Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Violetta Porowska o tym, że trzeba zrobić wszyst ...
2018-06-06, 14:31 Autor: Marek Świercz

Violetta Porowska o tym, że trzeba zrobić wszystko, by zawód pielęgniarki stał się zawodem nie tylko szanowanym, ale też pożądanym

Violetta Porowska o promocji zawodu pielęgniarza i położnej
- W krajach Unii Europejskiej jedna pielęgniarka opiekuje się średnio 5 czy 6 pacjentami, u nas ten wskaźnik zaczyna się od 20 pacjentów. Z tym koniecznie trzeba coś zrobić - mówiła w "Loży Radiowej" wicewojewoda opolski Violetta Porowska. - Oczywiście nie zapominamy o kwestiach finansowych, ale nie tylko one są ważne. Trzeba też zrobić wszystko, by odbudować etos zawodu pielęgniarki i położnej - dodała.
Jak wylicza nasz gość, mamy dziś w kraju 260 tysięcy pielęgniarek, przy czym tylko 33 procent ma mniej niż 40 lat, znaczący jest za to odsetek tych, które zbliżają się do emerytury.

- A to znaczy, że za kilka lat będziemy mieli jeszcze większy problem - mówi Porowska. - Naszą szkołę medyczną co roku opuszcza 100 absolwentów, ale w naszych szpitalach zostaje tylko 20.

Do myślenia dają także dane ogólnopolskie - podobno z 5 tysięcy absolwentów opuszczających mury 90 szkół medycznych w zawodzie zostaje tylko około 3 tysięcy.

- Ale nie jest prawdą, że cała reszta wyjeżdża na zachód. Liczba emigrantów zarobkowych w tej grupie ostatnio spada. W 2015 roku wydaliśmy w regionie 65 zaświadczeń pozwalających pielęgniarkom podjąć pracę za granicą, w zeszłym roku 22 a w tym, choć mamy już połowę roku, tylko 2 takie zaświadczenia - wylicza wicewojewoda. - Po prostu część pielęgniarek nie zostaje w zawodzie, ale podejmuje mniej odpowiedzialną pracę, na przykład w kosmetologii czy farmacji.

Porowska zapowiada kampanię promującą zawód pielęgniarki i położnej, która ma być adresowana przede wszystkim do młodych ludzi zastanawiających się nad wyborem drogi życiowej. Jej przesłanie będzie takie, że zawód pielęgniarki przy tej sytuacji rynkowej jest "absolutnie stabilny" i przyszłościowy, bo płace stopniowo rosną.

Zobacz także

2018-09-20, godz. 16:00 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 2 [FILM, ZDJĘCIA] Kandydaci na radnych miasta Opola z okręgu nr 2 obejmującego dzielnice: Armii Krajowej, Borki, Brzezie, Chabry, Czarnowąsy, Krzanowice, Świerkle, Wróblin i Za ... » więcej 2018-09-19, godz. 15:06 Ring wyborczy - dziś przedstawiciele komitetów wyborczych do sejmiku województwa okręgu 1. Czyli Opole i powiat opolsk ... Kandydaci do sejmiku województwa opolskiego w okręgu nr 1 spotkali się w Loży Radiowej, żeby porozmawiać o ich pomysłach, które chcieliby zrealizować jeśli zo ... » więcej 2018-09-18, godz. 12:59 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 1 [FILM, ZDJĘCIA] W "Wyborczym ringu" starli się jako pierwsi reprezentanci komitetów wyborczych do rady miasta Opola w okręgu nr 1. W naszym studiu gościliśmy: Tomasz Wróbla z ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:22 Witold Zembaczyński o rozwijaniu lewego skrzydła i umieszczaniu wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę - Koalicja Obywatelska poszerzyła się o środowisko Barbary Nowackiej ze względu na konieczność rozłożenia lewego skrzydła opozycji demokratycznej w Polsce. Ci ... » więcej 2018-09-17, godz. 13:31 Janusz Sanocki o kupowaniu kota w worku, reformie sądownictwa i kampanii wyborczej w Nysie - Nie kandyduję w wyborach samorządowych, jestem posłem, ta moja misja się jeszcze się nie skończyła - powiedział w Loży Radiowej poseł niezależny Janusz Sano ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:35 Błażej Choroś o dyrektywie praw autorskich - Poziom zaangażowania w tę sprawę jest znacznie niższy niż przy ACTA 2 - mówił gość Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, odno ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:24 Przemysław Pospieszyński i Marko Markowski o wolności wypowiedzi w internecie Czy to kres internetu jaki znamy? A to za sprawą decyzji Parlamentu Europejskiego, by poprzeć zmiany w prawie autorskim w sieci. Zabiegała o to część europejs ... » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Marian Jagielski o prawnikach, którzy zrzucili togi by stanąć w sportowe szranki W Opolu rozpoczęła się XXIX Ogólnopolska Spartakiada Prawników. Zawody potrwają trzy dni, a chęć udziału zgłosiło ponad 650 osób. » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Adam Kępiński o rozczarowaniu polskimi sądami i o tym, że Szwecja to nie zagranica - Szkoda, że aż 5 lat musiałem czekać na przeprosiny od „Super Expressu”. Jestem rozczarowany polskim wymiarem sprawiedliwości – mówił Adam Kępiński, były pos ... » więcej 2018-09-12, godz. 15:27 Ewa Kosowska-Korniak i Roman Jarosiński o sile mediacji w gospodarce W Opolu zainaugurowało działalność Centrum Arbitrażu i Mediacji. To pierwsza taka instytucja w regonie, która jest częścią ogólnopolskiej sieci. Opolskie cent ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »