Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marek Białokur, Dominika Strzelecka i Anna Domag ...
2018-06-19, 14:30 Autor: Marek Świercz

Marek Białokur, Dominika Strzelecka i Anna Domagała o tym, że teoria to nie wszystko a humanistycznych miękkich kompetencji lekceważyć nie wolno

Marek Białokur, Dominika Strzelecka i Anna Domagała o tym, że teoria to nie wszystko a humanistycznych miękkich kompetencji lekceważyć nie wolno
- Ten projekt pokazuje, że nasi uczniowie nie tylko mają dobre stopnie i zdobywają różne umiejętności, ale także potrafią zastosować je w praktyce. To niezwykle cenne - mówił w Loży Radiowej Marek Białokur, zastępca dyrektora III LO w Opolu, który przyszedł do naszego programu razem z dwiema uczennicami I klasy o profilu humanistycznym, Dominiką Strzelecką i Anną Domagałą, które należały do zespołu odpowiedzialnego za projekt zgłoszony do olimpiady Zwolnieni z Teorii. Projekt ten znalazł się wśród 30 najlepszych w kraju, obie licealistki wybierają się dziś do Warszawy na finał, który zakończy się wręczeniem autorom jednego z projektów głównej nagrody: Złotych Wilków.
Jak wspomina Ania Domagała, o konkursie dowiedziała się z plakatu wiszącego na korytarzu szkoły. W ciągu jednej przerwy namówiła do współpracy koleżanki z klasy. Postanowiły zająć się problemami osób głuchych a dokładnie rzecz biorąc - kampanią informacyjną, która miała na celu uświadomienie tych problemów ich rówieśnikom.

- Nawiązaliśmy też partnerstwo z Polski Związkiem Głuchych i Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży, bo za taką współpracę też można było dostać dodatkowe punkty - opowiadała Dominika Strzelecka.

Projekt trwał pół roku, dziewczęta opanowały podstawy amerykańskiego języka migowego i odwiedziły 11 szkół, w każdej spotkanie trwało nawet kilka godzin.

- My, nauczyciele, przede wszystkim nie przeszkadzaliśmy, bo przecież projekt czasem wiązał się z nieobecnościami za zajęciach. Ale uznaliśmy, że tak dobre uczennice, urodzone liderki, bez trudu nadrobią zaległości - mówił Białokur.

Udział w olimpiadzie sprawił też, że III LO trafiło do 140 szkół odnotowanych w rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości. Jak tłumaczy Białokur, te kompetencje to często niedoceniane tzw. kompetencje miękkie, związane z umiejętnością planowania, budowania kontaktów czy współpracy. To one, typowe dla humanistów, już niedługo będą bardziej decydować o życiowych sukcesach niż twarde kompetencje techniczne. Jak przekonuje wicedyrektor III LO, humanistyki nie należy lekceważyć.

Zobacz także

2018-11-20, godz. 14:08 Adrian Czubak o rozwoju gospodarczym i pieniądzach rządowych na (o)polskie drogi Według EUROSTATU w III kwartale wzrost gospodarczy Polski wyniósł 5,7%, co stawia nas w światowej czołówce. Temu tematowi wiele uwagi poświęcił w Loży Radiowe ... » więcej 2018-11-19, godz. 11:26 Sławomir Kłosowski o wynikach wyborów, kartach na stole, burzy (w szklance wody) wokół KNF i brexitcie - Oczywiście, że odnieśliśmy w wyborach sukces, wątpić w to może tylko ktoś, kto nie umie liczyć. Najwięcej radnych w sejmikach, słabo w wielkich miastach, al ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:07 Witold Zembaczyński o sukcesie Nowoczesnej, inicjatywie Ryszarda Petru i braku osiągnięć komisji do sprawy Amber Gold - Odnieśliśmy jako Koalicja Obywatelska ogromny sukces. Na Opolszczyźnie podpisaliśmy z naszymi partnerami, czyli Mniejszością Niemiecką i PSL, nie tyle umowę ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:47 Mgr Sabina Baraniewicz-Kotasińska, dr Adam Drosik, dr Kamil Minkner i dr Bartosz Maziarz o pobycie w Jordanii - Wyjazd do Jordanii miał na celu rekonesans poznawczy, przygotowujemy się do uruchomienia nowej specjalizacji na politologii Uniwersytetu Opolskiego - mówili ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:11 Maciej Mazur i Hubert Adamek o opolskiej policji, która czeka na chętnych Opolska policja rozpoczęła akcję promującą służbę w tej formacji mundurowej pod hasłem „Dołącz do nas”. O szczegółach ale i pracy w niebieskim mundurze w Loży ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:50 Sebastian Szczurek o tym, że e-zwolnienia wchodzą w życie i odwrotu już nie ma - Na początku roku może 5 – 6 zwolnień na 100 było wystawianych drogą elektroniczną, na początku listopada już 55 procent. Dlatego uważamy, że reforma się pow ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »