Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Violetta Porowska o tym, że trzeba zrobić wszyst ...
2018-06-06, 14:31 Autor: Marek Świercz

Violetta Porowska o tym, że trzeba zrobić wszystko, by zawód pielęgniarki stał się zawodem nie tylko szanowanym, ale też pożądanym

Violetta Porowska o promocji zawodu pielęgniarza i położnej
- W krajach Unii Europejskiej jedna pielęgniarka opiekuje się średnio 5 czy 6 pacjentami, u nas ten wskaźnik zaczyna się od 20 pacjentów. Z tym koniecznie trzeba coś zrobić - mówiła w "Loży Radiowej" wicewojewoda opolski Violetta Porowska. - Oczywiście nie zapominamy o kwestiach finansowych, ale nie tylko one są ważne. Trzeba też zrobić wszystko, by odbudować etos zawodu pielęgniarki i położnej - dodała.
Jak wylicza nasz gość, mamy dziś w kraju 260 tysięcy pielęgniarek, przy czym tylko 33 procent ma mniej niż 40 lat, znaczący jest za to odsetek tych, które zbliżają się do emerytury.

- A to znaczy, że za kilka lat będziemy mieli jeszcze większy problem - mówi Porowska. - Naszą szkołę medyczną co roku opuszcza 100 absolwentów, ale w naszych szpitalach zostaje tylko 20.

Do myślenia dają także dane ogólnopolskie - podobno z 5 tysięcy absolwentów opuszczających mury 90 szkół medycznych w zawodzie zostaje tylko około 3 tysięcy.

- Ale nie jest prawdą, że cała reszta wyjeżdża na zachód. Liczba emigrantów zarobkowych w tej grupie ostatnio spada. W 2015 roku wydaliśmy w regionie 65 zaświadczeń pozwalających pielęgniarkom podjąć pracę za granicą, w zeszłym roku 22 a w tym, choć mamy już połowę roku, tylko 2 takie zaświadczenia - wylicza wicewojewoda. - Po prostu część pielęgniarek nie zostaje w zawodzie, ale podejmuje mniej odpowiedzialną pracę, na przykład w kosmetologii czy farmacji.

Porowska zapowiada kampanię promującą zawód pielęgniarki i położnej, która ma być adresowana przede wszystkim do młodych ludzi zastanawiających się nad wyborem drogi życiowej. Jej przesłanie będzie takie, że zawód pielęgniarki przy tej sytuacji rynkowej jest "absolutnie stabilny" i przyszłościowy, bo płace stopniowo rosną.

Zobacz także

2018-11-20, godz. 14:08 Adrian Czubak o rozwoju gospodarczym i pieniądzach rządowych na (o)polskie drogi Według EUROSTATU w III kwartale wzrost gospodarczy Polski wyniósł 5,7%, co stawia nas w światowej czołówce. Temu tematowi wiele uwagi poświęcił w Loży Radiowe ... » więcej 2018-11-19, godz. 11:26 Sławomir Kłosowski o wynikach wyborów, kartach na stole, burzy (w szklance wody) wokół KNF i brexitcie - Oczywiście, że odnieśliśmy w wyborach sukces, wątpić w to może tylko ktoś, kto nie umie liczyć. Najwięcej radnych w sejmikach, słabo w wielkich miastach, al ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:07 Witold Zembaczyński o sukcesie Nowoczesnej, inicjatywie Ryszarda Petru i braku osiągnięć komisji do sprawy Amber Gold - Odnieśliśmy jako Koalicja Obywatelska ogromny sukces. Na Opolszczyźnie podpisaliśmy z naszymi partnerami, czyli Mniejszością Niemiecką i PSL, nie tyle umowę ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:47 Mgr Sabina Baraniewicz-Kotasińska, dr Adam Drosik, dr Kamil Minkner i dr Bartosz Maziarz o pobycie w Jordanii - Wyjazd do Jordanii miał na celu rekonesans poznawczy, przygotowujemy się do uruchomienia nowej specjalizacji na politologii Uniwersytetu Opolskiego - mówili ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:11 Maciej Mazur i Hubert Adamek o opolskiej policji, która czeka na chętnych Opolska policja rozpoczęła akcję promującą służbę w tej formacji mundurowej pod hasłem „Dołącz do nas”. O szczegółach ale i pracy w niebieskim mundurze w Loży ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:50 Sebastian Szczurek o tym, że e-zwolnienia wchodzą w życie i odwrotu już nie ma - Na początku roku może 5 – 6 zwolnień na 100 było wystawianych drogą elektroniczną, na początku listopada już 55 procent. Dlatego uważamy, że reforma się pow ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »