Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Adrian Czubak o suszach i ulewach, lokalnych dro ...
2018-06-12, 16:21 Autor: Marek Świercz

Adrian Czubak o suszach i ulewach, lokalnych drogach, OSAch i dopalaczach, z którymi u nas problemu nie ma

Adrian Czubak o suszach i ulewach, lokalnych drogach, OSAch i dopalaczach, z którymi u nas problemu nie ma
- Na szczęście w województwie opolskim mieliśmy w tym roku tylko jeden przypadek zatrucia dopalaczami. Prawdopodobnie dopalaczami, bo trwają jeszcze badania toksykologiczne. W innych regionach jest takich przypadków po kilkaset – mówił w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak, przypominając, że właśnie podsumowano kampanię „Pomyśl, zanim spróbujesz”, adresowaną do młodzieży.
Bezpieczeństwo było tylko jednym z tematów rozmowy, nasz gość mówił także o ostatnich kaprysach klimatycznych.

- Już myśleliśmy o tym, że trzeba będzie podsumować skutki suszy a tymczasem początek czerwca przyniósł falę opadów i podtopienia. W gminach trwa liczenie szkód – stwierdził. – Musimy się chyba przyzwyczaić, że nie będzie już łagodnych wiosennych odpadów, będą głównie gwałtowne ulewy.

Wojewoda dodał, że jest po odprawie ze służbami kryzysowymi poświęconej zagrożeniom powodziowym. Wnioski są pozytywne, co nie znaczy, że na Opolszczyźnie nie ma już słabych punktów.

- Zadaniem numer jeden jest ochrona Bierawy – stwierdził Czubak.

Naszego gościa pytaliśmy także o program finansowego wsparcia remontu dróg lokalnych. Poinformował, że Opolszczyzna dostała w tym roku 32 mln zł, które zostaną wydane na 11 inwestycji: 5 powiatowych i 6 gminnych (w rezerwie jest jeszcze 12 kolejnych projektów). To zadania, które muszą spełniać trzy kryteria: mieć pozytywny wpływ na kondycję gospodarczą regionu, komunikować lokalne drogi z drogami wojewódzkimi i krajowymi, wreszcie poprawić stan bezpieczeństwa.

- Premier Morawiecki zapowiedział już utworzenie funduszu budowy dróg lokalnych, który będzie miał do dyspozycji 5 mld zł – mówił Czubak.

Rozmawialiśmy także o programie budowy Otwartych Stref Aktywności, czyli miejsc do wielopokoleniowych ćwiczeń pod chmurką. 17 opolskich gmin dostało na ten cel ponad 1,5 miliona zł.

Zobacz także

2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej 2018-10-05, godz. 14:30 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Głubczyc W piątkowym Ringu Wyborczym udział wzięli kandydaci na burmistrza Głubczyc: Adam Krupa – Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelski Komitet Głubczyc, Elżbieta Słod ... » więcej 2018-10-04, godz. 14:29 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy Sytuacja budżetowa miasta, bilans kończącej się kadencji, walka z depopulacją i turystyka - to główne tematy poruszone w Ringu Wyborczym, w którym spotkało si ... » więcej 2018-10-03, godz. 14:37 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Prudnika Sytuacja gospodarcza, planowane od dawna inwestycje infrastrukturalne, perspektywy turystyczne oraz relacje z Czechami – o tym debatowali uczestnicy kolejnego ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »