Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Wilczyński o braku autoryzacji dla syste ...
2018-07-16, 14:09 Autor: Ewa Skrabacz

Ryszard Wilczyński o braku autoryzacji dla systemu stworzonego przez PiS i o tym, że wicestarosta namysłowski grał na zwłokę

Ryszard Wilczyński o braku autoryzacji dla systemu stworzonego przez PiS i o tym, że wicestarosta namysłowski grał na zwłokę
- Mieliśmy być w tym dniu w Warszawie, by uczcić rocznicę 550 lat polskiego parlamentaryzmu, ale jednocześnie wyrazić naszą niezgodę na to, do jakiego stanu partia rządząca doprowadziła parlamentaryzm w Polsce – mówił Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej.
- Parlament jest teraz listkiem figowym dla systemu autorytarnego wprowadzonego przez PiS, w którym jeden człowiek z Żoliborza jest władcą i naszej zgody na taki stan nie ma – dodał Wilczyński.

- Różne są scenariusze postępowania. Zdecydowaliśmy się nie pojawiać w ogóle na Zgromadzeniu Narodowym, żeby się nie narażać np. na głupi zarzut, że przyszliśmy po to, by się podpisać i nie stracić diety. Jednoznaczne sytuacje są najlepsze. Bycie w atmosferze sztuczności i zakłamania nie wchodziło w grę. Nawet gdyby klub podjął decyzję o obecności na tej uroczystości, ja bym nie poszedł. Autoryzowanie swoją obecnością tego systemu ubliżałoby mi. Nie będziemy funkcjonować w konwencji „Polacy nic się nie stało” – mówił poseł.

Posła PO zapytaliśmy także o śmieciowy problem, czyli kwestie związane z gospodarką odpadami.

- Odpady są elementem gospodarki. To bardzo złożona kwestia. Często to, co jest odpadem w jednym miejscu, gdzie indziej staje się surowcem np. złom. Pojemność tej kategorii powoduje olbrzymią trudność z opanowaniem całego tego segmentu. Nie ulega wątpliwości, że szara strefa jest bardzo duża i olbrzymie są straty skarbu państwa. Dobrze, że temat został podjęty, choć stało się to w tradycyjny PiS-owski sposób. Długo nie dzieje się nic, a potem mamy do czynienia ze spektaklem szybkiego uchwalania. Dzięki przytomności mojej klubowej koleżanki Gabrieli Lenartowicz, w Senacie poprawiono część problemów wynikających z traktowania wszystkich odpadów jednakowo – relacjonował Wilczyński.

Po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Ryszard Wilczyński odniósł się także do sprawy łączenia mandatu radnego miejskiego z funkcją wicestarosty przez Konrada Gęsiarza.

- Próbuje się teraz mówić, że w sposób niezasadny protestowałem, bo sąd przyznał komuś rację. A sąd jedynie stwierdził, że prawidłowo wybrano Konrada Gęsiarza i że jego mandat radnego wygasł w momencie wyboru na wicestarostę. Nie to było jednak przedmiotem mojego protestu. Ja zwracałem uwagę na fakt, że postępowanie wicestarosty zmierzało do tego, by uniemożliwić wybór jego następcy – tłumaczył Wilczyński.

Zobacz także

2018-12-12, godz. 15:36 Bartłomiej Stawiarski o potrzebie bilansu otwarcia i o nowym budżecie Namysłowa - Burmistrzem jestem dopiero trzeci tydzień, więc to jeszcze zbyt krótki czas, by przyjrzeć się wszystkim instytucjom i osobom, które nimi zarządzają – mówił ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:28 Barbara Radecka o tym, dlaczego Opolskie Centrum Onkologii stara się o uzyskanie certyfikatu SIS - Prowadzimy od kilku lat system skoordynowanej opieki nad pacjentami z rakiem piersi. Żeby spełnić najwyższe standardy, jakie wymagane są normami europejskim ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:23 Barbara Łabędzka o byciu ambasadorem UO, globalnej polityce i studiach w Moskwie - Jestem humanistką i mam umiejętności językowe, dlatego muszę powiedzieć, że uczę się siedmiu języków: oprócz polskiego to angielski, niemiecki, rosyjski, mó ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:22 Arkadiusz Kapuścik o handlu w niedzielę, cudzoziemcach i atomowych uprawieniach PiP - Śledzimy debaty na temat przyznania nam uprawnień do administracyjnej zmiany umowy zlecenia na umowę o pracę w sytuacjach, gdy taka prawa faktycznie ma miej ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:30 Prof. Piotr Wach o tym, jak powoli podbijamy Kosmos, a także o tym, że PO nie chciała rozbijać Nowoczesnej - Bez technologii kosmicznych nie ma rozwoju nauki. To w projektach kosmicznych powstają nowoczesne rozwiązania, które potem trafiają do zwykłego przemysłu. P ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:13 Kamil Bortniczuk o swoich parlamentarnych planach, sądowym kokonie i rozbitej opozycji - Nie miałem żadnych wątpliwości, czy zrezygnować z pracy w zarządzie ZAK i przyjąć poselski mandat po Bartku Stawiarskim. To kwestia lojalności, odpowiedzial ... » więcej 2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej 2018-12-06, godz. 13:44 Michał Siek o tym, że dla żadnego absolwenta miejsca w opolskich szkołach nie zabraknie - Nie ma obaw, że uczniowie nam się w szkołach nie pomieszczą, bo idą równocześnie dwa roczniki: absolwenci ósmej klasy i gimnazjum. Na szczęście są to roczni ... » więcej 2018-12-06, godz. 14:24 Marcin Szpanko o o rozwoju polskiego programu kosmicznego -Obecnie wiemy tylko ułamek tego, co jest faktycznie. Mamy ogólne pojęcie o kosmosie, ale jest jeszcze wiele do odkrycia - zapewniał w Loży Radiowej Marcin Sz ... » więcej 2018-12-05, godz. 14:33 Prof. Tadeusz Burzyński o wyzwaniach stojących przed rodzimą branżą turystyczną - Właściciele hoteli i restauracji będą potrzebowali już nie zwykłego kelnera, ale doradcy smaku, który będzie potrafił ocenić, jakie wino podać do jakiej pot ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »