicjować - wyjaśniał dyrektor MOPR.

Zobacz także

2018-08-16, godz. 14:26 Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami samorządowymi - Pierwszy komitet wyborczy, Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, złożył wniosek o rejestrację już we wtorek. Dziś rozpatrzy go komisarz wyborc ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:16 "Ten wiadukt ułatwi nam życie" mówi Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala - Obecnie szlabany w Gogolinie są zamknięte nawet przez osiem godzin w ciągu doby. Budowa wiaduktu nad torowiskiem linii E30 jest koniecznością i bardzo się c ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:24 Krzysztof Gaworski o ustawie o Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska Inspekcja będzie skuteczniejsza. Goszcząc w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Opolu, zaprezentował zmiany w znoweliz ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:15 Paweł Grabowski o wyznawcach dwóch politycznych religii, anarchizacji życia publicznego i połączeniu Brzegu ze Skarbim ... - Prezydent powinien zawetować ordynację w wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo jest zła. Chciałbym, żeby Polacy mieli wybór, a nie tylko wybory - stwierd ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:24 Tomasz Kostuś o tym, czyim kandydatem jest Kazimierz Ożóg, dlaczego wybory odbędą się 21 października i dlaczego prezy ... - Nie wiem, dlaczego wszyscy powtarzają, że prof. Kazimierz Ożóg jest moim kandydatem! To prawda, że ja go zaproponowałem, ale jego kandydatura została uzgodn ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:43 Apolonia Klepacz o tym, dlaczego nadal wyrzucamy śmieci gdzie popadnie i nie przejmujemy się segregacją - Naprawdę nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy jadą przez piękny las i nagle postanawiają wyrzucić w nim worki ze śmieciami. Sami sobie gotujemy ten los - mó ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:34 Jarosław Piskorski o ścieżkach rowerowych w Opolu - Są takie miejsca w Opolu gdzie wolę jechać chodnikiem, bo droga jest zbyt wąska i jest to niebezpieczne dla rowerzystów. Bardzo często to rodzi konflikty po ... » więcej 2018-08-09, godz. 15:00 Szymon Ogłaza o wspólnym bilecie kolejowym, planowaniu przy kasie i remoncie linii Opole - Nysa - Wspólny bilet kolejowy to inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury oraz spółki PKP SA. Myślę, że może to ułatwić życie podróżnym, choć osobiście spodziewam si ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Anna Bartoszek-Dec o tym, że Opolszczyzna od zawsze bardzo chętnie przyjmowała repatriantów - Opolszczyzna jest regionem małym, ale bardzo gościnnym. W sumie przyjęliśmy około 300 repatriantów z azjatyckich republik byłego Związku Radzieckiego - mówi ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Violetta Porowska o tym, że na Opolszczyźnie powstanie konsorcjum zajmujące się ratownictwem medycznym – Od kwietnia 2019 roku ratownictwem medycznym w województwie opolskim zajmie się konsorcjum złożone z podmiotów publicznych bez udziału firm prywatnych – zap ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »