Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Joanna Lichocka o podróżach po Polsce i dekoncentacji…
2018-06-25, 10:03 Autor: Agnieszka Stefaniak

Joanna Lichocka o podróżach po Polsce i dekoncentacji mediów, której nie można łączyć z repolonizacją

Joanna Lichocka o podróżach po Polsce i dekoncentacji mediów, której nie można łączyć z repolonizacją
- Spotkania z Polakami dają nam kontakt z wyborcami. Nie ma nic gorszego niż zamknięcie się w czterech ścianach, ten kontakt daje nam możliwość poznania tego "co w trawie piszczy" - powiedziała poseł PiS Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych, która w ramach akcji Polska Jest Jedna w sobotę gościła na Opolszczyźnie. Poseł Lichocka spotkała się z mieszkańcami Strzelec Opolskich, Namysłowa i Olesna. Z Joanną Lichocką rozmawiała Agnieszka Pospiszyl.
Jak podkreśla poseł spotkania są możliwością, by dowiedzieć się za co cenią nas Polacy ale przede wszystkim też tego, by poznać problemy.

- Praktycznie w ciągu ostatnich dwóch tygodni wiele rozmów dotyczy rolnictwa, problemu suszy. Wyborcy biją na alarm, i właśnie dlatego postanowiliśmy uruchomić działania, by ruszyć z pomocą rolnikom. Już wiemy, że w skali kraju straty w uprawach mogą sięgnąć nawet 40% - dodaje Lichocka.

Spotkania - jak mówi członkini RMN dają impuls do działania ale i poczucie wspólnoty.

- Mam poczucie, że to nasze hasło Polska Jest Jedna jest w praktyce pokazywane także nam, politykom - podkreśla Lichocka.

- Są tematy, które pojawiają się za każdym razem. To na przykład Cela Plus - ludzie chcą odpowiedzialności, tych którzy w systemie III RP, zamienili Polskę w wielkie żerowisko, kwestia karuzeli VAT, czy wielkich korporacji z uprzywilejowaną pozycją kosztem polskich firm ale i zwykłego złodziejstwa, po prostu działania przeciw polskiej racji stanu. Słychać zniecierpliwienie ludzi.

- To nie jest kwestia rozliczenia Platformy Obywatelskiej, ale i poprzedników, którzy rozdarli to przysłowiowe "czerwone sukno" między siebie. Ludzie oczekują, by ktoś to powiedział głośno - mówi Lichocka.

Z racji członkostwa w Radzie Mediów Narodowych poseł Joanna Lichocka jest pytana często o temat repolonizacji mediów. Choć sama - jak mówi - nie używa tego słowa.

- Nie możemy mówić o repolonizacji mediów, bo w Unii Europejskiej nie można przecież stwarzać gorszych warunków kapitałowi ze względu na narodowość. My możemy mówić o dekoncentracji, czyli ograniczenie skupienia w rękach jednego biznesu jakiś wielkich połaci rynku medialnego - tłumaczy Lichocka. Media regionalne w 80 -90% należą do kapitału.

Pytana o rozwiązanie tej sprawy poseł Lichocka wskazała na przygotowywaną w resorcie kultury zmianę, którą określiła mianem wielkiej batalii.

- To będzie wielka batalia, bo pojawią się na pewno silne głosy powołujące się na zagrożenie demokracji i inne hasła. Trzeba wyczuć dobry moment, ten projekt jest w naszym zainteresowaniu cały czas i będziemy chcieli go zrealizować.

Pytana o ocenę mediów publicznych w kraju poseł Joanna Lichocka powiedziała, że są one wartością dodaną, miejscem gdzie można równoważyć "ten głos postkomuny".
- Ale jeśli chodzi o rzetelność to mamy kłopot. Mam wrażenie, że zapominamy o sprawdzaniu źródeł. Dziennikarze tego nie robią. Fake newsy to jest symbol upadku dziennikarstwa, to dotyczy całego świata. Są podporządkowane propagandzie politycznej, by ośmieszyć przeciwników, wprowadzić chaos.

- Ja czekam jak dziennikarze z jednej i drugiej strony powiedzą basta, bo ludzie przestają nam ufać - akcentowała poseł Lichocka.





Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »