Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marek Białokur, Dominika Strzelecka i Anna Domag ...
2018-06-19, 14:30 Autor: Marek Świercz

Marek Białokur, Dominika Strzelecka i Anna Domagała o tym, że teoria to nie wszystko a humanistycznych miękkich kompetencji lekceważyć nie wolno

Marek Białokur, Dominika Strzelecka i Anna Domagała o tym, że teoria to nie wszystko a humanistycznych miękkich kompetencji lekceważyć nie wolno
- Ten projekt pokazuje, że nasi uczniowie nie tylko mają dobre stopnie i zdobywają różne umiejętności, ale także potrafią zastosować je w praktyce. To niezwykle cenne - mówił w Loży Radiowej Marek Białokur, zastępca dyrektora III LO w Opolu, który przyszedł do naszego programu razem z dwiema uczennicami I klasy o profilu humanistycznym, Dominiką Strzelecką i Anną Domagałą, które należały do zespołu odpowiedzialnego za projekt zgłoszony do olimpiady Zwolnieni z Teorii. Projekt ten znalazł się wśród 30 najlepszych w kraju, obie licealistki wybierają się dziś do Warszawy na finał, który zakończy się wręczeniem autorom jednego z projektów głównej nagrody: Złotych Wilków.
Jak wspomina Ania Domagała, o konkursie dowiedziała się z plakatu wiszącego na korytarzu szkoły. W ciągu jednej przerwy namówiła do współpracy koleżanki z klasy. Postanowiły zająć się problemami osób głuchych a dokładnie rzecz biorąc - kampanią informacyjną, która miała na celu uświadomienie tych problemów ich rówieśnikom.

- Nawiązaliśmy też partnerstwo z Polski Związkiem Głuchych i Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży, bo za taką współpracę też można było dostać dodatkowe punkty - opowiadała Dominika Strzelecka.

Projekt trwał pół roku, dziewczęta opanowały podstawy amerykańskiego języka migowego i odwiedziły 11 szkół, w każdej spotkanie trwało nawet kilka godzin.

- My, nauczyciele, przede wszystkim nie przeszkadzaliśmy, bo przecież projekt czasem wiązał się z nieobecnościami za zajęciach. Ale uznaliśmy, że tak dobre uczennice, urodzone liderki, bez trudu nadrobią zaległości - mówił Białokur.

Udział w olimpiadzie sprawił też, że III LO trafiło do 140 szkół odnotowanych w rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości. Jak tłumaczy Białokur, te kompetencje to często niedoceniane tzw. kompetencje miękkie, związane z umiejętnością planowania, budowania kontaktów czy współpracy. To one, typowe dla humanistów, już niedługo będą bardziej decydować o życiowych sukcesach niż twarde kompetencje techniczne. Jak przekonuje wicedyrektor III LO, humanistyki nie należy lekceważyć.

Zobacz także

2018-09-20, godz. 16:00 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 2 [FILM, ZDJĘCIA] Kandydaci na radnych miasta Opola z okręgu nr 2 obejmującego dzielnice: Armii Krajowej, Borki, Brzezie, Chabry, Czarnowąsy, Krzanowice, Świerkle, Wróblin i Za ... » więcej 2018-09-19, godz. 15:06 Ring wyborczy - dziś przedstawiciele komitetów wyborczych do sejmiku województwa okręgu 1. Czyli Opole i powiat opolsk ... Kandydaci do sejmiku województwa opolskiego w okręgu nr 1 spotkali się w Loży Radiowej, żeby porozmawiać o ich pomysłach, które chcieliby zrealizować jeśli zo ... » więcej 2018-09-18, godz. 12:59 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 1 [FILM, ZDJĘCIA] W "Wyborczym ringu" starli się jako pierwsi reprezentanci komitetów wyborczych do rady miasta Opola w okręgu nr 1. W naszym studiu gościliśmy: Tomasz Wróbla z ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:22 Witold Zembaczyński o rozwijaniu lewego skrzydła i umieszczaniu wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę - Koalicja Obywatelska poszerzyła się o środowisko Barbary Nowackiej ze względu na konieczność rozłożenia lewego skrzydła opozycji demokratycznej w Polsce. Ci ... » więcej 2018-09-17, godz. 13:31 Janusz Sanocki o kupowaniu kota w worku, reformie sądownictwa i kampanii wyborczej w Nysie - Nie kandyduję w wyborach samorządowych, jestem posłem, ta moja misja się jeszcze się nie skończyła - powiedział w Loży Radiowej poseł niezależny Janusz Sano ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:35 Błażej Choroś o dyrektywie praw autorskich - Poziom zaangażowania w tę sprawę jest znacznie niższy niż przy ACTA 2 - mówił gość Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, odno ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:24 Przemysław Pospieszyński i Marko Markowski o wolności wypowiedzi w internecie Czy to kres internetu jaki znamy? A to za sprawą decyzji Parlamentu Europejskiego, by poprzeć zmiany w prawie autorskim w sieci. Zabiegała o to część europejs ... » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Marian Jagielski o prawnikach, którzy zrzucili togi by stanąć w sportowe szranki W Opolu rozpoczęła się XXIX Ogólnopolska Spartakiada Prawników. Zawody potrwają trzy dni, a chęć udziału zgłosiło ponad 650 osób. » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Adam Kępiński o rozczarowaniu polskimi sądami i o tym, że Szwecja to nie zagranica - Szkoda, że aż 5 lat musiałem czekać na przeprosiny od „Super Expressu”. Jestem rozczarowany polskim wymiarem sprawiedliwości – mówił Adam Kępiński, były pos ... » więcej 2018-09-12, godz. 15:27 Ewa Kosowska-Korniak i Roman Jarosiński o sile mediacji w gospodarce W Opolu zainaugurowało działalność Centrum Arbitrażu i Mediacji. To pierwsza taka instytucja w regonie, która jest częścią ogólnopolskiej sieci. Opolskie cent ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »