Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Wilczyński o braku autoryzacji dla syste ...
2018-07-16, 14:09 Autor: Ewa Skrabacz

Ryszard Wilczyński o braku autoryzacji dla systemu stworzonego przez PiS i o tym, że wicestarosta namysłowski grał na zwłokę

Ryszard Wilczyński o braku autoryzacji dla systemu stworzonego przez PiS i o tym, że wicestarosta namysłowski grał na zwłokę
- Mieliśmy być w tym dniu w Warszawie, by uczcić rocznicę 550 lat polskiego parlamentaryzmu, ale jednocześnie wyrazić naszą niezgodę na to, do jakiego stanu partia rządząca doprowadziła parlamentaryzm w Polsce – mówił Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej.
- Parlament jest teraz listkiem figowym dla systemu autorytarnego wprowadzonego przez PiS, w którym jeden człowiek z Żoliborza jest władcą i naszej zgody na taki stan nie ma – dodał Wilczyński.

- Różne są scenariusze postępowania. Zdecydowaliśmy się nie pojawiać w ogóle na Zgromadzeniu Narodowym, żeby się nie narażać np. na głupi zarzut, że przyszliśmy po to, by się podpisać i nie stracić diety. Jednoznaczne sytuacje są najlepsze. Bycie w atmosferze sztuczności i zakłamania nie wchodziło w grę. Nawet gdyby klub podjął decyzję o obecności na tej uroczystości, ja bym nie poszedł. Autoryzowanie swoją obecnością tego systemu ubliżałoby mi. Nie będziemy funkcjonować w konwencji „Polacy nic się nie stało” – mówił poseł.

Posła PO zapytaliśmy także o śmieciowy problem, czyli kwestie związane z gospodarką odpadami.

- Odpady są elementem gospodarki. To bardzo złożona kwestia. Często to, co jest odpadem w jednym miejscu, gdzie indziej staje się surowcem np. złom. Pojemność tej kategorii powoduje olbrzymią trudność z opanowaniem całego tego segmentu. Nie ulega wątpliwości, że szara strefa jest bardzo duża i olbrzymie są straty skarbu państwa. Dobrze, że temat został podjęty, choć stało się to w tradycyjny PiS-owski sposób. Długo nie dzieje się nic, a potem mamy do czynienia ze spektaklem szybkiego uchwalania. Dzięki przytomności mojej klubowej koleżanki Gabrieli Lenartowicz, w Senacie poprawiono część problemów wynikających z traktowania wszystkich odpadów jednakowo – relacjonował Wilczyński.

Po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Ryszard Wilczyński odniósł się także do sprawy łączenia mandatu radnego miejskiego z funkcją wicestarosty przez Konrada Gęsiarza.

- Próbuje się teraz mówić, że w sposób niezasadny protestowałem, bo sąd przyznał komuś rację. A sąd jedynie stwierdził, że prawidłowo wybrano Konrada Gęsiarza i że jego mandat radnego wygasł w momencie wyboru na wicestarostę. Nie to było jednak przedmiotem mojego protestu. Ja zwracałem uwagę na fakt, że postępowanie wicestarosty zmierzało do tego, by uniemożliwić wybór jego następcy – tłumaczył Wilczyński.

Zobacz także

2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej 2018-10-05, godz. 14:30 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Głubczyc W piątkowym Ringu Wyborczym udział wzięli kandydaci na burmistrza Głubczyc: Adam Krupa – Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelski Komitet Głubczyc, Elżbieta Słod ... » więcej 2018-10-04, godz. 14:29 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy Sytuacja budżetowa miasta, bilans kończącej się kadencji, walka z depopulacją i turystyka - to główne tematy poruszone w Ringu Wyborczym, w którym spotkało si ... » więcej 2018-10-03, godz. 14:37 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Prudnika Sytuacja gospodarcza, planowane od dawna inwestycje infrastrukturalne, perspektywy turystyczne oraz relacje z Czechami – o tym debatowali uczestnicy kolejnego ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »